Opinie o Kościół Rzymskokatolicki św. Ap. Piotra i Pawła. (Kościół) w Konin (Wielkopolskie).
Kościół Rzymskokatolicki św. Ap. Piotra i Pawła
Rychwalska 18, 62-571 Stare Miasto, Polska
Opis
Informacje o Kościół Rzymskokatolicki św. Ap. Piotra i Pawła, Kościół w Konin (Wielkopolskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Kościół Rzymskokatolicki św. Ap. Piotra i Pawła
M. R.
Parafia w Starym Mieście powstała przed 1111 r. Do 1818r. należała do archidiecezji gnieźnieńskiej. Od połowy XII w. Stare Miasto było parafią także dla filii, jaką stał się nowo powstały Konin.Pierwotny kościół z kamienia ciosanego, pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła, według tradycji został zbudowany w 1119 r. przez Piotra Dunina. Świątynia powstała na przełomie XII i XIII w., rozbudowana i podwyższona została w XIV w., gruntownie odnowiona w końcu w. XVIII, obecnie stanowi kaplicę wzniesionego w 1907 r. kościoła neogotyckiego.
Obecny kościół jest jednonawowy, salowy, zbliżony planem do kwadratu. Dach dwuspadowy, pokryty dachówką (pierwszy generalny remont dachu- 1981, drugi- 2013r.). Z dawnego kościoła romańskiego z wieżą od strony zachodniej pozostało prezbiterium i część nawy (skróconej o 2 przęsła), zbudowane z dużych ciosowych kamieni, podparte szkarpami. W południowej ścianie nawy zachował się trójuskokowy portal romański z XIII w. z płaskorzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego w tympanonie, maskami ludzkimi oraz głową sowy na krawężnikach. W murze prezbiterium od strony wschodniej znajduje się zamurowane okno ostrołukowe. Od strony północnej zachowane oryginalne okno romańskie. W murze prezbiterium dwudziestowiecznego kościoła (od strony północnej) wmurowana płyta kamienna, ozdobiona dużym krzyżem niezwykłego kształtu. W wieży pokrytej blachą miedzianą dwa dzwony. W wieżyczce mały dzwon Aiennej dekoracji romańskiej (kołka i winna latorośl). Polichromia z 1907 r., autorstwa Eligiusza Niewiadomskiego. Konsekrowany 2 V 1909 r. przez bp. S. Zdzitowieckiego.
P. G.
Połączenie dwudziestowiecznej świątyni z małym romańskim jednonawowym kościołem. Miłośnicy sztuki romańskiej nie będą rozczarowani. W południowej ścianie nawy starego kościoła, a obecnej kaplicy, znajduje się fantastyczny portal z tympanonem, na którym rzeźba Chrystusa Sędziego. Elementy portalu zdobione sześcioma głowami, jedna przypomina głowę sowy, pozostałe są głowami ludzi. Prezbiterium zamknięte płaską ścianą, z gotyckim ostrym oknem. Pozostałe okna, poza zamurowanym, widocznym jedynie wewnątrz kaplicy powiększone; okno w ścianie północnej prezbiterium pierwotne, romańskie. W północnej, zewnętrznej ścianie nowej świątyni, wmurowana średniowieczna płyta nagrobna. Ciekawostką jest pozostałość zegara słonecznego na południowej ścianie kaplicy.
S. P.
Udane imprezy muzyczne organizowane przez tutejszego księdza. Warto przyjechać
W. Z.
Polecam zwłaszcza jak ktoś przejazdem. Miejscowość tuż przy Koninie. Tym bardziej, że Konin chyba jest jedynym miastem w Polce, który nie ma zabytków.
A. F.
Wszystko w tym kościele współgra ze sobą ♥️proboszcz szczery i otwarty dla każdego, miły i zawsze uśmiechnięty mimo że czasem minę stara się mieć poważną,dobrze zorganizowany , dobrze zarządza Naszym Kościołem.Takiego proboszcza można tylko pozazdrościć..Msze są naprawdę wyjątkowe super oprawa muzyczna zarówno organista jak i schola . Naprawdę polecam
J. W.
Klimatyczne miejsce religijne, dobrze skomunikowane z Koninem, CH. Duzy wygodny porking, a w bardzo bliskiej odleglosci ogrodzony plac zabaw dla dzieci, co ma duze znaczenie dla rodzicow malych dzieci. Poza tym przyjazna okolica, warta odwiedzenia.
D. W.
Księdza Bardzo miły miły msza święta odprawiona oraz chrzty też dobre tylko jest mała zorganizowane podpisy dla osób wchodzących do przystępujących do bierzmowania ponieważ trzeba szukać księdza Wszędzie gdzie tylko można pomyśleć😂
C. Ć.
Kościół bardzo ładny . Spokojne miejsce na modlitwę. Byłem na imprezie organizowanej między innym przez księdza. Zapewnił posiłek i było super ! Polecam miejsce !
P. J.
Zamknięte, więc nie obejrzałem wnętrza romańskiej kaplicy.
M. N.
Prawdziwy kościół pod sterami prawdziwego kapłana
Tu nie ma poborcy...
Do tego miejsca ciągną ludzie ;)
T. „. K.
Piękne wnętrze. Uprzejmy proboszcz. Świetny organista. Cóż można więcej 😊
B. D.
Piękny kościół
I. C.
Zabytek klasy " O ". Najważniejszy i najstarszy zabytek sakralny na przestrzeni wielu obszarów !!!
A. M.
Kościół do którego nie mogłem wejść?
P. P.
Super kościół dobrze ze go remontują.
J. M.
Piękny stary kościół stosunkowo duży
j. k.
Jest git remonty były ogólnie spoko
M. Ś.
Niesamowity nastrój i Księża z powołaniem. Polecam wszystkim
D. W.
Świetne miejsce na profesjonalny tuning. Gorąco polecam.
x.
Piękne miejsce
M. P.
Ładny
J. S.
Bardzo ładny kościółek
E. Ł.
Tylko przejeżdżałem w pobliżu.
Nie oceniam.
I. R.
Piękny kościół. Sympatyczny proboszcz.
Z.
To moja parafia
Bardzo stary zabytek
P. Z.
Ładne i historyczne miejsce
I. G.
Piękny stary kościół
l. u.
Bardzo wspaniały
P. W.
Ładny kościół
M. P.
Piękny kościół romański.
M. W.
Portal to prawdziwa perełka.
M.
Ładny kościół
D. P.
Duży Kościół,ogrzewany .
A. G.
Modlitwa w ciszy!
F. P.
Piękna świątynia
M. K.
Piękny kościół
B. K.
Bóg zapłać
T. K.