Opinie o Mauzoleum feldmarszalka Bluchera. (Muzeum) w Kąty Wrocławskie (Dolnośląskie).
Opis
Informacje o Mauzoleum feldmarszalka Bluchera, Muzeum w Kąty Wrocławskie (Dolnośląskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Godziny otwarcia Mauzoleum feldmarszalka Bluchera
Poniedziałek
Czynne całą dobę
Wtorek
Czynne całą dobę
Środa
Czynne całą dobę
Czwartek
Czynne całą dobę
Piątek
Czynne całą dobę
Sobota
Czynne całą dobę
Niedziela
Czynne całą dobę
Opinie o Mauzoleum feldmarszalka Bluchera
K. G.
Mauzoleum feldmarszałka Bluchnera, który pokonał Napoleona pod Waterloo. Marszałek otrzymał majątek w Korbielowicachza za zasługi na polu bitwyod Króla Fryderyka Wilhelma III. Zmarł w Korbielowicachza. Król Prus chcąc podkreślić zasługi feldmarszalka wybudował mauzoleum gdzie przeniesiono zabalsamowane zwłoki. Budowla powstała w połowie 19 wieku. Niestety po II wojnie światowej Rosjanie zbeszczescili jego zwłoki i wyrzucili z mauzoleum. Obecnie to ciekawe, historyczne miejsce jest bardzo zaniedbane. Wysoka na 11 m. budowla o kształcie kwadratu z pamiatkowym medalionem przy szczycie jest zaniedbana. W środku pełno odchodów ptasich. Nawet zdjęcie feldmarszalka zanieczyszczone odchodami. W środku zmruszaly wieniec. Przed mauzoleum tablica przedstawiajaca historię jego budowy. Mauzoleum jest na łuku drogi ale można tam wjechać zachowując ostrożność. Budowlę oznaczona jako zabytek wymaga dbałość o obiekt!
S. K.
Okazała budowla w pobliżu wsi Krobielowice (Krieblowitz). Mauzoleum wzniesiono dla feldmarszałka Gerharda von Blüchera w latach 1846 - 1853. Mauzoleum przetrwało do dziś, ale zostało zplądrowane przez Sowietów w 1945 r. Zmumifikowane ciała zmarłych sprfanowano, a ich szczątki są pochowane w krypcie kościoła w Sosnówce. Przy mauzoleum jest mała tabliczka informujące o historii obiektu.
R. D.
Ciekawe historyczne miejsce w bliskiej okolicy Wrocławia. Ów feldmarszałek pokonał Napoleona w bitwie pod Waterloo. Po wojnie mieszkał w pobliskim pałacu w Krobielowicach. Na miejscu możliwość zjedzenia kanapek i postoju. Parkowanie przed wjazdem dla 2-3 samochodów. Miejsce trochę zaniedbane - widać ślady dewastacji przez graficiarzy.
P. U.
Historia mauzoleum jest jeszcze ciekawsza niż bohatera, dla którego zostało wybudowane. Powstawało bowiem przez 30 lat i zdrowie straciło przez nie kilkanaście osób.
Na początku zamierzano uczcić pamięć marszałka, stawiając ogromny głaz. W masywie Ślęży przez trzy lata rąbano odpowiedni kawałek skały.
Był to potężny blok skalny o wysokości ok. 4 m i długości 7,5 m. Ważył 600 ton. Kiedy robotnicy usiłowali przetransportować go do Krobielowic, okazało się, że... nie chce ruszyć z miejsca. Głaz przeleżał na polu 20 lat, w końcu go pocięto.
Sprawa powróciła po 10 latach, w 1840 r., kiedy na tronie zasiadł Fryderyk Wilhelm IV. Król zaaprobował nowy projekt grobowca wzorowany na mauzoleum Teodoryka Wielkiego. Ze strzelińskich kamieniołomów sprowadzono szlachetny granit, który miał posłużyć do budowy. Żeby go przywieźć, robotnicy zbudowali specjalną platformę, która mogła przemieścić 20-tonowy kamień. Ciągnęło ją najpierw 14, a na końcu 28 koni. Na jej trasie poszerzano drogi i wzmacniano mosty.
Mauzoleum feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera ukończono dopiero w roku setnej rocznicy urodzin wodza.
Książę został pochowany po raz drugi. Spoczął w przyziemiu mauzoleum, wykonanego z takim mozołem i poświęceniem. Żegnał go w towarzystwie wojska sam król.
