Opinie o Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. (Muzeum) w Rumia (Pomorskie).
Opis
Informacje o Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Muzeum w Rumia (Pomorskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Godziny otwarcia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Poniedziałek
Zamknięte
Wtorek
11:00–14:00
Środa
09:00–14:00
Czwartek
09:00–14:00
Piątek
09:00–14:00
Sobota
09:00–14:00
Niedziela
09:00–14:00
Opinie o Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Z. X.
Bardzo klimatyczne miejsce w cichym i spokojnym zakątku.
Zwiedzanie samodzielne wiejskich chat umiejscowionych po obu stronach ulicy.
W chatach można spróbować (zakupić) miejscowych specjałów (babki) a w przydrożnym sklepiku chleb jak z dawnych lat(30zl), cały czy w formie pajdy że smalcem i ogórkiem (7zl), są też ciasta (sernik, jabłecznik, mufinki)
Na miejscu toalety (2 miejsca w obszarze Zwiedzania) Sklepik z pamiątkami i jest też miód ;)
W. M.
Urokliwy, nieduży, ale wart zobaczenia Skansen, w którym można się zapoznać z historia regionu oraz ludziach, którzy ja tworzyli. Czasem odbywają się tu bardzo ciekawe imprezy regionalne oraz warsztaty o różnej tematyce. Tuż za skansenem znajduje się przestronny darmowy parking z WC, a przy nim górka, z której widać pobliskie jezioro Łebsko, a za nim wydmy Łącką oraz Czołpińską. W czasie organizowanych imprez, niektórych weekendów lub dni nieplażowych bywa tu tłoczno.
S.
Ciekawe miejsce. Można zobaczyć jak się żyło kilkadziesiąt lat temu, a nawet to skosztować. W większości domów bowiem są osoby które gotują i pieczą dawne smakołyki, na dodatek dzieci ale nie tylko mogą sami zemleć żyto w "żarnie" czyli takim domowym młynie. W jednym z domków kupimy pamiątki i to nie byle jakie, bo ręcznie robione, nie znajdziemy tutaj żadnej chińszczyzny. Bilet normalny 12zł, ulgowy 8zł, rodzinny 31zł.
A. F.
Najwspanialsze muzeum wsi jakie w życiu widziałam. Piękne budynki, masa historii często również opowiadana przez przemiłych pracowników. Dodatkowo żywe zwierzęta oraz gofry pieczone na piecu opalanym torfem. Gorąco polecamy na wyjazdy z dziećmi. Nasza córka super się bawiła oglądając dawne sprzęty oraz dokarmiając kurki. Niesamowite miejsce, które pozwoliło nam się zrelaksować.
M. M.
Byłam w niedzielę. Skansen piękny i duży. Były aktywności, jedzenie regionalne i można było zobaczyć ludzi przy pracy. Do chat można wchodzić i nawet coś zjeść w środku. Ogólnie to spędziliśmy tam cały dzień. Miejsce przyjazne i spokojne. Najważniejsze że chaty nie przez szybę i żadnych ochroniarzy tylko mili ludzie w strojach regionalnych. Cena przystępna, dużo informacji o życiu w tamtych czasach
P. K.
Piękne miejsce dla każdego. Kawałek historii miejsca i ludzi. Bardzo mili ludzie pracujący w skansenie, warto porozmawiać, mogą wiele opowiedzieć. Będąc w okolicy obowiązkowy punkt wycieczkowy. Warto pojechać po zwiedzeniu skansenu na pomost widokowy nad jeziorem Łebsko.
Gorąco polecam
A. S.
Bardzo ciekawy skansen - polecam. Szczególnie dla młodszych dzieci, bo moje pokolenie wiele z tych sprzętów pamięta 😁 Natomiast bardzo polecam kiosk z własnymi wyrobami, w którym przemiła Pani sprzedaje pyszne pajdy żytniego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym! I do tego sernik !! 🤤👍👏
A.
Piękny,duży skansen z prawie wszystkimi atrakcjami. Są tu żywe zwierzęta, ścieżka spacerowa, stoły piknikowe na otwartej przestrzeni i wreszcie galeria promującą lokalne malarstwo.. Spacer na co najmniej 2h. Parking i bezpłatne toalety dostępne przy Galerii.
H. U.
Obszar pozyskany dla muzeum to centrum wsi, gdzie wcześniej istniała XVIII - i XIX- wieczna zabudowa z zachowanymi trzema zagrodami " in situ". Aktualnie teren muzeum to ok.10 ha ziemi, na której znajduje się 20 obiektów, w tym 7 chałup, 7 obórek, 2 stodoły, 2 piece chlebowe, magazyn na łodzie i sprzęt rybacki oraz szałas rybacki. Wszystkie obiekty są warte obejrzenia.
M. b.
Bardzo ciekawe miejsce, w którym można cofnąć się w czasie, zobaczyć lub przypomnieć sobie jak to żyło się kiedyś. Zobaczyć domy, sprzęty życia codziennego i wiele wiele innych rzeczy. W domach są Panie ubrane stosownie do tamtejszego okresu,gotujące zupy lub piekące coś w rodzaju gofrów 🤔, odwiedzajcie bo naprawdę warto.
Ł. B.
Jedno z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Słowińskim Parku Narodowym albo podczas pobytu w Powiecie Słupskim, szczególnie w jedną z letnich niedziel, kiedy niektórzy mieszkańcy Kluków wdziewają tradycyjne, ludowe stroje i wcielają się w dawne role.
E. W.
Interesujące miejsce. Skarbnica wiedzy na temat Słowińców. Fajnie pokazana historia, ciekawe eksponaty. Pierwszy raz spotkałam się z żywym skansenem. W poszczególnych chałupach spotykałam osoby, które gotowały na piecach, mełły ziarno na mąkę, smażyły dżem albo robiły koronkowy obrus. Nagęgały na nas gęsi, nabeczały owce, porozmawialiśmy z pracownikami Muzeum. Gofry pyszne, murzynek jak u babci. Polecam gorąco!
M. S.
Super miejsce z ogromnym potencjałem, niestety.. wydaje się nie do końca wykorzystanym.
Można spróbować swoich sił w skręcaniu lnianego sznura, praniu na tarce czy obserwować różne pracę w gospodarstwie.
Można skosztować dawnych specjałów, takich jak kartoflanka, chłodnik, chleba pieczonego dawnymi metodami czy dawnych słowińskich goferków i powidel ;)
Jak zwykle dużo zależy od ludzi.. są tam pasjonaci, którzy opowiadają o dawnych czasach, chętnie odpowiedzą na każde pytanie.. są tacy którzy zachęcają i angażują do wypróbowania swoich sił w różnych zajęciach, ale.. są i tacy którzy jedyne co potrafią to burknąć "nie wolno dotykać"
Ogólnie miejsce warte zobaczenia.. koszt na przyzwoitym poziomie (za 2 dorosłych i 1 w wieku szkolnym zapłaciliśmy 48 zl)
K.
Uwielbiam tu wracać. Z tego miejsca bije spokój i dobra energia. Historia okolicy jest podana w przystępny, ciekawy sposób. Za każdym razem dostrzegam coś nowego i interesującego. Obsługa przemiła i pomocna. Polecam z całego serca osobom naprawdę zainteresowanym historią Kluk.
D. C.
Ciekawe miejsce ze starymi chatami, zwierzętami i uprawami roślin. Przydały by się informacje przy eksponatach do czego służyły, dla współczesnych ludzi niektóre zupełnie obce.
M. Ż.
Świetne miejsce. Z możliwością chodzenia po izbach, kuchniach, sieniach. Ciekawie pokazana historia Kaszubów i Słowińców. Interesujące ekspozycje. Przy bezpłatnym parkingu galeria malarstwa, w plenerze rzeźby. Polecam serdecznie!
M. „. K.
Czas tutaj stanął w miejscu sześćdziesiąt lat temu kiedy wysiedlili ostatnich mieszkańców.
Piękne miejsce które naprawdę warto zobaczyć.
A. A.
Bardzo ciekawe miejsce. Zapewnione atrakcje dla dzieci,mozna przenieść się w czasie i spróbować regionalnych przysmaków. Interesująca alternatywa spędzenia czasu na zimniejsze dni. Polecam
U. P.
Miejsce warte odwiedzenia. Nie jest to muzeum, lecz skansen. Nie znajdziemy tam tysiąca multimedialnych prezentacji, czy idealnie odnowionych artefaktów. Miejsce jest zachowane w takim klimacie, który ma pokazać, jak i w jakich warunkach mieszkali nasi przodkowie. Bilet 18 zł. Jedyny problem to parking.
G.
Niewielki skansen, ale za to w sam raz na krótki wypad, aby zapoznać się z historią i tradycją okolicy Słowińskiego PN. W skansenie są również żywe zwierzęta, co z pewnością dodaje autentyczności no i jest pewnie atrakcją dla dzieci. Dużą wiedzą wykazały się również panie będące opiekunami ekspozycji, odpowiedziały mi właściwie na większość pytań, widać było że są mocno związane z Pomorzem Środkowym 👌🏻Czas zwiedzania to około 2h 😉
Z. J.
Jest to miejsce, gdzie można zobaczyć kawałek naszej historii. Warto wybrać się tutaj rodzinnie, starsi trochę powspominają, a młodsi mogą się dużo nauczyć.
