Opinie o Cerkiew św. Michała Archanioła w Sokołowsku. (Kościół) w Wałbrzych (Dolnośląskie).
Cerkiew św. Michała Archanioła w Sokołowsku
Parkowa 5, 58-350 Sokołowsko, Polska
Opis
Informacje o Cerkiew św. Michała Archanioła w Sokołowsku, Kościół w Wałbrzych (Dolnośląskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Cerkiew św. Michała Archanioła w Sokołowsku
M. I.
Okazji zobaczenia cerkwi w środku niestety nie miałem, z zewnątrz wygląda bardzo ładnie. Jeden z punktów obowiązkowych. Obok ładny stawik z kaczkami i park a dalej wejście na Włostową i Zameczek Friedenstein.
A. M.
Wpadliśmy na cerkiew przypadkiem ale warto było zejść ze szlaku. Piękny budynek, ładnie zachowany, cudne wnętrze. A brat zajmujący się miejscem bardzo sympatyczny. Polecam.
Z. D.
Bardzo piękna i zabytkowa Cerkiew Prawosławna jest wizytówką Sokołowska jak i regionu Wałbrzyskiego. Sokołowsko to mała wioska, ale bardzo atrakcyjna pod względem ciekawych krajobrazów jak i historii. Cerkiew znajduję się 5minut drogi od parkingu przy Sanatorium. Cerkiew jest odgrodzona, ale gdy nie odbywają się mszę to jest możliwość zwierzenia środka, którą udostępnia brat. Obok Cerkwi znajdują się dwa stawy oraz ławki i ciekawy mostek. Instagram :zobacz_dolnyslask
M. P.
Prawdziwą perełką i ciekawostką Sokołowska jest niewielka cerkiew prawosławna pw. św. Michała Archanioła. Zbudowano ją w latach 1900–1901 staraniem Bractwa św. Włodzimierza z myślą o licznie przybywających do uzdrowiska prawosławnych kuracjuszach.
B.
Przepiękna, bardzo dobrze utrzymana Cerkiew, jedyna w Sudetach. Umiejscowiona w parku, niedaleko uzdrowiska. Cerkiew jest ogrodzona płotem, ale bez problemu można wejść na jej teren, oraz zajrzeć do środka. Robi wrażenie
A.
Jednym z etapów Nocnego Zwiedzania Sokołowska są odwiedziny w cerkwi z oprowadzaniem przez Ojca Jeremiasza. Warto przygotować datki.
R. C.
Cudowna mała cerkiewka. Lokalne cudeńko. Niestety widzieliśmy ją tylko z zewnątrz. Z powodu spowiedzi nie mogliśmy wejść do środka.
M. H.
Malutka cerkiew prawosławna, z zewnątrz wyglądająca bardziej na kapliczkę. Można ją zwiedzać, oczywiście poza godzinami liturgii.
Budynek powstawał w latach 1900-1901. Jako cerkiew funkcjonuje z długą przerwą trwającą od końca II wojny światowej do 1997r., kiedy to przywrócono jej pierwotne przeznaczenie.
W 2018r. umieszczono w cerkwi relikwie św. Łukasza Krymskiego (Wojno-Jasieniecki, lekarz i święty Kościoła Prawosławnego; jego ojciec Feliks pochodził z polskiej rodziny szlacheckiej i był wyznania rzymskokatolickiego, matka Maria była Rosjanką i wyznawała prawosławie).
P. M. o.
Przepiękna mała cerkiew ukryta w parku aż chce się usiąść i zostać na dłużej
P. W.
Obiekt z zewnątrz wygląda nieźle, bardziej odpowiednik jakiejś kaplicy, niż kościoła. Najbliższe otoczenie średnie, w dalszym zaś nieopodal staw z ławką, gdzie można odpocząć i cieszyć się ładnym widokiem. Nie byłem w środku, gdyż trwała jakaś uroczystość, więc tego nie będę oceniał. Ponieważ takich budowli jest mało w naszym kraju, a szczególnie w tym rejonie, to warto zobaczyć.
