Opinie o Mury dawnego kościóła św. Katarzyny. (Muzeum) w Szczecin (Zachodniopomorskie).
Mury dawnego kościóła św. Katarzyny
Świerczewska 5, 71-899 Szczecin, Polska
Opis
Informacje o Mury dawnego kościóła św. Katarzyny, Muzeum w Szczecin (Zachodniopomorskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Mury dawnego kościóła św. Katarzyny
M. P.
Jest to budowla gotycka. Pierwsza wzmianka o niej datowana jest na 1424 rok. Wybudowano ją z cegły i kamienia na planie prostokąta, bez wieży i prezbiterium. W XVII wieku dwa razy była niszczona i odbudowywana. W XIX wieku, w czasie wojen napoleońskich uległa poważnej dewastacji. Następnie umieszczono w niej lazaret. Na początku ubiegłego stulecia we wnętrzu został urządzony magazyn narzędzi. W dwudziestoleciu międzywojennym, świątynia została odremontowana i ponownie odprawiały się w niej nabożeństwa. Kościół przetrwał II wojnę światową, ale nie pełnił już funkcji sakralnych. Obiekt przejęła spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” i do 1990 roku użytkowała go jako magazyn skór. Budowla jest w bardzo złym stanie technicznym. Okna i drzwi są zakryte kratami. Dach został pokryty folią. Mury są podparte belkami. Kościół obecnie nieużytkowany znajdujący się na szczecińskim osiedlu Świerczewo. Budowla stoi w dość nietypowym miejscu, bo na terenie hurtowni, otoczona magazynami. Dawniej znajdowała się na terenie folwarku.
W. S.
Kościół zbudowany w stylu gotyckim na planie prostokąta. Nie posiada wieży ani prezbiterium. Świątynia powstała w I połowie XV wieku dla mieszkańców wsi Świerczewo. W ciągu sześciu wieków swojego istnienia budynek oprócz kościoła był również szpitalem i magazynem narzędzi. Od 1918 przywrócono budowli dawną sakralną funkcję. Po wojnie budynek przejęła Spółdzielnia Samopomoc Chłopska i urządziła w nim magazyn skór. W takim charakterze budynek funkcjonował do 1990 r. Od tego czasu budynek stoi pusty.
B. D. S.
Kościół Świętej Katarzyny w Szczecinie – obecnie nieużytkowany kościół znajdujący się na szczecińskim osiedlu Świerczewo. Budowla stoi w dość nietypowym miejscu, bo na terenie hurtowni, otoczona magazynami. Dawniej znajdowała się na terenie folwarku.
Jest to budowla gotycka. Pierwsza wzmianka o niej datowana jest na 1424 rok. Wybudowano ją z cegły i kamienia na planie prostokąta, bez wieży i prezbiterium. W XVII wieku dwa razy była niszczona i odbudowywana. W XIX wieku, w czasie wojen napoleońskich uległa poważnej dewastacji. Następnie umieszczono w niej lazaret. Na początku ubiegłego stulecia we wnętrzu został urządzony magazyn narzędzi. W dwudziestoleciu międzywojennym, świątynia została odremontowana i ponownie odprawiały się w niej nabożeństwa. Kościół przetrwał II wojnę światową, ale nie pełnił już funkcji sakralnych. Obiekt przejęła spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” i do 1990 roku użytkowała go jako magazyn skór. Budowla jest w bardzo złym stanie technicznym. Okna i drzwi są zakryte kratami. Dach został pokryty folią. Mury są podparte belkami.
M. K.
Podobniez najstarszy budynek w Szczecinie. Stan niestety opłakany.
P. N.
Wielka szkoda, że obiekt ten został tak bardzo zaniedbany
M. G.