Zdecydowanie polecam.
M. B. (. B.
Jedyne takie miejsce na świecie, czuć klimat i nastrój dawnych czasów gdy żyli tu przez pokolenia Słowińcy. Zwiedzania jest na kilka godzin, w niektórych chatach są audioprzewodniki po polsku, angielsku i niemiecku. Obecność owiec, gęsi i koni dodaje realizmu tej zawieszonej w czasie wsi.
P. M.
Wizyta w poniedziałek. Miła niespodzianka bo okazało się,że wchodzimy za darmoszkę. Kilka regionalnych chat do tego zabudowania gospodarskie i sklepik z pamiątkami.
M. K.
Fajna atrakcja w tej okolicy. Widać że Kluki rozbudowują się dzięki skansenowi. Trochę szkoda ze nie ma tam żadnego sklepiku, ale na szczęście lokalna pani sprzedaje swoje domowe ciasto. Polecam serniczek🤩
K. P.
Ciekawe aczkolwiek niezbyt duże muzeum, fajny pomysł na spędzenie godziny na świeżym potwierzu. Ciekawa wystawa na temat dzieci, na miejscu sklepik z rękodziełem.
p. k.
Kurcze, pochodzę z Mazur, a czułem się jak u babci na wsi za dziecka, panie oprowadzające, bardzo miłe, posiadające mnóstwo wiedzy. Miejsce bardzo zadbane. Polecam
R. W.
Jest fajnie. Nie jest to tylko kilka chałup do oglądania. W tych Chałupach są żywi ludzie, którzy gotują jadło, które można sobie kupić za co łaska. W innej chałupie siedzi pani i plecie kosze. Jest wędzarnia i wędzone na miejscu ryby i oczywiście można je kupić i zjeść - pyszne. Dodatkowe dużo historii o tym miejscu do poczytania lub posłuchania. Wyposażenie chałup dzielii się na kilka różnych okresów. Widać różnicę między tym co używali 150 lat temu a co np zaraz po wojnie.
Polecam odwiedzić.
Cena 16 zł od dorosłego. Dzieci mają ulgi. A mały narybek wchodzi za free
W. D.
Bardzo piękne miejsce, warto przyjechać z rodziną. Elementy muzealne wkomponowane idealnie w wioskę, w której tętni życie i teraźniejszość. Miałem wrażenie jakbym przeniósł się w czasie w ciągu kilku minut... Miejsce nie skażone turystami mieszkającymi obok skansenu. Dobrze żeby tak zostało... 😀 Na miejscu jest sklepik z pamiątkami. Można kupić różne "bzdurki", ale też są książki dotyczące społeczności mieszkającej w tym miejscu. Polecam wszystkim i zapraszam w imieniu pracowników muzeum, którzy chętnie odpowiadają na pytania.
M. Ś.
Super miejsce, dzieci 5 i 9 lat zachwycone, obsługa rewelacyjna, bardzo pomocna. Serdecznie polecam.
M. Z.
Niewielki skansen, zwiedzanie bardzo przyjemne. Wg mnie nie trzeba brać dodatkowo przewodnika, bo praktycznie przy każdym budynku jest osoba z obsługi, która odpowiada na pytania i od której może się dowiedzieć więcej o danym obiekcie. Nie ma możliwości zwiedzania wnętez z wózkiem dziecięcym, nie jest to dozwolone, o czym niestety obsługa nie informuje przy zakupie biletów.
A. K.
Świetne miejsce dla dzieciaków, ale i dla rodziców.
W poniedziałki za darmo.
Nie ma problemu z parkingiem.
Warto pojechać do końca wsi i przejść się na platformę widokową na Łebsko.
M. O.
Równie dobrze można by tu wejść bez biletu, jeśli kogoś interesują takie klimaty to znajdzie tu coś dla siebie, na drodze w pobliżu panie sprzedają kawę i ciasto, jest sklepik z pamiątkami, trudno przejechać wózkiem z dzieckiem i przejść po chodniku... Zdecydowanie drogą wymaga remontu. Sam skansen ok, bogata wystawa artefaktów i zdjęć. Polecam.
A.
Warto wybrać się w to miejsce dowiedzieć się trochę historii. Bilet normalny po 16,50 zł/os. Z przewodnikiem dość kosztowna. Czas zwiedzania ok. 1,5h. Niedaleko niewielki, darmowy parking. Można wybrać się z dziećmi.
N. G.
Świetny skansen. Bardzo dużo zabytków. Szkoda, że nie ma dostępnych przewodników albo chociaż audio, aby w pełni zrozumieć każdy etap. Bardzo fajne nagrania w pierwszych chatach, szkoda, że tylko na pierwszym z bardzo wielu etapów. Mimo wszystko, warto zobaczyć. Wyjątkowe miejsce.
Ł. B.
Miejsce ciekawe, dostarcza dużo wiadomości o lokalnej społeczności Słowinian i wsi Kluki, którzy żyli w niej do lat 60-tych XX wieku. Bardzo oryginalna jest lokalizacja Skansenu, który znajduje się w środku wsi, gdzie ludzie normalne mieszkają. Parking, bezpłatny, jest na końcu więc aby rozpocząć zwiedzanie zgodnie z planem trzeba się cofnąć do kasy (około 200 metrów). I tu jest powód dla którego odjąłem jedną gwiazdkę - cena biletu to 16 zł, a do zwiedzenia jest dosłownie kilka zagród plus wystawa malarska (mało ciekawa), ale mimo wszystko warto odwiedzić bo można dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy, a dla miłośników historii punkt obowiązkowy.
J.
Urokliwe miejsce, mnóstwo eksponatów wsi kaszubskiej, teren świetnie zagospodarowany. Sala przedstawiająca zabawy dzieci sprzed lat przywołała wspomnienia.
K. P.
Cudnie zachowane chaty, naprawdę można poznać życie dawnych Słowińców.
E. Z.
Fajne miejsce do zwiedzenia z dziećmi. Niestety opcja z przewodnikiem dość kosztowna. Panie gospodynie niechętnie dzieliły się informacjami.Mimo to miejsce warte zobaczenia,poznania historii regionu.
P. B.
Bardzo ciekawe, klimatyczne miejsce. Zwłaszcza młodym ludziom polecam wycieczkę do tego skansenu. W sklepie na jego terenie można kupić przepiękne wyroby miejscowych artystów, tylko trzeba niestety mieć gotówkę. ALE gdyby był z tym problem, kto wie, może znajdzie się na to rada... 😉
A. O.
Bardzo ciekawe miejsce z zachowaną historią od początku XX wieku. Odwiedzenie go będzie atrakcją nie tylko dla dorosłych ale również dla nieco młodszych. Warto wybrać się w okresie wczesno wiosennym lub letnim, gdyż wówczas całość wygląda niesamowicie. W odległości ok 300m od kas znajduje się bezpłatny parking. Można poruszać się z wózkiem po części zewnętrznej ale wejście do środka może być niemożliwe lub bardzo utrudnione. Samo zwiedzanie zajmie ok 1-1,5h. Na terenie muzeum znajdują się również zwierzęta, które stanowią dodatkowe urozmaicenie dla zwierzających. Warto odwiedzić.
T. G.
Prawdziwa polska wieś polecam byliśmy w poniedziałek było za darmo
W. J.
Wspaniale Muzeum i Skansen bogatej histori, otoczone wspaniala natura. Miejsce do zwiedzania i na odpoczynek na lonie natury.
E. S.
Byłam tu już wielokrotnie i zawsze jestem zadowolona😊
O. M.
Piękne miejsce i Panie z pasją, którym można zadań każde pytanie..
S. G.
Bardzo ciekawe miejsce ale polecam skorzystać z usługi lokalnego przewodnika (w wielu miejscach brak informacji w językach obcych), naprawdę mili i wykształceni państwo. Spotkana para z Włoch była mocna zagubiona i zdziwiona brakiem informacji. Moim zdaniem warto zacząć od muzeum malarstwa . Spędziliśmy tam ponad 3 godziny , pobyt zakończyliśmy zakupem domowego, przepysznego ciasta.
S. Z.
Lekcja skomplikowanej historii i świetny klimat dawnych wakacji u babci na wsi - o ile miała chałupę z niskim stropem, starym kredensem, miednicami zamiast kranu i zagrodzonym przydomowym warzywnikiem. Niesamowita cisza i spokój, która nie daje zapomnieć, że jesteś w miejscowości, w której kończy się droga.
R. D.
Jeden z ciekawszych skansenów jakie widziałem, z bardzo interesującą ekspozycją zewnętrzną i wewnętrzną kultury słowińskiej – ludności zamieszkałej niegdyś nad jeziorami Gardno i Łebsko. Założony w 1963 we wsi, gdzie istniała osada Słowińców i podobne zabudowywania.
S. W.
Etnograficzny skansen wsi słowiańskiej. Budownictwo, sprzęt domowy i gospodarczy. I gęsi które też są eksponatem. Owce i konie też są.