K. K.
Piękna cerkiew. Bardzo malutka. Położona przy szlakach górskich więc warto nadrobić drogi i zobaczyć. Przy cerkwi stawy z ławeczkami.
Polecam.
P. F.
Cerkiew wielkości kaplicy, otoczona płotem, w której przeprowadzany jest remont. Nie polecam za obieranie jako celu podróży.
M. L.
Niespodzianka witająca spacerowiczów w okolicy Sokołowska. Prawosławna cerkiew parafialna czynna do dzisiaj. Zbudowana została w latach 1900–1901 dla kuracjuszy przyjeżdżających do miejscowego uzdrowiska Sokołowsko. Konsekracji cerkwi dokonał 3 września 1901 kapelan rosyjskiej ambasady w Berlinie ks. prezbiter Aleksy von Maltzow. Cerkiew służyła wiernym do końca lat 30. Po II Wojnie Światowej została porzucona i zapomniana. Ulegała dewastacji, a przez pewien czas była użytkowana jako kostnica. Od 1980 do 16 sierpnia 1996 stanowiła własność prywatną jako dom letniskowy. Władze zwierzchnie Kościoła Prawosławnego w Polsce dowiedziały się o istnieniu cerkwi w Sokołowsku dopiero w 1989 roku ze wzmianki w lokalnej gazecie. Staraniem parafii prawosławnej św. Cyryla i św. Metodego we Wrocławiu na Piasku cerkiew została odkupiona i po generalnym remoncie przywrócona do pierwotnego przeznaczenia. Dnia 5 kwietnia 1997 arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz dokonał poświęcenia nowego krzyża wieńczącego cerkiew (pierwszy zdjęto w latach 80.). Od 1999 przy cerkwi istnieje pracownia pisania ikon i mała galeria ikonopisa Michała Boguckiego. Obecnie cerkiew pełni funkcję świątyni parafialnej dla wiernych z Sokołowska i regionu pogranicza polsko-czeskiego. Jest też miejscem modlitwy dla uczestników obozów młodzieżowych i turystów z innych regionów Polski oraz z zagranicy odwiedzających Sokołowsko. Setną rocznicę poświęcenia cerkwi z udziałem J.E. Abpa Jeremiasza obchodzono 10 listopada 2001. W 2018 r. w cerkwi umieszczono relikwie św. Łukasza Biskupa Krymu, sprowadzone z Ukrainy. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków 30 listopada 1984. Cerkiew udostępniona jest zwiedzającym od rana do zmierzchu. Jeżeli cerkiew jest zamknięta, należy podejść do Domu św. Elżbiety i poprosić o jej otwarcie.
m.
Ładna cerkiew, fajne miejsce refleksji. Chętny, miły i przystępny pop opowiada o religii, cerkwi, miejscu i ciekawostkach. Polecam to miejsce do odwiedzenia.
W. K.
Przeurocza cerkiewka, do której dojście od głównej ulicy zajmuje 10 minut spokojnym spacerkiem. Mały budynek na wzgórzu urzeka proporcjami i skromnością, nie rażąc typowym dla niektórych budowli sakralnych przepychem. Wokół jest czysto i cicho. Warto!
M. B.
Klimatyczna cerkiew. Mała, ale wypełniona niezliczoną ilością ikon. Historia cerkwi sięga lat 1900–1901, kiedy to dzięki metropolity petersburskiego Palladiusza i staraniem Bractwa św. Włodzimierza została wybudowana dla kuracjuszy przyjeżdżających do uzdrowiska Sokołowsko. W cerkwi umieszczono, sprowadzone z Ukrainy relikwie św. Łukasza Biskupa Krymu. W zwiedzaniu świątyni pomaga przesympatyczny pop z miejscowej parafii.
M. U.
Urokliwa maleńka cerkiew, ja zastałam w niej popa,który był w trakcie sprzątania więc nie mogłam swobodnie się poruszać .Polecam zajrzeć naprawdę cerkiew w miniaturce
R. Z.
Malutka i bardzo urocza stara cerkiew prawosławna,obok staw z kaczkami i ławeczki
R. S.
Piękna stara, mała Cerkiew. Szkoda że nie można było wejść do środka, ale drzwi główne były otwarte. Piękna perełka.
l.
