Opinie o Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Marcina w Szebniach. (Kościół) w Krosno (Podkarpackie).
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Marcina w Szebniach
Szebnie 40, 38-203 Szebnie, Polska
Opis
Informacje o Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Marcina w Szebniach, Kościół w Krosno (Podkarpackie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Marcina w Szebniach
K.
Nowy kościół powstał gdy pod koniec XX wieku parafianie wraz z księdzem proboszczem podjęli decyzję o budowie nowego kościoła. Budowany był w latach 1995-2003. Nową świątynia została wybudowana jako pomnik na trzecie milenium chrześcijaństwa. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał bp. rzeszowski Kazimierz Górny.
t.
Początki kościoła sięgają 1605 r. Poprzednie kościoły, a było ich 5, były niszczone, głównie przez pożary. Również z XVII-wiecznego kościoła pozostało niewiele. W 1759 r. kościół był odrestaurowany, ale już 33 lata później został poważnie uszkodzony i wymagał prawie całkowitej przebudowy, co zostało wykonane staraniem miejscowej, szlacheckiej rodziny Gorajskich oraz ks. Jakuba Januszowskiego.
W roku 1894 została usunięta wieża z dzwonnicą, a w jej miejsce powiększona nawa. W tym samym roku została wybudowana nowa dzwonnica wkomponowana w ogrodzenie. Kolejna gruntowna przebudowa miała miejsce po zniszczeniach wojennych z lat 1944/45. Obecny kościół jest konstrukcją nieorientowaną, drewnianą, trójnawową, zrębową z prezbiterium, boczną zakrystią i murowanym skarbczykiem. Od frontu nawy znajduje się duża kruchta wybudowana w miejscu wcześniejszej wieży oraz dwa przedsionki. Kryty blachą, jednokalenicowy dach zwieńczony jest wieżyczką na sygnaturkę.
Barokowe wyposażenie kościoła obejmujące ołtarz główny, dwa ołtarze boczne oraz ambonę pochodzi z XVIII w. Organy firmy Rieger, sprowadzone z kościoła w Tarnopolu pochodzą z wieku XIX. Polichromie wewnątrz kościoła powstały 1957 r. Obok kościoła znajdują się dwa zabytkowe nagrobki. Pierwszy, pochodzący z 1809 r. poświęcony jest rodzinie Gorajskich. Drugi, z 1819 r., ustawiony jest na grobie miejscowego proboszcza Jakuba Januszowskiego. Kościół oraz dzwonnica wpisane są do rejestru zabytków.
J. W.
Ładny zabytkowy kościół. Warto zobaczyć.
M. D.
Bardzo się cieszę, że odwiedziliśmy to miejsce. Cudowne było to, że można było obejrzeć świątynię nie tylko z zewnątrz (piękna, choć smutnie pusta dzwonnica, wiekowe nagrobki ze wzruszającymi inskrypcjami), ale także wewnątrz. Nie było żywego ducha, a mimo to kościół był otwarty. Wnętrze poruszające, nastrojowe, perełki starej snycerki w ołtarzach i na dzwonnicy. Naprawdę warto!
W. S.
Piękny, zabytkowy, drewniany kościół.
S. A.
Stary kościół bardzo ładny, pełen zapachu kadzidła i starego drewna, przepełniony Duchem, aż się chce przyklęknąć na króciutką, chociażby modlitwę. Pięknie odrestaurowany, bardzo się tu musieli ludzie nastarać i to widać. Dzieki Ci Panie za takich pracowitych ludzi.
W nowym kościele zachwyca, przede wszystkim figura Chrystusa, przywodząca na myśl moment zmartwychwstania, albo samego wniebowstąpienia. Bardzo ładne wnętrze, urządzone z dużym wyczuciem. Widać, że parafianom bardzo zależało, by mieć powód do dumy i miejsce do uczestnictwa w misterium Mszy Świętej. I to się udało. Byłem w tym kościele kilka razy, bo mam do niego bardzo daleko. Będę pewnie jeszcze parę razy. Robi on na mnie duże wrażenie za każdym razem.
Polecam!
Raz, że ze wzgledów turystycznych ale przede wszystkim, ze wzgledu na to, że można tu spotkać Zmatwychwstałego Jezusa. On tu zawsze na człowieka czeka w sakramentach.
p.
Stary,zabytkowy i klimatyczny Kościółek z piękną historią.Uratowany przed zapomnieniem i zniszczeniem albo przekazaniem do skansenu przez lokalne Stowarzyszenie Dziedzictwo z Szebni.Warto zobaczyć ten Kościół. Wszystkim serdecznie polecam.
s.
drewniany spoko
V. X.
Bardzo ciekawy przykład architektury drewnianej. Polecam obejrzeć
K. W.
Zabytkowy drewniany kościół wart zwiedzenia !
W. Ż.
Jak to kościół. Ławki, konfesjonał i ołtarz.
J. s.
Stary kościół godny odwiedzenia
M. W.
Ok
W. W.
Szkoda, że zamknięty
L. L.
(Przetłumaczony) Super ładna
(Wersja oryginalna)
Super pièkny
A. T. a. E.
P. R.
J. L.