R. K.
Miejsce "must have" które trzeba zobaczyć w okolicy. Dowiemy się jak żyli Kaszubowie, ich zwyczaje, codzienne życie oraz jak powstała wieś Kluki. Na miejscu sklep z pamiątkami robionymi przez lokalnych artystów. Polecam.
K. &. R.
Bardzo kameralne miejsce, pełne ciekawej opowieści o ludziach którzy tutaj dawniej mieszkali. Przyjazne dla psów 🦮. Po zwiedzeniu polecam spacer na jezioro (droga do końca i parking) potem jakieś 700 metrów i pomost nad jeziorem. Punkt widokowy na dzisiaj niedostępny.
K. S.
Ogółem miejsce bardzo fajne i klimatyczne. Można się wielu rzeczy ciekawych o przeszłości dowiedzieć. Niestety jak przyjechaliśmy o 14.45 to Pani powiedziała że jest otwarte do 16. Pomimo tego już od 15 zaczęli wszystkie domki po kolei zamykać przez co połowy nie zdążyliśmy zobaczyć.
J.
Bardzo ciekawe miejsce, interesująca, trudna historia Słowińców, którzy mieli w Klukach swe miejsce na ziemi, a zostali zmuszeni do odejścia. Byli sobą.Muzeum żyje, w chałupach pachnie jedzeniem przygotowywanym na piecu, po podwórku chadzają gęsi, w warzywniaku rosną warzywa. Cudne miejsce, gorąco polecam.
Ł. S.
Ma to swój wyjątkowy klimat. Odwiedziliśmy kolejny raz tym razem z okazji zakończenia wakacji. Festyn muzyka folklorem malowany z lokalnymi produktami BIO. Super zupki i domowe wypieki. Polecam zajrzeć. Harmonogram można, sprawdzać na Fb. W tym roku była, to ostatnia impreza plenerowa
C. P.
Bardzo fajne miejsce z dużą ilością niesamowitych ekspomatow
A. N.
Bardzo dobrze zadbana architektura wsi
P. R.
Miejsce legenda. Cicho i spokojnie. Odwiedzając to miejsce poznajesz jak żyli Ludzie dawno temu. Polecam Skansen - wart zobaczenia. Pyszne specyfiki robione w starodawny sposób. Polecam Pajdę Chleba ze Smalcem i ogórkiem plus pyszne Ciasta jak Jabłecznik i inne.
H. S.
Fajnie spędzona niedziela. Polecam.
M. K.
Impreza "Pożegnanie lata" chaotyczna, ludzie obsługujący mało zaangażowani (tak z łaski). Eksponaty ciekawe, ale brak wyznaczonej drogi zwiedzania. Skansen poniżej wdzydzkiego czy w. Swołowie.
M. O.
Urokliwe miejsce warte zobaczenia.Mozna swobodnie poruszać się pomiędzy zagrodami. Dodatkowo klimat robią pasące się gęsi. Pachniało chlebem wypiekanym w zewnętrznym piecu chlebowym.
J. W. (.
Spoko miejsce na wypad z rodziną. Trafiliśmy na moment gdy coś się działo... Wiecie śpiewanie jakieś pokazy. #historia #kaszuby #Polska
S. S.
Bardzo zadbane i klimatyczne miejsce. Warto przyjechać i poczytać historie tego miejsca i zobaczyć świetnie zachowane i odbudowane eksponaty. Duży plus za bezpłatny parking. Warto.
M. W.
Piękna osada która znajduje się we wsi Kluki....można przenieść się w czasie i zobaczyć jak kiedyś ludzie żyli ...polecam pięknie zachowane przedmioty oraz przewodnik który opowiadając oddawał cały klimat tamtych czasów....miejsce godne polecenia 😃👍
J. A.
Bardzo miłe muzeum. Nie tak rzucające na kolana jak np. skansen lubelski, ale za to składające się z naturalnych, występujących lokalnie eksponatów. :)
A. I.
02.06.2022 bilety normalny 18zł / ulgowy 12zł. Miejsce warte zobaczenia.
A. R.
Piękne miejsce. Wspaniała pamiątka dawnych czasów. Szkoda tylko,że pajdy chleba z pieca na ubogo smarowane smalcem.
J. K.
Warto zwiedzić i zobaczyć jak wyglądała wieś. Wewnątrz budynków wystawy historyczne dot. przeszłości tych ziem.
A. K.
Niewielki, ale ciekawy i warty odwiedzenia skansen. Uwaga na naklejki uprawniające do wstępu do zagród po drugiej stronie ulicy - odklejają się i łatwo je zgubić.
A. B.
Piękne miejsce, szczególnie w sierpniu. Można zakupić w poszczególnych domkach regionalne smakołyki. Kawałek za skansenem polecam regionalny chleb (30 zł bochenek, bardzo sycący). Nieco za skansenem spacerem przez pola do jeziora z wodokiem na wydmy🤍🌼👍
Ł. W.
Duży i ciekawy skansen. Warto poświęcić mu trochę czasu i spokojnie pospacerować podziwiając dobrze zachowane stare chałupy wraz z oryginalnym wyposażeniem.
W zagrodach można obserwować owce, konie i gęsi co napewno przypadnie do gustu najmłodszym. Na terenie skansenu są liczne ogródki warzywno-kwiatowe utrzymane w stylu z epoki. Teren jest duży i pięknie położony wśród wiekowych drzew.
W. B.
Warto odwiedzić. Już niewiele takich miejsc, a w takim wydaniu szczególnie cenne. Warte obejrzenia
M. S.
Dojazd rowerem od strony Łeby szlakiem R10 przez Bagna Izbickie w Słowińskim Parku Narodowym to jest bardzo ciężka przeprawa; przez mokradła, nadłamane kładki, momentami wręcz niebezpieczna. Polecam nie sugerować się nawigacją, która pokazuje czas przejazdu około 1.5 h, realnie zajmuje to około 4h. Dla rowerzystów z dziećmi nie polecam tej trasy.
P. S.
W skansenie oprócz eksponatów zobaczyć można jak przygotowywano kartoflankę na kuchni opalanej drewnem spróbować wafli pieczonych na ogniu, zobaczyć jak wyglądało tkanie, przedzenie wyplatanie powrozow. Z bliska przyjrzec można się gęsiom i owcom, koniom i pszczołom bardzo ciekawe i piękne miejsce.
K. Ł.
Skanden wart zobaczenia. Piękna okolica niedaleko molo nad jeziorem Łebskim. Można skpsztować pajdę chleba pieczonego w starodawny sposób( nie na zakwasie) ze smalcem i ogórkiem oraz pydzne ciasta np. jabłecznik. Poleca
J. K.
Polecam to miejsce. Klimat tego miejsca, dawnych czasów nadal się tam unosi😊
A. G.
Ciekawie, ale zwiedzałam fajniejsze muzeum tego typu.
W. P.
Bardzo fajnie utrzymane muzeum, dodatkowo można zakupić przygotowywane tam dania :) Załapliśmy się na zupę kartoflankę i domowe gofry :) Warto wpaść, szczególnie, że nie ma tłumów :)
g. d.
Warto zobaczyć...
Takich miejsc jest już bardzo niewiele o ile w ogóle jeszcze gdzieś są....
D. D.
Bardzo ładny skansen, wkomponowany w zabudowania wsi. Sporo historii w formie wizualnej i audio w kilku językach. Parking bezpłatny ok 300m za muzeum koło Galerii obrazów. Bilet do muzeum uprawnia do wejścia do galerii.
D. K.
Ciekawe miejsce, gdzie można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy od osób opiekujących się poszczególnymi domkami.
R. M.
Bardzo ciekawe miejsce pełne historii regionu. Atutem są żywe zwierzęta i osoby aktywnie wykonujące czynności dawnych mieszkańców. Pyszne wafle pieczone na ogniu. Kiedyś na pewno tu wrócę.
Y. Z.
Bardzo ciekawe i piękne miejsce, trochę na odludziu . Polecam szczególnie tym którzy szukają spokoju.
M. D.
Super klimat retro wsi.
F.
Skanes fajnie zrobiony. Polecam zajrzeć do sklepiku obok kasy, naprawdę fajne ręcznie robione rzeczy.
Na minus brak jakiegoś przybytuku z jedzeniem, aby w trakcie zwiedzania można było zrobić sobie przerwę i się posilić.
W poniedziałki, niby otwarte, ale tylko mała część za to jest za darmo.
y. l.
W porównaniu do Muzeum wsi Lubelskiej obiek nieduży ale wart obejrzenia. Wycieczkę można rozszerzyć o spacer na pomost na jeziorze Łebsko +/- 1.8 km
M. K.
Bardzo fajne miejace. Milym zaskoczeniem byli pracownicy pokazujacy jak faktycznie wykonywało sie prace w zagrodzie i jak uzywało sie danych narzędzi. Dzieciaki były zachwycone
L. G.
Miejsce warte odwiedzin , jednak osoby na ulicy handlujące starym smalcem ,łojem z ogórkami o 5 -letnim stażu zniszczyly tą wycieczkę Ten nielegalny proceder powinien być zakazany .
M. G.
Fantastyczne miejsce. W chatach osoby w strojach "z epoki", gotują, pieką gofry (można kupić), tworzą sztukę. Sporo chat. Cena adekwatna.