Piękna 120 letnia cerkiew . Akurat podczas naszej wizyty w środku trwał remont.
T. G.
Cerkiew w tym regionie to rzadkość. Polecam odwiedzić to miejsce jak i całe Sokołowsko. Wyjątkowa architektonicznie, pięknie położona miejscowość z bogatą historią.
Ł. S.
Piękna cerkiew, perełka na Dolnym Śląsku! W środku imponujący ikonostas oraz ściany pokryte malowidłami wykonanymi współcześnie. Warto poroznawiać z pustelnikiem tam mieszkającym i dbającym o świątynie.
R.
Miejsce dość ciekawe dla zainteresowanych, jednak nie jest szczególnie malownicze. W dodatku budynek jest zamknięty, lub nigdzie nie ma podanych godzin otwarcia, ciężko więc nazwać to miejscem dla turysty. Nie można nawet przekroczyć ogrodzenia, żeby zobaczyć cerkiew z bliska chociaż od zewnątrz.
C.
Przepięknie położona, obok staw i parking, jak byliśmy trwało nabożeństwo
T. T.
Cerkiew z 1901 roku wybudowana w parku na potrzeby kuracjuszy.Polecam.
E.
Piękna. Nie dane mi było wejść do środka. A szkoda.
E. B.
Niewielka cerkiew otoczona lasem, obok staw. Odludne miejsce, spokojne i ciche.
B. M.
Interesujące miejsca otoczone uroczą naturą. Warto zawitać jeśli jest się w Sokołowsku lub okolicach.
M. B.
Nie mieliśmy okazji wejść do środka ale z zewnątrz bardzo ładnie wygląda
I. P.
Piękne miejsce w pięknym miejscu, ale trzeba mieć nieco szczęścia albo uczestniczyć w nabożeństwie, żeby zajrzeć do wnętrza i poczuć aurę. Malowidła ścienne są uzupełniane cały czas i jest to praca artystyczna zaplanowana na lata, a może pokolenia artystów. Cieszę się, że obiektu nie oblegają tłumy turystów i zamiast niego oblegają te brzydsze psując amosferę.
T.
Cerkiew mega warta odwiedzenia podczas wizytacji w Sokołowsku.
R. L.
Można dojść czarnym szlakiem z Sokołowska na Przełęcz Sokołowską z małym odbiciem od szlaku w prawo 👍
U.
Zbudowana na początku XX. dla prawosławnych gości Sokołowska. Urokliwe miejsce
A. Z.
Urokliwy kościółek, piękna okolica, mało turystów ;)
A. N.
Klimatyczne miejsce w starym uzdrowisku
M. M.
Niestety nie zwiedzałam w środku bo było zamknięte. Ale nawet z wierzchu jest ciekawa.
M. E.
Przepiękna, maleńka świątynia, do której udało się nam wejść dzięki uprzejmości popa. Zapaliliśmy świeczki w różnych intencjach. Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć wnętrze cerkwi.
K. P.
Warto tutaj podejść. Niewielka cerkiew. Odbywają się tutaj msze.
S. K.
Cerkiew w Sokołowsku ( Görbersdorf ) skupia wyznawców prawosławia z Sokołowska i pogranicza polsko - czeskiego. Wzniesiona w 1900 - 1901. Inicjatorem był metropolita petersburski Palladiusz. Cerkiew konsegrowano w 1901 roku , o dokonał tego Aleksy von Maltzov. Będący kapelanem rosyjskiej ambasady w Berlinie. Swiatynia służyła przyjezdnym kuracjuszom. Po ll wojny światowej kaplica Popadł w w zapomnienie, była też przez jakiś czas kostnicą. Mieścił się także domek letniskowy, w czasie gdy budynek był w rękach prywatnych. Cerkiew została odkupiono i od 1997 roku ponownie służy wiernym. Cerkiew można zwiedzić.