W 1945 r. sarkofag feldmarszałka otwarto, a jego zmumifikowane ciało sprofanowano. Dziś krypta mauzoleum pozostaje pusta.
Kim był marszałek von Blücher?
Jego pełne nazwisko brzmi: Gebhard Leberecht Fürst Blücher von Wahlstatt. Urodzony 1742 r. w Rostocku feldmarszałek pruski.
Był dowódca armii pruskiej w bitwach pod Waterloo, Lipskiem, Budziszynem, Lützen, Brienne-le-Château, Craonne, Laon, nad Kaczawą i podczas Kampanii Sześciodniowej. Pomimo podeszłego wieku, brał czynny udział w walkach.
Zatrzymał Napoleona pod Waterloo, za co został odznaczony najwyższym odznaczeniem wojskowym Prus - gwiazdą Wielkiego Krzyża Żelaznego. Odznaczenie to nazwano od jego nazwiska Blücherstern. Zwany był „Marszałkiem Naprzód”, ponieważ jego najczęstszą komendą było „Naprzód”. Zmarł 12.IX.1819 roku w Krobielowicach.
F. /. K.
Miejsce znalezione przypadkiem na drodze w kierunku Ruin Zamku Cisy. Mauzoleum zachowane w dobrym stanie. Ciekawa historia, która umieszczona jest na tablicach przed Mauzoleum. Warto poznać.
I. K.
Ciekawe miejsce. A najciekawsze jest to jak byli sojusznicy potraktowali zwycięzcę z pod Waterloo.
S. G.
Zaskakujące miejsce - raczej na podjechanie -samochodem ew. rowerem :)
t.
To miejsce ma ogromny potencjał. Tak ważne historycznie miejsce nie jest należycie eksponowane. Coś się tam robi, ale to zdecydowanie za mało. Sam obiekt i jego historia to podstawa niesamowitej opowieści. Można by na jej podstawie nakręcić film. Jakie były losy Gebhardta Blüchera po wojnach napoleońskich? Przydałoby się wydać jakiś interesujący folder na temat jego burzliwego życia. Może już tak jest, lecz nic o tym nie wiem. Warto sięgnąć po książki Lamparskiej, by jednak czegoś się dowiedzieć o pogromcy Napoleona.
D. O.
Miejsce z potencjałem jednak bardzo zaniedbane. Szkoda że gmina od czasu do czasu nie przyjedzie tu i nie skosi tu trawy czy nie posprząta śmieci.
M. M.
Mauzoleum znajduje się przy drodze Gniechowice - Kąty Wrocławskie. Spokojnie można zatrzymać się przy nim autem i zrobić zdjęcia. Jest to jedno z najlepiej zachowanych mauzoleów jakie ostatnim czasem odwiedziłam.
S. P.
Ciekawa budowla z ciekawą historią, obok znajdują się ławki i stolik. Warto zahaczyć podczas podróży (do mauzoleum jest wjazd o strony drogi)
M. P.
Ciekawe miejsce przy głównej trasie można tu zatrzymać się autem i chwilkę odpocząć.
S. L.
Zaskakujące miejsce, gdy się nie wie o jego istnieniu. A je nie wiedziałem. Trochę zaniedbane miejcece na zewnątrz, a na pewno godne uwagi ze względu na fakt, że tam spoczywał pogromca Napoleona. Zdecydowanie gorzej wygląda mauzoleum wewnątrz. Szkoda, że królują ptasie kupy. Warto zająć się tym miejscem.
S. z. k.
Mauzoleum stoi tuż przy drodze. Mamy swobodną możliwość za parkowania, stolik z dwoma ławkami do dyspozycji. Plus za tabliczkę informatyczną, rzadko spotykany bardzo ważny drobiazg przy takich obiektach.
K. F.
Zaniedbane mauzoleum marszałka Bluchera, bohatera wojen napoleońskich.Samo mauzoleum robi wrażenie, oddając ducha pruskiej historii.
Gwiazdka mniej za zapuszczone i zarośnięte otoczenie oraz wnętrze grobowca. W środku gniazdują gołębie, które też nie należą do najczystrzych zwięrząt.
A. K.
Ciekawe miejsce przy głównej drodze do siedzimy feldmarszałka .
Szkoda ze lekko zapomnienie i mało wyeksponowane.
Ale warto jsk ktoś interesuje się historia.
R. A.
Ciekawe miejsce z równie ciekawą historią. Trochę zaniedbane, ale warto odwiedzić.