A. C.
Świetne miejsce. Dzięki osobom przebywającym w poszczególnych zagrodach skansen jakby żyje życiem sprzed lat. Bardzo fajny pomysł. Polecam
V. V.
Klimatyczne miejsce, niezapomniane wrażenia, zwłaszcza zapachy gotowanych tradycyjnych potraw. Ten skansen po prostu żyje, Polecam wspaniale spędzony czas.
M. K.
Miejsce pełne wspomnień, w którym można sobie powspominać i pokazać naszym dzieciom jak żyli dawniej ludzie i jak się spędzało czas w piaskownicy. Polecam
a. k.
Super miejsce.niestety brak sklepiku więc jedzonko bierzcie że sobą.i picie jakieś.my byliśmy na początku czerwca.polecam.
D. G.
Będąc w okolicy warto wybrać się na spacer tutaj. Ciekawa ekspozycja, sporo przestrzeni, dużo realizmu. Nie tylko architektura, ale także wyposażenie i sprzęt codziennego użytku... Polecam.
G. P.
Moje ulubione miejsce na Pomorzu. Czas płynie tutaj wolniej. Muzeum, w którym pracują ludzie z pasją.
s. K.
To takie klimatyczne miejsce które naprawdę warto odwiedzić
B. D.
Ciekawe miejsce i ciekawie opowiedziana historia ludu Słowińców. Dzieciom pokazuje, że nie zawsze było tak łatwo jak jest teraz.
M. P.
Naprawdę warto to miejsce odwiedzić będąc w okolicy. Można poczuć klimat dawnych czasów. Nie jest to jednak rozrywka dla dzieci.
K. T.
Mi się podobało choć przez covid nie były prowadzone żadne zajęcia. Niemniej zadbane i czyste miejsce.
R. R.
Piękne miejsce. Domy pokryte słomą. Narzędzia jakie używali kiedyś rolnicy. Jest pięknie i niedrogo. Polecam chleb ze smalcem i ogórkiem albo domowe wypieki ciast. Bardzo smaczne.
R. R.
Warto przyjść do Muzeum Wsi Słowińskiej i zobaczyć jak wcześniej tutaj mieszkano. Całe Kluki przenoszą zwiedzającego do innych czasów. Ale to właśnie urok tego miejsca.
S. M.
Świetne miejsce do zwiedzania. Bardzo dobrze odrestaurowane domy. Ciekawe eksponaty. Jest parking dla zmotoryzowanych. Akurat trafiliśmy na darmowe wejście :)
J. S.
Świetne miejsce by poznać małą ojczyznę, prostych i pięknych ludzi którzy tak niedawno żyli obok nas. Dziękuję za to że takie moiejsce może istnieć.
B. D.
Świetne miejsce, bardzo autentyczne. Oglądając wystawy można sobie uświadomić co Pomorze straciło bezpowrotnie.
A. L.
Fantastyczne miejsce z pomysłem na narrację. Szczególnie w weekendy w lipcu, gdy w skansen ożywa różnymi pokazami
D. K.
Przyjemne miejsce i świetni przewodnicy. Czas tu mija niepostrzeżenie :)
L. W.
Bardzo interesujący skansen ukazujący życie i kulturę wsi słowińskiej.
R. R.
Bardzo miły skansen i ciekawie przedstawiony. Duży plus że można wchodzić do pomieszczeń domów. Minus że w szkole jest wystawa a nie zrobiona szkoła.
B. L.
Ogarnął to miejsce marazm. Nie wiem czy to wina covida, czy też braku pomysłu. Szkoda. Pamiętam to miejsce inaczej
A. P.
Super. Można cofnąć się w czasie, poczuć ten zapach. Już drugi raz i pewnie nie ostatni
M.
Klimatyczne miejsce, pełne historii dawnych mieszkańców tych ziem. Pięknie położone w magicznych Klukach.
T. P.
Z zewnątrz (było już zamkniete) wygląda jak podróż w czasie ,w dobrym stanie .Napewno odwiedzę gdy będzie otwarte .
K. B.
Świetna miejscowość na wycieczkę, można skosztować ciasta ,zupki ,chleba ze smalcem zrobione przez opiekunów skansenu
b. j.
Warto wejść i porozmawiać z ludźmi zwłaszcza należy pamiętać że poza chałupami jest jeszcze wystawa malarstwa
T. F.
Dużo czytania na temat zwyczajów regionu Sowińskiego. Autentycznie i są także obecne zwierzęta.
Gorzej jeżeli chodzi o parking, jest po prostu kawałek gruntu żeby stanąć przy drodze. Policja podobno lubi ścigać ludzi stających poza obszarem, na którym mieści się kilka samochód.
Rozbudowywany, więc atrakcji może być ciut więcej.
Można wejść z psem, jeżeli chcecie wejść do budynków, to albo możecie zostać z nim na zewnątrz albo wziąć na ręce.
P. M.
Bardzo ciekawe miejsce.
Przyjeżdżając byłem pozytywnie zaskoczony tym co przedstawia muzeum.
E. R.
Wspaniałe miejsce, dzieci kochają tam bywać. W lecie fantastyczne zabawy na powietrzu w starym stylu. Lalki z sitowia, robienie łódek z drewna, skoki w workach, łowienie ryb w balii samodzielnie zrobionymi wędkami. Świetne jest odtwarzanie życia z dawnych lat w chatach. Można zobaczyć i posłuchać turkotu kołowrotka. Tradycyjne przysmaki na imprezach są ogromnym plusem.
Duuży minus za brak dojazdu ze Smołdzina i Smołdzińskiego Lasu. Autobusy nie jeżdżą w niedziele i dni wolne, a wtedy są imprezy. Na krótsze pobytu dla wygody nie przyjeżdżamy autem, tylko pociągiem. Dzieci tak wolą, niż się kisić w aucie w korku. Do Słupska wygodnie dociera Pendolino, a potem co godzinę do Smołdzina są autobusy, ale docierają tylko do Smołdzina. Nie ma jak wtedy się dostać do Kluków.
P. M.
Dobre miejsce do zobaczenia lub przypomnienia sobie jak żyło się kilkadziesiąt lat temu
r. p.
Urokliwe miejsce wspomnienia z dawnego życia zatrzymane w czasie.
J. K.
Polecam ciekawe klimatyczne miejsce
J. S.
Przepiękne miejsce dla miłośników historii. Naprawdę można sobie wyobrazić jak kiedyś żyli Słowińcsy Kaszubi. Obiekt zaskakuje skalą: to nie jedna chatka lecz raczej cała dawna wieś.
B. 1.
Niesamowite miejsce, naprawdę niesamowite.
Trzeba zobaczyć i wysłuchać 🤗
M. S.
Ciekawe miejsce dla młodych i starszych. Pokazuje realia życia mieszkańców okolicznych regionów + dla dzieci owieczki na żywo :)
K. B.
Super miejsce. Można się dosłownie cofnąć w czasie. Jeśli ktoś lubi klimaty dawnej wsi gorąco polecam.
p. k.
Jest co wspominać można pokazać dzieciom i wnukom niech zobaczą jak można było żyć bez telefonów i jakie też były fajne zabawki szkoda że w nie których pomieszczeniach niema podswietlenia polecam
W. B.
Przyjazna lokalizacja i super jedzenie. Obsługa na piątkę, polecam.
D. S.
Wieś Kkuki skansen z prawdziwą historią. Koniecznie do odwiedzenia.
M. M.
Miejsce fajne. Stare domy i o te domy dbają. Zwierzęta zaniedbane. Biedna kotka, wychudzona. Ludzie chlebem dokarmiali i jadła.
P. R.
Swietne, ciekawie urządzone zdjęcie. Za drobnymi opłatami można skosztować lokalnych wyrobów.
P. S.
Podopieczni
szkoły pływania POWER SWIM
Byli, zwiedzali i się uśmiechali :) dobrze jest zobaczyć w haki sposób mieszkali kiedyś Kaszubi
P. R.
Moje dzieciństwo to już historia? Warto pokazać maluchom i młodzieży jak się kiedyś żyło.
A. G.
Miejsce, gdzie cofamy się w czasie. Poznajemy życie i świat ówczesnych ludzi - ludu Słowińców. Pani przewodnik pięknie opowiada. Polecam
S. S.
Odwiedziny sentymentalne po prawie 40 latach. Klimat wspaniały. Przesympatyczne panie kustoszki i pomocne
a.
Miejsce urokliwe i z niewykorzystanym potencjałem. Brak tu jakiejś bazy gastronomicznej z kuchnią regionu
M. B.
Bardzo ciekawy skansen. Warto go zobaczyć i zapoznać się z historią.
A. Z.
Warty zwiedzenia skansen wsi słowińskiej.polecam. Parking 300 m od muzeum.
M. C.
Bardzo ciekawe miejsce dla miłośników historii. Polecam
M. K.
Spoko tylko w poniedziałek zamknięte (dzień serwisowy) ale i tak da się pochodzić i pooglądać
W. B.
Fantastyczne miejsce, ogrom historii słowińskiej.
M.
Cofnęłam się w czasie. Cudna pogoda, niewielu ludzi, spokój cisza - pełen relaks 😊
J. D.
Fajne miejsce do zwiedzania i poznania naszej kultury. No niestety brak miejsc parkingowych
D.