G. L.
Cerkiew pw. Św. Michała Archaniolą zbudowana została w latach 1900-1901 przy błogosławieństwie metropolity petersburskiego Palladiusza. Służyła. Wiernym do końca lat 30 XXw. Konsekracji dokonał ks.prezbiter Aleksy von Maltzow-kapelan rosyjskiej ambasady w Berlinie. Po II wojnie światowej zdewastowana, przez pewien czas pełniła funkcję kostnicy, a w latach 80-90 XXw.,zbyta przez Skarb Państwa,stałą się wĺasnoscią stanowiła prywatną - domkiem letniskowym. Staraniem parafii prawosławnej św. Cyryla i św. Metodego we Wrocławiu na Piasku i uzyskaniu subwencji z Fundacji "Renovabis" w Freising budynek cerkwi odkupiona, wyremontowaną i przywrócono pierwotną funkcję. Od 1997r. Cerkuew ponownie sluży wiernym. Została zbudowana z czerwonej, licowanej cegły w stylu bodaj historyzmu. Warto odwiedzić gdyż cerkwie na tych terenach to niezwykłą rzadkość.
K. N.
Pięknie i klimatyczne miejsce, pobudzające do refleksji
M. O.
Przepiękna dobrze zachowana cerkiew pod lasem na małym wzniesieniu.
Wygląda bardzo intrygująco.
Wybudowana w 1901 roku.
Ciekawostką jest to, że kiedyś służyła za prywatny domek letniskowy.
Cerkiew jest ogrodzona płotem ale ponoć można wejść i zwiedzić ją w środku.
Aby ją obejrzeć trzeba iść do domu świętej Elżbiety i poprosić o udostępnienie cerkwii do zwiedzeni.
Otoczenie cerkwii mogłoby być bardziej zadbane.
P. M.
Polecam bardzo. Urokliwe miejsce. Warto poprosić kapłana o zwiedzanie. Czysta magia.
8.
Piękna Cerkiew w przecudnych rejonach Polski.
P. B.
Piękne miejsce. Warto popatrzeć nawet przez kratę
A. „. Ż.
No cóż, Sokołowsko to nie Karpacz. Ale ma swoje perełki architektury jak te na zdjęciach. Za to oferuje ciszę, spokój, świerze powietrze i ładne tereny spacerowe.
D. W.
Piękna cerkiew, bardzo klimatyczna, pięknie utrzymana , można się umówić telefonicznie na zwiedzanie z o.Łukaszem , który z miłą chęcią oprowadzi i opowie o jej historii , obrzędach i rytuałach, bardzo ciekawych zresztą , w niedzielę po liturgii otwarta dla zwiedzających , idealna na chwilę zadumy
I. K.
Piękne,uroczo położone miejsce
K. S.
Piękna cerkiew w Sokołowsku... Tutaj czuć spokój... Zapach kadzideł wewnątrz, piękne otoczenie, to wszystko sprawia, że miejsce jest godne uwagi. Polecam!
B. P.
Piękne miejsce, przepełnione duchowością i modlitwą
W. K.
Przepiękne miejsce. Bardzo polecam. Duchowni, którzy są w tej cerkwi są przykładem prawdziwej wiary, spokoju ducha, równowagi w przyrodzie i wszechświecie.
Wspaniała natura dookoła. Sokołowsko to piękna miejscowość. Dobra baza wypadowa. Spokojne miejsce.
K. H.
Piękna cerkiew. Dodatkowym plusem jest położenie nad dwoma urokliwymi stawami.
b. b.
Piekna maleńka, odremontowana.Pereleczka
W. S.
Bardzo dobrze utrzymana cerkiew gdzie odprawiane sa nadal msze. Ponoc pop po mszy oprowadza i opowiada historie tego miejsca ale nie było mi dane tego sprawdzić.
T. Z.
Udalo sie nam wejsc do srodka, ciekawie prezentujacy sie obiekt
l.
Osadzona w lokalnej przestrzeni jakby z innej planety. Wyróżnia się i dodaje okolicy uroku. Zadbana.
ocena wyłącznie na bazie obserwacji z zewnątrz.
K. C.
Mała, ale zadbana. Warto podejść, zobaczyć... Idealne miejsce żeby zatrzymać się, odpocząć i pomyśleć.
P. B.
Piękna nieduża budowla w uroczym otoczeniu.