P. B.
Ciekawe miejsce pod kątem hisyorii. Wykoszenie trawy dookoła bardziej niż wskazane. Dobre miejsce na przystanek podczas wycieczki. Granitowy stół i ławki.
F.
Grób wielkiego żołnierza i pomnik wstydu polskich osadników na tych ziemiach.
v.
Ciekawy kawał historii. Miejsce spoczynku człowieka który doprowadził do klęski Napoleona w jego ostatniej bitwie.
P. W.
Mauzoleum pruskiego feldmarszałka, który dowodził wojskami pruskimi w bitwach pod Lipskiem i Waterloo a zmarł w Krobielowicach
M. M.
Bardzo ciekawe miejsce, szkoda że... zapomniane i zaniedbane :/
K. O.
Miejsce niepozorne, łatwe do przeoczenia. Dla miłośników historii.
M. G.
Bardzo ładny pomnik co prawda najlepsze lata ma już za sobą jednak został częściowo odrestaurowany a plac uporządkowany i postawiono stolik z ławką. Na plac pod pomnikiem wygodny wjazd autem, gdzie można odpocząć i spokojnie obejrzeć Mauzoleum sprzed prawie dwustu lat.
A. K.
Szkoda że nie odremontowane miejsce. Ale i tak warto zobaczyć.
v.
Dobrze, że nie zniszczono takich miejsc. Wprawdzie zarośnięte, ale całe.
r. m.
Bardzo dziwny grobowiec położony za wsią ale historia dotyczącą warta zagłębienia.
M. W.
Ciekawa historia, ale mijce wyjatkowo zaniedbane :(
P. P.
Fajnie, tylko szkoda że zaliczyłem rów autem 10m od wjazdu
J. K.
Miejsce w którym można przycinać w trakcie podróży. Ławeczka i stoliczek. Miejsce historyczne o czym czytamy na tablicy informacyjnej.
S. B.
Przykro patrzeć na śmieci wokół Mauzoleum. Szkoda, że nie potrafimy uszanować takich miejsc.
A. L.
Ciekawe miejsce, jest ławka można posiedzieć.
D. S.
Warto zobaczyć.
K. S.
Miejsce pamięci, przy drodze, niezbyt wyeksponowane, ale widoczne. Uporządkowane, co cieszy...
R. W.
Bardzo fajne miejsce.🇵🇱
R. N.
Niestety zaniedbane ale miejsce z ogromną historią pokazujące jak te tereny były pod nadzorem wielu państw... To mauzoleum feldmarszałka Gebharda Leberechta księcia Wahlstatt który był dowódcą armii pruskiej. Zapisał się jako jeden z najważniejszych dowódców okresu wojen napoleońskich i został pochowany w tym mauzoleum. Z tyłu monumentu znajduje się grobowiec rodzinny. Cały teren oraz grobowiec zostały zniszczone w 45 roku 20 wieku polecam serdecznie bo to jest jeden z niewielu już przykładów zapomnianej historii który dotrwał do naszych czasów.
P. W.
Warto zobaczyć
P. A.
Upamiętnia miejsce spoczynku ważnej postaci w historii Europy
K. R. R.
Ciekawostka turystyczna. Mauzoleum pruskiego dowódcy z czasów wojen napoleońskich
P. M.
Mauzoleum Gebharda Leberecht von Blüchera który największe uznanie zdobył po tym, jak poprowadził swoją armię przeciwko Napoleonowi I w Bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 roku i bitwie pod Waterloo w 1815 roku. Zmarł tu w Krobielowicach nie długo po powrocie z Paryża.
H. O.
Niestety wyzwoliciele sprofanowali a "piastowie" nie mieli pomysłu jak zniszczyć, jak to zrobiono z większością.
D. z.
Ładne widoki
D. D.
Jest ok
M. R.
Przepiękne. Szkoda tylko, że sprofanowane :/
M.
Ciekawe miejsce
K. J.
Ciekawy temat
J. J.
Trochę zaniedbanne
a.