Miejsce godne polecenia, nie tylko dla osób interesujących się historią. To miejsce w którym odnajdziemy sielski klimat dawnej wsi, ciszę, spokój. Zastanawiałem się czy tego typu miejsce zainteresuje dziecko. 5 latce spodobało się i to bardzo. Mała niedogodność dla rodziców z wózkami - do chat z większym wózkiem raczej się nie wiedzie. Jako dodatkowa atrakcja - po drodze między parkingiem a kasami znajduje się budka gdzie można u sympatycznej Pani zakupić pajdę ze smalcem i ogórkiem oraz przepyszne ciasto własnego wyrobu.
J. P.
Skansen super. Szkoda tylko, że już nie ma autentycznych Słowińców. Minus to brak jakiegokolwiek żarełka. Karczma się spaliła.
A. J.
Muzeum niewielkie acz klimatyczne. Można płacić za bilety kartą( normalny 16 złotych), znajdują się toalety, niedaleko jest płatny niestrzeżony parking, dojazd dobry, gąski sobie biegają, w oddali owieczki. Wiele ciekawych eksponatów. Można cofnąć się do lat dzieciństwa, kiedy to spędzało się czas u babci na wsi. Muzeum zadbane. Nieśpiesznym krokiem z dokładnym obejrzeniem wszystkich chałupek ok. 2 godziny zwiedzania. Są ławeczki na podwórku na których można przysiąść, odpocząć, napić się czy zjesc. Poza Muzem jest "budka" w której można kupić ciasto lub kawę.
L. K.
Super miejsce. Warte odwiedzenia. Pozdrawiamy Panią że sklepiku przy kasie, która powiedziała nam wiele ciekawostek.
S. W.
cudowny dywanik kupiliśmy w sklepiku❤❤❤❤. sam skansen polecam warto zobaczyć..😊. koniecznie z kromka chleba ze smalcem i ogórkiem 😉😉
J.
Byłem w "bezpłatny" poniedziałek. Na tle innych skansenów w kraju ten jest dość mały.
I. C.
Interesujace miejsce. Wolontariusze pomocni, obsługa stała nie zainteresowana turystami.
M. G.
Polecam poznać historię tego miejsca 😃😃
w.
Bardzo ciekawy skansen, niestety (pewnie z uwagi na Covid) mała liczba dodatkowych aktywności, tylko w trzech chałupach byli przewodnicy, którzy mogli opowiedzieć o wnętrzu, do czego służyły konkretne sprzęty, kim byli mieszkańcy. Bardzo dobry pomysł z biletem-naklejką. Wyczerpujące informacje o Słowińcach i mieszkańcach Kluk. Z żywych zwierząt są gęsi i para koni. Niedaleko (ok 10 minut pieszo, przed początkiem skansenu) mały stary cmentarz z krzyżami z cytatami z Biblii w języku niemieckim. Droga nie ma chodnika, więc uwaga na bezpieczeństwo przy zwiększonym ruchu aut. Z drugiej strony skansenu, przy parkingu, wystawa malarstwa związanego z regionem, wstęp za okazaniem biletu.
T. K.
Piękny, malowniczy i bardzo ciekawy skansen. Dużo różnych, ślicznych budynków które ułożone są w sposób oddający klimat wsi. Świetna wystawa. Ogólnie to idealne miejsce na około-godznną wycieczkę. Jest tu spory parking a w pobliżu ścieżka prowadząca do platformy widokowej nad jeziorem. Warto odwiedzić!
R. H.
Słowińcy w Klukach i ich codzienne życie, od powstania wioski do czasów, w których ich stamtąd wysiedlono.
Zwiedzania nawet na kilka godzin, bo wiele chat wraz z ich obejściami jest udostępnionych dla zwiedzających.
Dla dzieci to przepaść historyczna 😉 bo widzą jak (podobnie) mogli żyć ich pradziadkowie na wioseczkach.
Obejścia budynków ciekawie zaprezentowane. Latem widać co było sadzone przed gospodarstwami.
Jak żyli i mieszkali Słowińcy? Sporo zdjęć na ekspozycjach pozwala oddać ducha tamtego czasu.
Konkretne nazwiska łączą to miejsce jeszcze bardziej.
Pomocni opiekunowie pozwalają zagłębić się w historię tego miejsca.
Polecam, zdjęć nie zamieszczam, bo mi tam telefon padł 🤕
W 2021 cennik biletów 16 zł dorosły, 10 zł dziecko szkolne. Młodsze dzieci wchodzą za free.
Jest dostępny darmowy parking na terenie skansenu.
M. Z.
Miło ciekawie zadbane miejsce i dzieci znajdą przestrzeń do biegania😉
k.
Fajne miejsce pokazujące życie dawnych mieszkańców tych okolic. Dużo wiedzy i rozrywki dla członków rodziny w każdym wieku.
S. W.
Pięknie zadbane miejsce rdzennych mieszkańców, Kaszubów.
Jest nieodparte wrażenie, że ci ludzie jakby mieli wrócić.
Doskonałe miejsce na refleksję.
Kiedyś tym ludziom nie zabierały czasu myśli o braku zasięgu, słabym wifi czy brak miejsca bezpłatnego parkingu.
Piękne, wyraźne zdjęcia sprzed stu i więcej lat.
Całe rodziny, społeczność lokalna i pojedyncze osoby.
Jest także sprzęt do pracy w każdym wówczas zawodzie niezbędnym do sąmodzielnej egzystencji.
W nienaruszonym praktycznie stanie naczynia, narzędzia i przedmioty codziennego użytku.
Znajdie się nawet miejsce do spokojnego snu i zrelaksowania się przy przedwojennym (nie replice) radioodbiorniku. Domy mieszkalne małe, jak na nasze obecne ,,rozmiary' ale zdrowiem pachnące bo bez grama sztucznego tworzywa.
Nie szkoda ani grosika na wsparcie takiego miejsca pamięci naszych przodków.
Zapraszam wszystkich.
K. H.
Ogólnie tak cały ten skansen jest fajny, niezły oraz przyjemny. Jak ja byłem w tym miejscu to podobały mi się takie duże słoneczniki które miały chyba że dwa metry.
Krótko mówiąc polecam to miejsce.
S. K.
Rewelacja
Polecam
E. D.
Ciekawe ekspozycje i opowiesci. Można się dużo dowiedzieć o Słowińcach
E. R.
Ciekawe miejsce, warte odwiedzenia. Ciężkie życie ludzi na wsi pruskiej a potem polskiej. Widać ich pracę, życie w gromadzie. Zwyczaj brania ślubów tylko w jeden dzień w roku - bardzo ciekawe. Chaty małe, ale znacznie statusem materialnym.
K. Z.
Piekne miejsce na rodzinną wycieczke;)
A. S.
Bardzo ciekawy i piękny skansen. Sympatyczni pracownicy chętnie dzielą się swoją obszerną wiedzą na temat historii i życia Słowińców. Warto odwiedzić, obejrzeć, wysłuchać, a na koniec zjeść pajdę prawdziwego wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym i zaopatrzyć się w pyszne miody na cały rok! Polecam gorąco!
A. M.
Ciekawe miejsce trochę na końcu świata. Niesamowity potencjał do organizowania warsztatów, czy pokazów niestety z powodu pandemi nic takiego się nie odbywa. Trochę brakuje audioprzewodnika lub godzin gdzie przewodnik w ciekawy sposób opowiedzialby i oprowadzil grupę. Teoretycznie w cenniku przewodnik kosztuje dodatkowe 80zl. Sklepik z pamiątkami recznie wykonanymi przez lokalnych artystów - płatność tylko gotówka (piękne lniane obrusy i dość duże drewniane rzeźby w adekwatnych cenach).
E. Ł.
Organizacja Czarnego Wesela w tym roku fatalna,brak parkingów,koszmarne kolejki za biletami wstępu,zniechęciło nas do tej lubianej przez nas imprezy
m. m.
Muzeum samo w sobie jest ciekawe, bo pokazuje wiele aspektów dawnego życia, a naszemu zwiedzaniu dodatkowo towarzyszyła impreza pt.: Pożegnanie lata.
Było tam wiele straganów z pysznym jedzeniem i napojami. Było pieczywo, ciasta, ryby, żurek, grzaniec itp.
Bardzo udany i pouczający wypad.
Polecam
P. S.
Świetne miejsce. Można zapoznać się z historią i sposobem życia Słowińców. Dużo oryginalnych budynków i sprzętów, o których pracownicy chętnie opowiadsją.Są też stada gęsi i owiec oraz konie. Można kupić pamiątki wykonywane przez miejscowych rzemieślników i artystów. Polecam
R. X.
Cisza, spokój, maksymalny reset. Polecam każdemu. I najpiękniejsza muzyka natury - rechot ząb w stawie 🤗🤗🤗
O. z. p.
Znakomite miejsce. Dla wypoczywającego tu miłośnika historii - obowiązek!!!!