E.
cerkiew oddalona 5 min spacerkiem od "centrum" Sokołowska, ciekawe miejsce, ma swoja historię choć wygląd obecny to ostatnie 20 lat, bardzo uprzejmy opiekun tego miejsca opowiedział wiele ciekawych faktów,
E. T.
Piękne miejsce o interesującej historii. Można wejść, zwiedzić, podziwiać ikony, porozmawiać z popem, zapalić świeczki.
J. S.
Interesujący obiekt sakralny religii prawosławnej, mający swoją 120 letnią historię.
A. p.
Urocze, pełne przemyśleń miejsce..
D. M.
Ciekawe miejsce, ciche, otoczone zielenią. Cerkiewka utrzymana bardzo starannie. Zbudowana w 1901 roku dla kuracjuszy z Rosji.
A. H.
Piękne miejsce niestety zaniedbane.
M. S.
Miejsce spokojne, ciekawe i warte obejrzenia. Ma burzliwą historię o której warto posłuchać i złożyć datek na rozwój miejsca.
K. M.
Cudowne miejsce. Spotkaliśmy tam brata Łukasza, urocze osoba , od której promieniuje prawdziwa miłość do Boga.
j. B.
Malutka, ale naprawdę piękna i można zobaczyć wnętrze. Warto zboczyć nieco z głównej drogi .
D. T.
Malutka cerkiew ale ładnie położona, w parku zdrojowym, niestety nie udało się wejść do środka, była zamknięta.
W. R.
Bardzo ładny kościółek z ładnym stawem, miła przyroda na spacer.
m. m.
śliczne miejsce
M. S.
Cudo, cudo i jeszcze raz cudo, a jak dodasz do tego o. Łukasza, który mieszka za cerkwią, to pełnia szczęścia jest bezbrzeżna.
R. R.
Przepiękna cerkiew. Piękna miejscowość. Wręcz malownicza.
A. K.
Śliczna malutka cerkiew
T. P.
Szkoda że nie da się zwiedzić w środku ale warto zobaczyć
k.
Piękne miejsce
M. P. (.
Klimatyczne, ładnie położone miejsce.
A. Z.
Mała, dobrze zachowana cerkiew.
A. J.
Piękna cerkiew i wspaniały park dookoła cerkwi
f. _.
Bardzo ładne miejsce w sokołowsku obok którego jest stawik i restauracja,"Leśne Źródło"
M. J.
Przepiękne miejsce
P. P.
Super miejsce.
K. W.
Warto zobaczyć także wnętrze cerkwi
Polecam
M. K.
Interesujące miejsce
P. K.
Bardzo ładnie zachowana zabytkowa XIX w. Cerkiew.
H. K.
Ładna budowla w zacisznym miejscu
L. A.
Warto się na chwilę zatrzymać.
Z. D.
Piękna, malutka cerkiew. Obowiązkowe miejsce do zwiedzenia.
L. z. b.
Malutka cerkiew położona poza Sokołowskiem.
D. B.
Bardzo ładna cerkiew do zwiedzenia.
M. S.
Nieoczywiste , ale bardzo ciekawe miejsce.Polecam
M. D.
Piękna architektura i ,,,,,,, tchnienie Ducha, pouczająca rozmowa z księdzem
K. P.
Miejsce na spokojne spacery
3.
Ciekawe miejsce w malowniczej scenerii
c.
Niespodziewany budynek. Ładnie odrestaurowany w urokliwym parku.
D. K. G.
Przepiękny budynek, odnowiony. Zdecydowanie warty zobaczenia.
L. B.
Miejsce które warto odwiedzić 🙂
J. F.
Piękne miejsce warte zwiedzenia
A. Z. C.
Klimatyczne i historyczne miejsce, pełne charyzmy.
S. D.
Cerkiew to PERELKA
prawoslawia.
Urokliwe MIEJSCE❤
B. S.
Ciekawostka wśród lasów Sokołowska warta obejrzenia
M. W.
Czegoś podobnego na tym terenie nie zobaczysz
C. B.
Warto zerknąć szczegòlnie w nocy. Klimatycznie
M. L.
Mała ale zdecydowanie warta zobaczenia!
