Opinie o Bunkier Linii Mołotowa, PROJEKT 8813. (Muzeum) w Przemyśl (Podkarpackie).
Bunkier Linii Mołotowa, PROJEKT 8813
Wybrzeże Marszałka Józefa Piłsudskiego 4, 37-700 Przemyśl
Opis
Informacje o Bunkier Linii Mołotowa, PROJEKT 8813, Muzeum w Przemyśl (Podkarpackie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Godziny otwarcia Bunkier Linii Mołotowa, PROJEKT 8813
Poniedziałek
Zamknięte
Wtorek
Zamknięte
Środa
Zamknięte
Czwartek
Zamknięte
Piątek
Zamknięte
Sobota
Zamknięte
Niedziela
10:00–18:00
Opinie o Bunkier Linii Mołotowa, PROJEKT 8813
Ogrom pracy włożony w przywrócenie tego miejsca do takiego stanu jak jest teraz. Wielki plus dla pana który z pasja mówi o odbudowie i zasadzie dzialania obiektu. Wstęp po wrzuceniu dobrowolnej kwoty sprawia ze aż chce się rzucić więcej bo patrząc ile eksponatów i historii której to miejsce skrywa warto wejść i zobaczyć. Polecam
Przebija nawet zamek. Doceniam poświęcenie ludzi którzy to odrestaurowali. Bogata ekspozycja. Miejsce powinno znaleźć się na każdej prywatnej liście miejsc do zwiedzania w Przemyślu.
Niestety poza sezonem nieczynne. Szkoda.
Zachowany w dobrym stanie. Odnoiony. Polecam zatrzymać się i zobaczyć.
Miejsce ważne historycznie, które dotyczy okresu II wojny światowej. Polecam zwiedzić.
Polecam
Ładne miejsce obszedłem dookoła i poszedłem dalej ale kox taki mały miejski
Co za pasja! Miejsce pełne historii na najwyższym poziomie 🙏
Miejsce w pierwszej chwili wydaje się niepozorne, ale ekspozycja robi niesamowite wrażenie! Przewodnicy to prawdziwi pasjonaci, którzy potrafią zainteresować zwiedzającego historią. Jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia dla miłośników historii i militariów! :)
LINIA MOŁOTOWA - PRZEMYSKI RU - PRZEMYŚL SCHRON NR 3 ( DO OGNIA DWUBOCZNEGO DLA DWÓCH CKM NPS-3 I DWÓCH DZIAŁEK P-PANC DOT-4 )
Przemyski Rejon Umocniony – wysunięty najbardziej na południe odcinek Linii Mołotowa, zbudowany w latach 1939–1941, o długości około 120 km. Na południu opierał się o Bieszczady (Solina), na północy graniczył w Sieniawie z Rawsko-Ruskim Rejonem Umocnionym.
Jego zadaniem była obrona strategicznego szlaku komunikacyjnego prowadzącego do Lwowa, a także przepraw kolejowych i drogowych przez San. Składał się z 7 punktów oporu, chroniących newralgiczne odcinki obrony, oraz umocnień polowych, uzupełnionych pojedynczymi betonowymi schronami bojowymi.
W Przemyskim Rejonie Umocnionym główną linię obrony na odcinku Przemyśl–Bachów i Olchowce–Myczkowce oparto bezpośrednio o San, wiele obiektów lokalizując w odległości nie większej niż 100 m od rzeki. Wykorzystano w ten sposób rzekę jako doskonałą obronę przeciwpancerną, a przez wzniesienie umocnień, także trudną do pokonania dla piechoty. Jednak lokalizacja umocnień bezpośrednio nad granicą utrudniała lub w wielu miejscach uniemożliwiała maskowanie, dawała doskonały wgląd w postępy prac i założenia systemu obrony. Brak pasa przesłaniania i niezakończenie budowy drugiej linii obrony groziło szybkim przełamaniem umocnień. Teren między Bachowem a Olchowcami zamknięto systemem umocnień polowych z lekkimi jednoizbowymi obiektami dla karabinów maszynowych i dział przeciwpancernych, podobnie jak w pasie przesłaniania Rawsko-Ruskiego Rejonu Umocnionego. Podobne umocnienia zbudowano na północ od Przemyśla i Medyki wzdłuż Sanu po Sieniawę. Znajdującą się za nimi główną pozycję obrony na linii Medyka–Kalników odsunięto od granicznej rzeki od 3 do 10 km.
Mega fajne miejsce podziwiam właścicieli za oddanie sprawie i cała pracę 💪
Autentyczne wyposażenie bojowe Armi czerwonej i Wehrmachtu. Oprowadzają miłośnicy ze stowarzyszenia historycznego. Z zewnątrz wygląda skromnie a w środku prawdziwa perełka dla miłośników militariów.
Bunkier tren warto zwiedzić, niby z zewnątrz nic wielkiego ale środek... wyposażenie i zebrane eksponaty robią wrażenie. Po prostu trzeba tam wejść.