K. W.
Wspaniałe miejsce, inne niż zwyczajne skanseny, gdyż jest równocześnie częścią wioski, tą bez mieszkańców, którzy pozostawili jednak po sobie ślady przeszłego życia. Niesamowity klimat. Położenie na terenie parku narodowego sprawia, że okolica pozbawiona jest współczesnych rozbudowan i zachowała stan sprzed lat. Cisza i spokój ♥️
C. M.
Skansen to raptem parę domków rozstawionych po małej wsi, zdecydowanie warto zobaczyć jak wyglądało życie w tej części polski. Polecam odwiedzić jeśli ktoś się zastanawia! Przemiła Pani sprzedaje domowe ciasta i chleb, na które trzeba się spieszyć bo szybko znikają. No niestety nam się nie udało spróbować ale po tempie w jakim zniknęło napewno musiało być pyszne!
P. H.
Polecam, ciekawa wystawa za niską cenę
R. O.
Wyjątkowe miejsce. Mnóstwo historii, ciekawy skansen.
I. K.
W skansenie byłam z córką i wnuczką (11lat). Zainteresowanie i chęć oglądania duże. Cały czas wnuczka pytała o sprzęty którymi posługiwano się w przeszłości. To jest nasza historia i uważam, że warto, aby nasze przyszłe pokolenie zobaczyło jak dawniej żyli nasi przodkowie. Parking źle oznaczony. Policja interweniowała.
B. Ś.
Bardzo wartościowe miejsce, człowiek czuje się tam jakby cofną się w czasie
P. W.
Niesamowite cofnięcie się w czasie..oraz jak losy prostych ludzi walczących w codziennym trudzie o godną egzystencję zostaje wplecione wxswiat wielkiej polityki..Kaszubi przez dziesięciolecia zgermanizowani na poły Słowianie navpoly Germanie walczący i ginący za cesorza..Potem za Hitleraci Polska która jest dla nich obca kulturowo..I z której w latach 40 aż do lat 70 opuszczają..
T. E.
Na zwiedzanie warto zarezerwować więcej czasu by spokojnie wejść w klimat, warto zapytać obsługę skąd zacząć zwiedzanie by w odpowiedniej kolejności wszystko oglądać od czasów najstarszych wtedy widać zmiany na przestrzeni lat... jest darmowy parking, który może pomieścić sporo aut jednak cześć kierowców nie ma pojęcia o prawidłowym parkowaniu, tam gdzie mogłoby stać 10 aut stoi 5... dramat... przy parkingu są toalety, młodzi ludzie z obsługi przy zagrodach pomocni tylko trzeba zapytać a potrafią sporo powiedzieć o historii zabudowań, warto przygotować dzieci młodsze przed wizytą bo nie wiedzą jak się tam znaleźć, dla nich świat się zaczął od momentu wynalezienia "smartfona", polecam miłośnikom historycznych klimatów.
A. A.
Bardzo ciekawe miejsce opowiadające historię regionu i jego mieszkańców. Jedyny minus to znacznie utrudnione zwiedzanie z wózkiem dzieciecym, ale rozumiem fakt braku możliwości przystosowania chat dla takich wózków.
K. M.
Bardzo fajne miejsce. Ja odwiedziłem je przy okazji odwiedzając też wydmę czołpińską (również bardzo fajne miejsce). Ta wieś ukazuje historię miejscowych ludzi, można zobaczyć jakimi przedmiotami się posługiwali,
co uprawiali oraz z jakimi problemami się borykali. Utrzymany także przyjemny klimat małej wsi.
N. E.
Może żadna rewelacja jednak miejsce warte obejrzenia, za niewygórowaną cenę. Polecam.
D. W.
Polecam
J.
Bardzo urokliwe miejsce. Sielski, leniwy klimat dawnej wioski slowińskiej. Sklepik z lokalnymi, ręcznie robionymi pamiątkami. Niedaleko bezpłatny parking, a w budce niedaleko można kupić kawałek domowego ciasta, pajdę chleba ze smalcem. Jedynie owcom przydałby się jakiś cień, bo biedne ledwo dyszą w lipcowym słońcu. Gęsi, kury - wiejski klimat na plus.
a. r.
Solidne źrodło wiedzy o życiu i historii ludności słowińskiej. Starannie utrzymane obiekty i eksponaty. Dla mnie, rdzennej mieszkanki Małopolski - ciekawe, bo różniące się od tych, które zwiedziłam do tej pory. Polecam i dorosłym, i rodzinom z dziećmi w wieku szkolnym.
n. b.
Psiejsko - czarodziejsko, czas w Klukach się zatrzymał, warto zatrzymać się wraz z nim. Cudowne miejsce, życzliwi ludzie, warto z nimi porozmawiać o historii tych ziem. Parking bezpłatny, przy parkingu ciekawa galeria Pomorskiego Malarstwa Plenerowego, nieopodal piękny, stary cmentarz.
J. „. P. G.
Bardzo ciche miejsce, z pięknie zachowanymi chatami, w których czuć ducha minionych lat. Dodatkowym atutem jest żywy inwentarz.
J. J.
Mnóstwo wrażeń i ciekawy przekaz przewodnika.
P. B.
Bardzo ciekawe miejsce. Pięknie odtworzona wieś słowińska, żyjąca z ogrodami warzywnymi i zwierzętami jak owce, gęsi, konie. Tak jak kiedyś było. Można przenieść się w czasie. Naprawdę warto to miejsce zobaczyć. Polecam.
S. M.
Fajny spacer, choć trochę krótki. Dzieciakom się podobało.
W. K.
Wiele ciekawostek i atrakcji dla wszystkich. Polecam.
T. S.
Duża przyjemność zwiedzania i poznawania jak dawniej mieszkali i żyli mieszkańcy wsi Słoweńskiej .Do zwiedzania jest 7 chałup 7 oborek,2 stodoły,2 piece chlebowe,magazyn na łodzie i sprzęt rybacki oraz szałas rybacki.
G.
Warto zobaczyć jak kiedyś żyli nasi dziadkowie.
A. D.
Miejsce to pozwala przenieść się w czasie. Poznać historię kaszubskich mieszkańców Kluk i nie tylko. Warto odwiedzić to miejsce. Są też owce i konie co moze uatrakcyjnić najmłodszym pobyt w tym miejscu.
s. s.
Skansen wsi Słowińskiej, malowniczo położone miejsce w którym czuć historię. Warte odwiedzenia. Na końcu wsi jest duży darmowy parking. Przy głównej drodze stały dwa mini kramy z lokalnymi przysmakami ( ciasta, kotlety rybne ) nic obiadowego, raczej szybka przekąska. Samo muzeum to kilka hat rozrzuconych po przepięknym terenie.
J. P.
Wieś Kluki powstała prawdopodobnie w XVII wieku. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z pierwszej połowy XIX wieku. Wymienia się tym 36 właścicieli ziemskich. Niestety ostatni żyjący mieszkaniec Kluk wyjechał do Niemiec w 1970 roku, inni spoczywają na przydrożnym cmentarzu przy drodze do skansenu. Pierwsze co w skansenie rzuca się w oczy to tzw. "krata", czyli typowy biało-czarny mur pruski będący podstawą konstrukcji szkieletowej słowińskich chałup. Biało-czarne chaty prezentują się bardzo ładnie. Od tego typu chat wywodzi się potoczna nazwą, czyli "Kraina w Kratę". Z pewnością jest to unikalne miejsce które warto zobaczyć.
D. K.
Klimatyczne miejsce, ale natręctwo ludzi sprzedających nie zna tam granic.
G. L.
Piękny skansen, można dowiedzieć się wielu rzeczy o ludziach mieszkających na Kaszubach przed wojną
A. Z.
Warto odwiedzić i posmakować niesamowitej historii Słowińców
S. K.
Fantastyczne miejsce na spędzenie czasu. Sporo eksponatów
G. A.
Za super niedziele Kto był lub będzie w czasie wakacji ten sprawdzi...
P. R.
Mega wrażenia. Szkoda że nie było otwarte wszystko co można zobaczyć bo był to dzuen kiedy muzea są zamknięte ale i tak warto było...
Polecam, piękna historia, ogląda się z ochotą i przyjemnością...
Czas, historia, zapach czasu, zapach historii...
Super
W. Z.
Fantastycznie miejsce, szczególnie dla miłośników, skansenów, historii życia, dawnych mieszkańców tych okolic czyli słowian!👍
K. W.
Bardzo ciekawe kulturalnie miejsce, polecam odwiedzić 😉
R. C.
Byliśmy dzis rodzinnie. Fajne obiekty dużo do czytania, malownicza okolica. Polecam jeśli ktoś lubi te klimaty. Uwzględniane są zniżki dla młodzieży szkolnej, dzieci no i niepełnosprawnych.
M. K.
Piękny skansen z wyczuwalnym klimatem dawnych czasów, które równie dobrze przybliżą pyszne ciasta, wypiekane według oryginalnych receptur przez miejscową ludność.
S. D.
Kawał historii wsi na pojezierzu Słowińskim.
M. M.
Szkoda że dalej nie można iść gdy już jesteśmy zakręcony zwiedzaniem. Ale tak ogulnie to oki na skansen. U mnie tylko 3* bo cały czas chodziła za mną Pani z dz i k..... Mogła go lepiej w...... Ale warto🤠
R. R.
Bardzo dobrze zachowana oryginalna zabudowa. Ciekawe miejsce pelne historii zwykłych ludzi. Polecamy do zwiedzania przewodniczkę Małgorzatę:)
J. L.
Polecam. Można się trochę dowiedzieć o historii i kulturze regionu. Bogate wystawy wewnątrz chałup.