(Przetłumaczony) 12 września 1819 r. Blucher zmarł w swoim pałacu. Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas upadku z konia. W jego pogrzebie uczestniczyło blisko 20 000 osób, w tym król pruski Fryderyk Wilhelm III i jego synowie. Początkowo ciało feldmarszałka pochowano w kościele katolickim w Voitkowicach, niewielkiej wsi niedaleko pałacu. Następnie generałowie pruscy zdecydowali, że należy postawić pomnik Blucherowi. W kamieniołomie niedaleko Sobotki (miasto u podnóża góry Szlenży) wycięto ogromny 600-tonowy blok granitowy, z którego miał powstać pomnik. Jednak transport kamiennego bloku spowodował trudności i wezwano inżynierów do rozbicia kamienia na pół. Podczas tej akcji pięciu z nich zostało rannych, aw Krobielowicach zaczęli mówić o klątwie marszałka. Wysadzonych głazów nie można było przenieść i leżały na polach przez kolejne 20 lat. Dopiero w 1853 roku ukończono granitowe mauzoleum, w którym umieszczono miedzianą trumnę z ciałem marszałka. W uroczystości wziął udział król Fryderyk Wilhelm IV. Kilka lat później na tyłach mauzoleum dobudowano rodzinną kryptę rodziny Blucherów.
Pałac pozostawał w rękach rodziny Blucherów do końca II wojny światowej, kiedy to został splądrowany przez żołnierzy sowieckich. Wtedy zniknęły nie tylko meble, obrazy, samochody pozostawione w pałacowym garażu, ale i sam feldmarszałek! Według miejscowych mieszkańców, w lutym 1945 roku, w stanie upojenia alkoholowego, Rosjanie zbezcześcili grób Bluchera, wyciągając zmumifikowane ciało z miedzianej trumny i przenosząc je po dzielnicy, przywiązane do tyłu motocykla. To, co pozostało ze zwłok, podobno przez jakiś czas leżało na poboczu drogi, aż ówczesny proboszcz z Sosznicy w końcu ulitował się nad szczątkami marszałka i pochował je w nieoznaczonej trumnie w krypcie kościoła. W której dokładnie trumnie wciąż nie wiadomo. Poszczególne kości zbierano do 1968 r., a wejście do krypty mauzoleum zostało ostatecznie zamurowane.
(Wersja oryginalna)
12 сентября 1819 года Блюхер умер в своём дворце. Смерть наступила в результате травм, полученных им при падении с лошади. На его похоронах присутствовало почти 20 тысяч человек, в том числе Король Пруссии Фридрих Вильгельм III и его сыновья. Изначально тело фельдмаршала похоронили в католическом костёле в Войтковицах - небольшой деревне недалеко от дворца. Впоследствии прусские генералы решили, что Блюхеру следует поставить памятник. В карьере возле Соботки (город у подножия горы Шленжы) был вырезан огромный 600-тонный гранитный блок, из которого должен был быть изготовлен памятник. Однако транспортировка каменного блока вызвала трудности, и были вызваны инженеры, чтобы разбить камень на две части. Во время этой операции пятеро из них были ранены, а в Кробеловицах заговорили о проклятии маршала. Взорванные валуны нельзя было сдвинуть с места, и они пролежали в полях ещё 20 лет. Лишь в 1853 году гранитный мавзолей был завершён, и в него поместили медный гроб с телом маршала. В церемонии принял участие король Фридрих Вильгельм IV. Через несколько лет к задней части мавзолея был пристроен фамильный склеп семьи Блюхеров.
Дворец оставался в руках семьи Блюхеров вплоть до конца Второй мировой войны, когда он был разграблен советскими солдатами. Тогда исчезли не только мебель, картины, автомобили, оставленные в гараже дворца, но и сам фельдмаршал! По словам местных жителей, в феврале 1945 года в состоянии алкогольного опьянения русские осквернили могилу Блюхера, вытащив мумифицированное тело из медного гроба, и протащили по округе, привязав сзади к мотоциклу. То, что осталось от трупа, якобы некоторое время пролежало на обочине дороги, пока тогдашний приходской священник из Сощницы наконец не сжалился над останками маршала и похоронил их в безымянном гробу в крипте костёла. В котором именно гробу - до сих пор неизвестно. Отдельные кости собирались вплоть до 1968 года, а вход в склеп мавзолея был окончательно замурован.
D. B.
(Przetłumaczony) Majestatyczne mauzoleum feldmarszałka von Blüchera, niestety zbezczeszczone przez żołnierzy rosyjskich w 1945 r.
(Wersja oryginalna)
Il maestoso mausoleo del Feldmaresciallo Von Blücher, purtroppo profanato dai soldati russi nel 1945
J. M.
Great place! Near the road. Nice to brak during the cycling.
(Przetłumaczony)
Wspaniałe miejsce! W pobliżu drogi. Miło hamować podczas jazdy na rowerze.
A. S.
M. W.
M. T.
P. L.
M. A. J. (.
R. F.
P. P.
g.
О. Г.