Opinie o Park Miejski ze Skwerem Sybiraków. (Inny) w Wałbrzych (Dolnośląskie).
Park Miejski ze Skwerem Sybiraków
Wrocławska Główna, 58-309 Wałbrzych, Polska
Opis
Informacje o Park Miejski ze Skwerem Sybiraków, Inny w Wałbrzych (Dolnośląskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Godziny otwarcia Park Miejski ze Skwerem Sybiraków
Poniedziałek
Czynne całą dobę
Wtorek
Czynne całą dobę
Środa
Czynne całą dobę
Czwartek
Czynne całą dobę
Piątek
Czynne całą dobę
Sobota
Czynne całą dobę
Niedziela
Czynne całą dobę
Opinie o Park Miejski ze Skwerem Sybiraków
P. P.
Super miejsce. Taki park po drodze. Przydałby się mu jakiś plac zabaw dla dzieci. Linearium, małpi gaj, no coś z tych rzeczy. To by go znacznie ożywiło, bo teraz można się wybrać z dzieckiem w wózku. Albo żeby się uczyło na rowerku jeździć. Można z książką podreptać, na ławce przyklapnąć, poczytać coś. Zwłaszcza, jak się mieszka gdzieś na Rabiegi. Kiedyś, mówiąc Piaskowa Góra miało się na myśli dzielnicę rozciagiętą wzdłuż ulicy Wrocławskiej, aż do skrzyżowania z Ogrodową. Pięćdziesiąt lat temu zmieniło się wszystko. Zmieniły się punkty ciężkości w ty miejscu miasta. Dziś myślimy raczej o rozciągnięciu dzielnicy wzdłuż ul. Broniewskiego. W ten sposób park przestał znajdować się w środku dzielnicy. Ciekawostką jest że kiedyś w parku była toaleta publiczna a teraz jej nie ma. I tu zagadka: gdzie się podziała? Starsi górale, oczywiście bezbłednie zlokalizują ten stylizowany pawilon. Pomyślmy...
S. A.
Warto choć raz tu zaglądnąć. Może być przy okazji jakiegoś plenerowego, dużego wydarzenia, w letniej - koniecznie - aurze. Park powstał tu w latach siedemdziesiątych XX w., na finiszu budowy osiedla Piaskowa Góra. Wcześniejsze przeznaczenie tego terenu jest ciekawe. Znajdowały się tu ogródki. Mówi się też o funkcjonowaniu w tym miejscu filii niemieckiego, faszystowskiego obozu pracy Gross Rosen, w czasie IIWŚ. Choć lokalizuje się ją też w innych, miejscach, nieopodal. Środkiem tego terenu płynął niegdyś strumień odprowadzający wodę ze stawów, na terenie dawnej Huty Karol. Obecnie jest on ujęty w betonowe kręgi i poprowadzony pod powierzchnią ziemi. Pozostałością po tych ogródkach, jest rosnący do dziś szpaler topoli, wzdłuż osiedla powstałego na terenie byłego aresztu śledczego. Tam też podobno można doszukiwać się zabudowanego strumienia. W latach siedemdziesiątych XXw., podczas przebudowy ul. Wrocławskiej, na tym terenie urządzono tymczasowy skład materiałów budowlanych (piasku, kruszyw, gruzu, kamienia), po którym pozostało wysypisko. Teren należało zagospodarować, urządzono więc park, według projektu Andrzeja Wizego. I to był znakomity pomysł! Powierzchnia tegoż to 4,5 ha, w tym trawniki i kwietniki zajmują około 3 ha. Najciekawszy gatunek drzewa rosnący w parku to wiąz górski, odmiany Camperdowna. Pod koniec lat siedemdziesiątych, w parku urządzono znakomitą galerię rzeźby plenerowej. Obiekty powstały podczas organizowanego w Wałbrzychu pleneru rzeźbiarskiego i wyszły spod dłut/rąk uznanych, niejednokrotnie wybitnych artystów (rozprzestrzeniły się, zresztą po całym mieście). Świetnym przykładem są "Kwietne baby" znakomitej, wałbrzyskiej rzeźbiarki Marii Bor. Jedną z ciekawszych form jest "Aurora" Adama Smolany. Niezły artykuł o plenerze i powstałych wówczas obiektach poczytać można w witrynie internetowej regionalnego muzeum w Wałbrzychu.
Dodać należy, że w roku 2010, w siedemdziesiątą rocznicę masowych wywózek Polaków na Sybir, w parku ustawiono głaz z tablicą pamiątkową. Wtedy też fragmentowi parku nadano nazwę - Skwer Sybiraków. Ogólnie rzecz biorąc, licznie ludzie tutaj chodzą, a nie zawsze wiedzą po czym.
Niezłe zdjęcia, autorstwa Krzyśka Żarkowskiego, z parku można pooglądnąć na regionalnym portalu walbrzych24
I jeszcze jeden fajny adres to blogspotowa stronka
drugastronawalbrzycha, tam parkowi poświęcony jest spory artykuł z licznymi fotkami. Jeśli idzie o obrazki kolorowe to
Bardzo polecam zdjęcia na portalu dolny-slask. Tam bywają naprawdę unikatowe, widać na przykład, jak park jest dopiero założony a nad nim góruje nowa naówczas część osiedla Piaskowa Góra. Super!
A. C.
Warto zobaczyć. Miejsce spacerów na Piaskowiec Górze.
P. S.