M. Z.
Miejsce nostalgiczne i z klimatem. Bardzo piekne.
C. B.
Nieco na uboczu w spokojnej okolicy schował się duży i ciekawy kompleks budynków mieszczący muzeum wsi słowińskiej- ciekawe zbiory i ekspozycje dotyczące dawnych mieszkańców tych ziem. Polecam
K. K.
Świetne miejsce ! Polecamy !
M. K.
Ciekawe miejsce w okolicy warte zobaczenia. Do dopełnienia brakuje karczmy, gdzie można było coś lokalnego zjeść. Poprzednia się spaliła, a szkoda, bo jedzenie i porcje były godne polecenia.
T. Z.
Warto zobaczyć i poczuć klimat tamtych dni. Polecam popołudniu jak ludzie jest mało. Można usiąść pod chatką i roskoszować się ciszą i świerzym powietrzem.
M. 0. C.
Historia regionu , ludzi .Wiele atrakcji dla dzieci.
K.
Bardzo ciekawie zaprezentowane domy kultury słowińskiej, zajęcia mieszkańców i ich historia. Można również zobaczyć konie, owce i gęsi:)
Z. Ż.
Bardzo fajne miejsce z super pomocnymi dwiema Paniami, które chętnie odpowiadały na nasze pytania.
Nie wszystkie Panie z obsługi były tak pomocne ;) ale te dwie gadały z nami chyba z godzinę, bo co chwilę wracaliśmy do nich, żeby dopytać o jakiś interesujacy nas szczegół 💛
I Pani w sklepiku super fajna i z pasją opowiadająca o miejscowych twórcach rękodzieła 💛
P. W.
Super miejsce. Można tam naprawdę spędzić sporo czasu w bezpośrednim kontakcie z historią lokalną. Zdecydowany punkt obowiazkowy na mapie regionu.
E. B.
Bardzo ładne miejsce, rzeczy pamiętające nasze dzieciństwo 😉
A. O.
Miejsce warte uwagi i zobaczenia :) dużo eksponatów przesiąkniętych historią, ciekawe zabawy dla najmłodszych, możliwość zjedzenia regionalnej kuchni, polecam
A. L.
Rewelacja, można poczuć się jak w tamtych czasach
I. L.
Dawno nie byłam, a to nadal zachwyca ☺️
K. R.
Nieduży skansen, raczej kameralny ale wart odwiedzenia aby poznać jak żyli tutejsi mieszkańcy. Ciekawa impreza to pożegnanie lata, organizowana w ostatnią niedzielę września. Można posłuchać kapeli ludowej, poznać m. in. wypiek chleba czy prace w gospodarstwie a także kupić produkty lokalnej kuchni lub dzieło pszczelarzy. Parking przy skansenie darmowy ale skromny.
P. M.
Ciekawe miejsce, w którym można poznać historię ciekawych ludzi. Można przenieść się w czasie i poczuć klimat panujący tu ponad wiek temu.
T. B.
Miejsce z ogromnym potencjałem, ale młodzież (dorabiająca zapewne w wakacje), mogłaby się trochę bardziej postarać i opowiadać jakieś ciekawostki, a nie zdawkowo odpowiadać pociągnięta za języki.
Generalnie polecam :)
W. P.
Rewelacyjnie opowiedziana historia.Pani z wielką pasją i uśmiechem na ustach przeniosła nas w czasie. Polecam
j. P.
Duży teren płaski więc dostępne dla wózków dziecięcychi inwalidzkich poza możliwością wjazdu do chat,dobrze zachowane budynki dużo informacji naukowych
J. G.
Super miejsce. Jedyny skansen w którym mi się podobało. Ale trzeba pojechać w dzień, kiedy są czynne wszystkie atrakcje - warto to sprawdzić na stronie internetowej.
A. B.
Pięknie, dzieci zadowolone. Interaktywne opowieści zbyt długie i wolne
R. C.
Skansen w Klukach to miejsce warte polecenia wszystkim którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć o okolicy którą odwiedzacie. Świetnie zachowane zabytkowe chaty, sprzęty codziennego użytku, narzędzia. Trochę brakuje opisów na eksponatach ale jeśli masz pytania, pracownicy (nawet techniczni) chętnie służą pomocą.
T. K.
Bardzo ładne miejsce. Trzeba tutaj być. Fajna ekspozycja. Rewelacja 🤩
A. W.
Super miejsce na końcu świata warto zobaczyć
V. K.
Ciekawe miejsce :)
I. S. /. f. z. k.
Urocze chaty w kratę z duchem czasu ich Mieszkańców i ze smutnym ich losem jak i wszystkich Słowińców. Uwielbiam Kaszuby, ale sorry, jeżeli chodzi już o samych Kaszubów, to w tej kwestii czegoś nie kumam i nie będzie uśmiechu :-(
K. G.
Ciekawe miejsce. Ceny w porządku.
A. W.
Piękny skansen to co lubię moje klimaty polecam wszystkim
N. Z.
Dla wszystkich, którzy na wakacjach nie tylko leza na plazy ale chca sami zobaczyc i pokazac dzieciom trochę kaszubskiej historii. Polecam
R. Z. (.
Z psem byliśmy.Tylko pies nie może wchodzi do pomieszczeń. Małego psa można mieć na rękach. Taką dostaliśmy informację w kasie.
F. M.
Super miejsce ukazujące życie Słowinów na przestrzeni wieków. Chyba najfajniejszy skansen polski w jakim byłem.
K. S.
Ciekawe miejsce, mnóstwo eksponatów, miła obsługa. Piękny widok na jezioro Łebskie i wydmy z górki przy parkingu. Polecam
K. B.
Wiernie zachowane domostwa i sprzęty. Historia ludzi walczących z nie łatwym klimatem, bezwzględną naturą i okrutną historią
R. J.
Super skansen,uczy nas wspaniałej historii.Warto po drodze tam pojechać aby zwiedzić i przenieś się w czasie do tamtych lat.
M. F.
Miejsce godne uwagi, widać, że osoby zajmujące się Muzeum wkładają w nie dużo serca, można naprawdę przenieść się w czasie :)
M. J.
Przepiękne miejsce i wracam tu co kilka lat
P. P.
Trochę zwiedzania, bilety nie za drogie, pokazane jest jak żyli kiedyś ludzie dość ciekawe warto zobaczyć jak ktoś jest blisko.
A.
Duży teren, wszędzie można wejść i zobaczyć jak mieszkali Klukowie. Atrakcja i dla dzieci i dla dorosłych.
D. M.
Miejsce historii i kultury.przesympatyczne Panie uśmiechnięte z dużą wiedzą.Pozdrawiamy
T. W.
Polecam, dużo smakowitości 😀
P. M.
W tygodniu jest ograniczony dostęp do atrakcji, jednak sytuacje ratuje mocno sklepik z rękodziełem które jest 5/5
M. C.
Byłam wielokrotnie i za kazdym razem chętnie tam przebywam. To dla mnie mile wspomnienia.
K. G.
Przemiła obsługa i ciekawe miejsce dotyczace danej wsi rybackiej. Pamiątki z ręcznego rzemiosła nie tak jak wszędzie. To trzeba zobaczyć.
P.
Fajny skansen. Można się dowiedzieć czegoś więcej jak to tylko na lekcjach historii
Z. M.
miejsce żyjące swoim własnym życiem, można poczuć klimat wikingów, zajrzeć do chat, zjeść co nieco
brakuje zajęcia się choć trochę zwiedzającymi
R. A.
Lubię to miejsce. Bardzo klimatyczne. Tylko godziny otwarcia w maju do godz. 15tej sa troche słabe
G. M.
Wyjątkowe miejsce pozwalające dogłębnie poznać historię i realia życia tamtejszych osadników z dawnych czasów.
E. S.
Bardzo interesujące miejsce. Polecam zwiedzanie.
M. H.
Super miejsce, mały sklepik z pamiątkami, częste okolicznościowe imprezy, gorąco polecam
i. B.
Bardzo dobrze przedstawiona stara wies i sprzęty rolnicze chodząc po chatach można poczuć się jak w domku u babci
P. W.
Polecam odwiedzić to miejsce gdy muzeum organizuje event. Można się więcej dowiedzieć i zobaczyć.
A. B.
Fajne choć jak na taką cenę biletu jest dość mało do zwiedzania.
M. J.
Skansen ładny lecz ,Mało można się dowiedzieć od opiekunów muzeum, którzy nic nie pokazują i opowiadają
N. W.
Dobre miejsce na rodzinny wyjazd. Mało do zwiedzania, ale jak wejście bezpłatne to warto skorzystać i zobaczyć
A.
Fajne miejsce do zwiedzania i do pokazania dzieciom - szczególnie tym mieszkającym w miastach.
M. M.
Ciekawa lekcja historii. Warto
R. P.
Warto odwiedzić, żeby poznać ciekawa historię. Fajny sklepik na terenie muzeum.
