Opinie o Dawny Kościół Ewangelicki pw. Trójcy Świętej. (Kościół) w Toruń (Kujawsko-Pomorskie).
Dawny Kościół Ewangelicki pw. Trójcy Świętej
rynek Nowomiejski 28, 87-100 Toruń, Polska
Opis
Informacje o Dawny Kościół Ewangelicki pw. Trójcy Świętej, Kościół w Toruń (Kujawsko-Pomorskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Dawny Kościół Ewangelicki pw. Trójcy Świętej
S. B.
Zapomniany obiekt w sercu Nowego Rynku Torunia. Jeszcze jakiś czas temu gościli tu znamienici twórcy Kina w spotkaniach Camer Image. Byćmoże zasadnicze przeznaczenie budowli -Zbór Protestancki nie pozwala na ożywienie tego historycznego miejsca. A szkoda , to atrakcyjnie usytuowana budowla z dogodną komunikacją, i możluwością parkowania. A tak wygląda w szacie Bożonarodzeniowej.
S. K.
bardzo ładny kościół.dawna świątynia ewangelicka w Toruniu.Wcześniej na tym miejscu stał gotycki Ratusz Nowomiejski, zamieniony w 1668 roku na kościół ewangelicki (luterański) pod wezwaniem Trójcy Św. Na skutek złego stanu technicznego przystąpiono w 1818 roku do jego rozbiórki. W 1824 roku ukończono budowę obecnego, w tzw. stylu arkadowym (Rundbogenstil), z klasycystycznym wnętrzem, według projektu dostarczonego przez Wyższą Deputację Budowlaną opracowanego prawdopodobnie z dużym udziałem Karla Friedricha Schinkla. Do 1927 roku w budynku znajdował się kościół ewangelicko-unijny, odtąd do 1939 roku pełnił on funkcję cerkwi prawosławnej św. Mikołaja.
Po II wojnie światowej w budynku urządzono magazyny. W 1994 roku dokonano renowacji, w latach 1993-1999 odbywał się w nim Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Od początku XXI wieku w budynku odbywają się coroczne obchody Święta Reformacji, organizowane przez ewangelikalne Kościoły protestanckie, zrzeszone w Toruńskim Przymierzu Protestanckim.
W 1990 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków W 2005 roku odnowiona została wieża dawnego kościoła, a także elewacja zachodnia, natomiast na początku 2006 roku elewacja południowa i północna.
Część wyposażenia kościoła (w tym XVIII-wieczny obraz Adoracja Baranka Apokaliptycznego) została przeniesiona do kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Szczepana przy Wałach gen. Sikorskiego. Stamtąd w latach 50. XX w. obraz ołtarzowy "Chrystus Zmartwychwstały", malowany przez Paula Händlera 1891 roku dostał się do ewangelickiego kościoła św. Trójcy w Warszawie, a klasycystyczne retabulum do Starej Iwicznej. Dzwony przeniesiono do katedry w Pelplinie, ambonę do kościoła św. Antoniego na Wrzosach w Toruniu. Organy uległy całkowitej dewastacji.
M. K.
Obecny budynek powstał w 1824, po rozbiórce poprzednika. Jest przykładem stylu narodowego. Od powstania pełnił funkcję kościoła ewangelickiego, cerkwi prawosławnej, po wojnie - magazynu. Obecnie ma tu siedzibę fundacja.
M. R.
Centralny punkt rynku dumnie się prezentuje do dziś jednak jego początkowe przeznaczenie już dawno przestało być aktualne. Trochę szkoda malowania potencjału tego budynku.
L. O.
Piękny budynek dawnego kościoła ewangelickiego mieści teraz wystawy lub festiwale kulturalne.
W listopadzie odbywał się tu festiwal Camerimage.
Warto zwiedzić wnętrze, by poczuć atmosferę.
Pięknie odrestaurowana elewacja dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury.
T. N.
Dawny Kościół Ewangelicki pw. Trójcy Świętej został budowany w latach 1818-1824 w stylu neoromańskim (jedyny wybudowany budynek w tym stylu w Toruniu) przy współudziale jednego z najwybitniejszych architektów niemieckich - Karla Friedricha Schinkla. Od 1989 r. budynek jest własnością fundacji Tumult, która po przeprowadzonej restauracji przystosowała go na własne potrzeby i salę kinową.
J. I.
Śliczny kościół, ale wystawa, która zobaczyłem w jego wnętrzu bardzo mi się nie podobała.
P. W.
Ciekawa bryła budynku.
M. A.
Kościół Trójcy Świętej. Wcześniej na tym miejscu stał gotycki Ratusz Nowomiejski, zamieniony w 1668 na kościół ewangelicki (luterański) pod wezwaniem Trójcy Św. Na skutek złego stanu technicznego przystąpiono w 1818 roku do jego rozbiórki. W 1824 ukończono budowę obecnego, w tzw. stylu arkadowym. Ratusz w stylu gotyckim byłby pewnie ładniejszym budynkiem w tym miejscu. Warto poświęcić chwilę będąc w Toruniu. Blisko wszystkich innych atrakcji.