M. A.
Fajna cerkiew warto zobaczyć
R. 2.
Pięknie odrestaurowana Cerkiew warta odwiedzenia
J. P.
Piekna odrestaurowana kaplica schowana w lesie.
A. B.
Cudowna XVIIII wieczną cerkiew.
S. K.
Obowiazkowy punkt do zobaczenia.
I. H.
Jak ktoś nie był to polecam.
S.
Bardzo piękna cerkiew
M. K.
Przepiękne
A. W.
Ciekawe miejsce do zwiedzania
y. M.
Najlepiej zakręcić się tutaj w niedzielę
M. P.
Wspaniała maleńka cerkiew.
M. B.
Polecam spacerowiczom
A. T.
Cerkiew mogłaby być doinwestowana
D. B.
Magiczne przepiękne miejsce
M. W.
Urocza
M. S.
Pięknie położona cerkiew.
N. P.
Piękne, magiczne miejsce.
J. B.
Ciekawe i urokliwe miejsce.
N. W.
Bardzo uroczy zakątek.
M. Z.
Miesjce warte odwiedzenia 😃
A. S.
Ładnie
P. B.
Śliczna! Pozdro dla wszystkich!
M. J.
Rewelacyjne miejsce. Cerkiew zatopiona w gestwinie lasu. Z małym stawem. Bardzo klimatyczne. Każdy musi to zobaczyć. Szkoda tylko, że nie ma żadnych drogowskaz ów do tego miejsca.
B. F.
Urocze, jak całe Sokołowsko
J. B.
Coś pięknego.
m. w.
Ciekawe.
M. 8.
Śliczna cerkiew
D. M.
Bardzo ładny
M. M.
Magiczne miejsce.
J. P.
Urokliwe miejsce.
A. K.
Piękny
S.
Superowo
M. C.
Urocza cerkiewka
K. K.
warto zobaczyć
T.
Piekna Cerkiew
A. F.
Przepiękna!
g. m.
(Przetłumaczony) Bardzo piękna przyroda i boski kościół ... idealne miejsce na relaks i dla dzieci ... ojciec jest bardzo dobrym człowiekiem i zna dużo języka ... bosko piękna liturgia bije
(Wersja oryginalna)
Очень красивая природа и божественная церковь...идеальная место для отдыха и для детей..батюшка очень хороший человек и он очень много язык знает...литургия било божественная красивая
S. B.
Super, Wunderbare Kur Gebiet Vielen Dank für alles
(Przetłumaczony)
Super, cudowne spa Dziękuję za wszystko?
Д. Ш.
(Przetłumaczony) Prawdziwa cerkiew. Co jest rzadkością w Polsce. Wszystkim zainteresowanym polecam, podobało mi się. Ojciec mówi po polsku i rosyjsku. 19.10.21
(Wersja oryginalna)
Настоящая поавославная церковь. Что редко для Польши. Кому интересно-рекомендую, мне понравилось. Батюшка говорит и на польском, и на русском. 19.10.21
E. P.
(Przetłumaczony) Wspaniały przykład małych świątyń Górnej Wołgi na Ziemi Śląskiej. Obowiązkowa wizyta dla każdego, kto jest w pobliżu. Bardzo go polecam. Ciche, piękne, obfite miejsce.
(Wersja oryginalna)
Великолепный образец малых храмов Верхнего Поволжья на Силезской Земле. Обязательно к посещению всем, кто окажется поблизости. Горячо рекомендую. Тихое, красивое, сердечное место.
A. A. O. O.
Beautiful from the outside. From what I can tell, no entry for the inside. A rare church in this part of Poland.
(Przetłumaczony)
Piękny z zewnątrz. Z tego co wiem, nie ma wejścia do środka. Rzadki kościół w tej części Polski.
t. p.
Lovely church, helpful and informative priest.
(Przetłumaczony)
Piękny kościół, pomocny i dobrze poinformowany ksiądz.
T. M.
S. T.
Beautiful hidden little Orthodox gem.
(Przetłumaczony)
Piękny ukryty mały klejnot prawosławny.
m. m.
D. S.
K. S.