M. T.
Bardzo przyjemne miejsce. Pokazujące poziom życia z dawnych lat.
J. K.
Bardzo fajny skansen, opuszczona wieś. Bardzo klimatyczne miejsce. Polacam bardzo.
P. K.
Ciekawe miejsce dla każdego kto wybiera się nad morze np. w okolice Rowów to pozycja obowiązkowa 😁
M. K.
Super miejsce. Fajny klimat. Dobrze zorganizowane. Ciekawa ekspozycja
J. G.
Piękny skansen, bardzo miłe panie oprowadził nas po chatach.
M. R.
Ciekawa historia zaginionych Słowian, czyli Słowińców. Pozostały po nich tylko chaty.
н. g.
gdyby nie Pani Gienia to nic bym nie wyniósł z tego wypadu
J. S.
Warto!
V.
Klimatycznie
I. K.
super.jest klimat starej wsi. skansen jest częścią współczesnej wsi. polecam!
T. C.
Ciekawe miejsce.Brak tylko miejsca gdzie można coś wypić lub zjeść.
K. Ś.
Ciekawe miejsce pokazuje kulturę Słowińców.
K. Ł.
Niezbyt duze ale ciekawe ekspozycje atutem sa mlodzi ludzie służący za przewodnikow
M. G.
Pięknie z zewnątrz. Wystawy klasyczne chciałoby się dotknąć a nie patrzeć z daleka. Więcej multimediów więcej wizualizacji
M. S.
Informacje dotyczące otwarcia tego miejsca powinny być na bierząco publikowane na stronie dojechaliśmy a okazało się że jest zamknięte w środku
S. O.
Miejsce warte uwagi i zobaczenia, bardzo dobrze zachowane i oddające pierwowzór.
D. Z.
Obowiązkowy punkt zwiedzania i zobaczenia kawałka historii .Super skansen
R. K.
Fajne klimatyczne miejsce. Warto zwiedzić. Polecam.
M. Z.
Pięknie zachowane chaty i gospodarstwa. Przypomniały się wakacje na wsi za młodu :)
J. G. J.
Ciekawe miejsce. Polecam
K. M.
Swietny skansen. Super obsluga.
E. C.
Piękne miejsce prawdziwa podróż w czasie ciekawe eksponaty
O. W. U. P. w. Ł.
Kluki trzeba koniecznie odwiedzić i poznać historię tego magicznego miejsca!
J.
Skansen domków warte obejrzenia jeżeli kogoś to interesuje cena biletu 16 zł
N. I.
Ok
A. M.
Ładne i klimatyczne miejsce mówiące sporo o historii regionu
J. W.
Piękne i fascynujące miejsce i z całego serca polecam.
P. P.
Ciekawe miejsce. Dobrze zachowane eksponaty. Warte odwiedzenia
P. H.
Warto zobaczyć.
S. M.
Bardzo ciekawe i można się czegoś dowiedzieć o czasach wczasy
J. Z.
Z dala od świata i turystów. Cisza i spokój. Polecam!
M. B.
Bardzo ciekawe miejsce. Warto tu zajechać.
G.
Dużo historii w jednym miejscu
L. M.
Oby więcej takich miejsc tradycji było zachowanych
G. 6.
Polecam wszystkim to miejsce, jest co pooglądać i dowiedzieć się o naszej historii
D. P.
Mocno polecam, wyjątkowo dobrze zachowany kawał historii.
J. J.
Miłe miejsce można przenieść się w czasie. Gorąco polecam
A.
Super skansen. Warto tam być.
J. N.
Można powspominać dawne czasy.
G. O.
Polecam ale uwaga tam nie ma już żadnego baru.....
K. R.
Wspaniałe miejsce polecam
D. Z.
Podróż w czasie
B. H.
Tylko dziękować za pamięć o ludziach którzy tam kiedyś mieszkali
T. G.
Polecam kawał historii tamtejszych mieszkańców.
S. S.
Ok, można pozwiedzać
S. S.
Polecam
M. P.
Jeden z najbardziej urokliwych zakątków na Pomorzu
K. H.
Ciekawe
W. N.
Miejsce super. Zamykają o 17... Uwaga
S. S.
Polecam
B. P.
Polecam
K. A.
jak najwięcej takich miejsc, z czasem zyskują jeszcze więcej
Z. R.
Polecam
I. A.
Tu zawsze jest fajnie dla dorosłych i dzieci.
M. M. (.
Ładnie warto zobaczyć ale jeśli jesteś w pobliżu
P.
Warto zobaczyć
m.
Chaty wiejskie ładne
W. B.
Ładnie
A. P.
Warto pojechać i zobaczyć, ciekawe miejsce
r. k.
Ciekawe miejsce, można dowiedzieć się i spróbować nowych rzeczy
M. P.
Polecam wszystkim to miejsce
M. S.
Oczekiwałem więcej😁
R. R.
Klimat dawnych czasów. Polecam.
W. B.
Warto odwiedzić
B. A.
Naprawdę urocze miejsce. Warto wpaść.
P. C.
W pn nieczynne. Ale napewno warte obejrzenia.
O. O.
spory skansen z kilkoma ciekawymi zabytkami
R. Z.
Cudnie. Zatrzymane w czasie. Warto przyjechać!
O. T.
Świetne miejsce
w. g.
Fajne miejsce
J. R.
Świetne miejsce na rodzinny spacer.
B. K.
Żywa historia. Polecam gorąco
J. W.
Kiedyś wydawało mi się to większe :)
S. G. 5. P. r.
Bardzo klimatyczne miejsce.
K. „. T.
Cudne Miejsce, dla empatyczych Ludzi.
G. P.
Ciekawe miejsce 🙂
S. M.
Warte odwiedzenia
T. B.
Fajne miejsce. Przeniesienie w czasie
L. S.
1,5 ciekawego spaceru. Warto
Z. S.
Powrót do dzieciństwa
M. B.
Warte obejrzenia ,jest bardzo ładnie.
M. _.
Ciekawe miejsce
M. A.
Super skansen i mega ciekawa historia
R. W.
Bardzo ciekawe miejsce polecam
m. i.
Rewelacyjne miejsce
Pełne historii
G. L.
Super udany spacer! Polecamy!
A. K.
Ciekawe miejsce, warto odwiedzić
V. Z.
Bardzo klimatyczne miejsce
P. W.
Polecam!
P. O.
Ważne że ktoś dba o historię ...
B. M. W.
Super.
M. O.
Wspaniałe klimatyczne miejsce
f. m.
Wspaniały skansen
A. D.
Fajne miejsce
G. R.
Piękna historia
R. W.
Piękne miejsce warte odwiedzenia
A. I.
Cudowne miejsce
A. P.
Dużo nowych wiadomości
P. N.
Super miejsce. PZOLECA
G.
Skansen jak skansen
K. B.
Piękna podróż w przeszłość
j. d.
Warto zobaczyć
D. K.
Bardzo piękne miejsce
k. 6.
polecam
D. I. D.
Wrażenia jak na grzybobraniu.
D. K.
Polecam
G. P.
Polecam
M. S.
Warto odwiedzić to miejsce 🙂
K. K.
Exstra wycieczka z wnuczka
Ł. M.
Fantastyczne miejsce
R. M.
Trochę historii ludowej.
M. W.
Ciekawe miejsce do zwiedzenia
P. J.
Wspaniałe miejsce
M. S.
Faine budowle polecam
M. F.
Super
N. R.
Super
M. J.
Cudowne miejsce!
A. K.
Zakochałam się 🥰
k. p.
super polecam
D. d.
Przytulne domki
J. G.
Extra miejsce
O. Ś.
Wspaniała przewodniczka
M. L.
Skansen warty zwiedzenia
P. J. G.
Smutny skansen
D.
Ein tolles Freilichtmuseum in ländlicher Idylle. Allein diese rechtfertigt schon den Ausflug. Wunderschöne Ruhe kombiniert mit einem tollen sowie aktiven Einblick in die Vergangenheit und vielen "leckeren" Gerüchen zur Mittagszeit. Probieren der Gerichte ist auch möglich. Ein paar mehr Englischkenntnisse der Darsteller wären wünschenswert um mehr über das Leben dieser Zeit und der Arbeiten zu erfahren.
(Przetłumaczony)
Wielki skansen w wiejskiej sielance. Samo to usprawiedliwia podróż. Piękny spokój połączony ze wspaniałym i aktywnym wglądem w przeszłość oraz wieloma „pysznymi” zapachami w porze lunchu. Można również skosztować potraw. Przydałoby się trochę więcej znajomości języka angielskiego aktorów, aby dowiedzieć się więcej o życiu w tamtych czasach i pracy.
N. T. 1.
Eintauchen in die Geschichte und Lebensweise des westslawisches Volkes der Slowinzen. Dieses Museumsdorf ist auf jeden Fall einen Besuch wert.
(Przetłumaczony)
Zanurz się w historii i sposobie życia zachodniosłowiańskiego ludu Słowińców. Ta wioska muzealna jest zdecydowanie warta odwiedzenia.
S. F.
Sehr interessant, gut zu besuchen.
(Przetłumaczony)
Bardzo ciekawe, dobre do odwiedzenia.