Warto zwiedzić ten bunkier, kawał ciekawej historii umocnień Lini Mołotowa.
Bardzo dużo ciekawych eksponatów, wstęp za dobrowolną opłatą.
Polecam!!!
Miejsce warte odwiedzenia świetna ekspozycja panowie posiadają ogromną wiedzę z ciekawością słucha się opowieści przewodnika dla miłośników militariów i nie tylko miejsce godne polecenia.Polecam w 100%.
Szacun dla opiekuna ! Ekstra miejsce
W sumie niewielki dość przybytek. Mimo to ciekawa ekspozycja a przewodnicy-pasjonaci dokładają swoje. Trzeba odwiedzić!
Bardzo dobry punkt programu podczas odwiedzin Przemyśla. Nie tak interesujący jak ten w Bratysławie, ale trzyma poziom. Warto.
Jednym słowem polecam! Panowie z ogromną wiedzą która przekazują zwiedzającym. Jeżeli jesteś w Przemyślu to musisz tam być!
Ciekawa ekspozycja, tematycznie odpowiadająca historii bunkra, czyli II wojnie światowej.
Bunkier Linii Mołotowa "kaponiera 8813" znajduje się przy Wybrzeżu Marszałka Piłsudskiego,wybudowany w latach 1940-1941.
Miejsce warte zobaczenia. Ciekawe eksponaty.
Super miejsce z prawdziwymi pasjonatami.
Jest ok
Bunkier z 2 wojny światowej..
Ładnie
Ciekawa ekspozycja.
W dniu 05.02.2013 musiałem odwiedzić chwalebne miasto Przemyśl, którego wschodnia część została przekazana ZSRR pod tą nazwą 17.09.1939, a zachodnia część nazistowskich Niemiec nazywała się Premzel. Kiedy Polska przestała istnieć, granica radziecko-niemiecka znajdowała się na środku rzeki San (po polsku lub ukraińsku Xiang). Z biegiem czasu na wschodnim brzegu Sanu wybudowano 8. Przemyski Rejon Umocniony z wieloma bunkrami, z których jeden znajduje się na terenie miasta naprzeciw Hotelu Gromada, gdzie obecnie mieści się bezpłatne muzeum, tzw. bunkier porucznika Chaplin, który bronił się do 28., a niektóre dane do 30.06.1941. Wszyscy żołnierze znajdujący się w bunkrze zginęli. Na terenie miasta znajdował się także 14. posterunek graniczny 92. Przemyślskiego Oddziału Granicznego NKWD ZSRR, który służył do ochrony granicy państwowej na długości 215 km wzdłuż wschodniego brzegu Sanu, 99. Dywizja Piechoty i 66. Dywizja Piechoty. Pułk Oddziałów Kolejowych NKWD ZSRR, który swoją pierwszą bitwę stoczył o godzinie 03.15 w nocy 22.06.1941 r. Do godziny 14.00 miasto zostało całkowicie zajęte, choć z ogromnymi stratami, przez hitlerowców. Ale już 23 czerwca 1941 r. zgrupowali się we wsi. Medyka (obecnie Polska), żołnierze Armii Czerwonej i straż graniczna rozpoczęli kontratak, całkowicie wyzwalając miasto i przywracając granicę państwową ZSRR. Było to pierwsze miasto odbite z rąk Wehrmachtu dzień po rozpoczęciu wojny. Przetrzymywany był do 27 czerwca 1941 r. Miasto zostało opuszczone na rozkaz przez pograniczników i żołnierzy Armii Czerwonej dopiero po przedostaniu się Niemców do Lwowa i dalsze utrzymywanie miasta nie miało sensu, a załoga bunkrów walczyła dalej. 27 lipca 1944 roku w czasie ofensywnej operacji lwowsko-sandomierskiej Przemyśl został wyzwolony przez oddziały Armii Czerwonej i przez pewien czas pozostawał częścią ZSRR, by następnie decyzją Konferencji Jałtańskiej został w całości zwrócony Polsce i przemianowany na Przemyśl. Spacerując dawnymi sowieckimi ścieżkami granicznymi, pamiętałem tych, którzy szli w stronę wielkiego zwycięstwa i tych, którzy zrobili w jego stronę pierwszy krok. Byli to waleczni wojownicy, strażnicy graniczni, którzy na zawsze zapisali swoje karty bitewne w kronice Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
Byłem tam w sobotę, ale wystawy nie widziałem, bo przy wejściu stała grupa grillujących :) Właśnie zrobiłem zdjęcie z boku i wspiąłem się na sam bunkier, a stamtąd zrobiłem zdjęcia Zasane
Bunkier jest doskonale zachowany. Wiele historycznych artefaktów, przyjazny personel.
Dziękujemy przewodnikowi Tomkowi za ciekawą historię! Polecamy każdemu odwiedzić!
(Przetłumaczony) Wielki pomnik historii
(Wersja oryginalna)
Отличный памятник истории
Mołodcy!!!
Kontakt
Zdjęcia
Filmy
Street view i zdjęcia sferyczne
Wszystko