Opinie o Kaplica Rzymskokatolicka pw. św. Anny. (Kościół) w Jelenia Góra (Dolnośląskie).
Kaplica Rzymskokatolicka pw. św. Anny
Konopnickiej 24, 58-500 Jelenia Góra
Opis
Informacje o Kaplica Rzymskokatolicka pw. św. Anny, Kościół w Jelenia Góra (Dolnośląskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Kaplica Rzymskokatolicka pw. św. Anny
Pierwotnie budowla ta miała charakter obronny. Jej początki sięgają początków XVI wieku, kiedy to obecna kaplica była jedną z 9 miejskich bastei. Pełni ona aktualnie rolę świątyni filialnej kościoła parafialnego pw. Świętych Erazma i Pankracego. Dedykowana jest świętej Annie. Potwierdza to łacińska sentencja: „Na chwałę wielkiej babki Chrystusa, św. Anny – wzniesiona”, znajdująca się nad ozdobnym tympanonem dwuskrzydłowych głównych drzwi. Wyposażenie świątyni jest skromne. Godny uwagi jest rzadko spotykany rodzaj fresku, o charakterze autentycznej architektury ołtarza. Czas jego powstania datuje się na 1838 r.
Kapliczka stanowiła część kompleksu obronnego miasta. Obecnie to miejsce dla osób, które w pośpiechu życia codziennego potrzebują chwili zadumy i spokoju. Z miłą chęcią zatrzymujemy się tutaj na chwilkę przy każdej okazji gdy odwiedzamy okolice i jeleniogórski Stary Rynek. 👍🏻😉
Baszta,brama Wojanowska oraz kosciól Sw, Anny to jedne z wielu pięknych miejsc wartych zwiedzenia w Jeleniej Górze-stanowia średniowieczny kompleks obronny miasta,
Urokliwe miejsce w samym centrum Starówki, idealnie wtopione we współczesne miasto, niemal "wrośnięte" w okoliczne budynki. Świetnie komponuje się z sąsiednią basztą i Bramą Wojanowską: namacalny pomnik żywej historii.
Niezwykle miejsce z uwagi na fakt, że są tu 3 zabytki stanowiące jedną całość: kościołek św. Anny, wieża obronna (baszta) oraz brama wojanowska. W średniowieczu celowym zabiegiem było wzmacnianie bram i murów miejskich basztami i bastejami. Basteje stanowiły półokrągłe budynki obronne o grubych murach. Nie inaczej było w tym przypadku.
Kaplica św. Anny: We wnętrzu bastei znajduje się kaplica pw św. Anny, która nie była tam urządzona przypadkowo, albowiem potencjalnym wrogiem, którego się obawiano, mieli być Turcy islamscy. O roku budowy informuje tabliczka "1518" z charakterystyczną ucietą w połowie cyfrą 8. Tak w średniowieczu zapisywano cyfrę 4. Kaplica spłonęła w wyniku pożaru i odbudowano ją w 1715 r. W środku warto zwrócić uwagę na ambone i fresk imitujacy ołtarz. Sygnatura kościółka w dawnych czasach pełniła rolę informacyjną. Dzwon odzywał się wtedy, kiedy umarł mieszkaniec miasta.
Baszta: Wybudowana w formie warownia wieży obronnej pierwotnie wyglądała inaczej niż dziś. Jej obecny wygląd pochodzi z końca XV w. W grudniu 1480 r. doszło do zawalenia wieży, którą odbudowano. W jej wnętrzu znajdowały się więzienie lochy.
Brama wojanowska - będąca fragmentem muru miejskiego zabezpieczona była m.in. mostem zwodzonym, kratami oraz fosą. Została rozebrana w 1775 r. i zastąpiona bramą i furtą barokową. Zdobią ją wykonane w stylu rokoko kartusze z herbami Jeleniej Góry, Prus i Śląska.
Perła Karkonoszy - takim mianem nazywana jest Jelenia Góra. Niestety jako perła, rodziła się w bólach: nie ominęły jej zbrojne konflikty i zmiany władz. Początki miasta związane są z grodem księcia Bolesława Krzywoustego. Miasto przez lata wyrobiło sobie renomę jako producent i eksporter płótna. Kowary dostarczaly surowca dla rozwijającego się przemysłu górniczego. Kolejną marką miasta w ciągu wieków stała się turystyka, zwłaszcza w dobie spadku znaczenia górnictwa. Dziś niemal 100 tys. miasto stanowi Bramę Karkonoszy. Jest doskonałą bazą noclegową i miejscem wypadowym na wyprawy w góry.
Zwiedzając miasto koniecznie zobacz:
- plac ratuszowy z budynkiem ratusza
- Bazylike Mniejszą pw św. Erazma i Pankracego
- Baszte i Brame Wojanowska (kaplicę św. Anny)
- wzgórze Krzywoustego
- Kościół Łaski pw Podwyższenia Krzyża Świętego (kaplicę nagrobne)
- Baszte Grodzka
- Wieżę zamkową
- Muzeum Karkonoskie
Miasto można zwiedzać w oparciu o 2 szlaki: mały śródmiejski (5 km) i duży (20 km). Szlak duży obejmuje część uzdrowiskowa miasta oraz zamek Chojnik.
Kaplica ta wraz z Bramą i Basztą Wojanowską stanowiła część średniowiecznego kompleksu obronnego. Podczas pobytu w Jeleniej Górze trzeba ją zobaczyć.
Kaplica- miejsce warte zwiedzenia. Polecam to miejsce.
Urocze miejsce, piękne widoki oraz wspaniała kaplica.
Bardzo ładna zabytkowa kapliczka
Miejsce godne zwiedzania.
Kaplica ze średniowieczną wieżą stanowiła część systemu obronnego i warto ją odwiedzić!
Ładny
Magiczne miejsce
Kontakt
Zdjęcia
Najnowsze
Street view i zdjęcia sferyczne
Wszystko
Świątynia