Opinie o Kościół Pokoju w Jaworze. (Stowarzyszenie) w Legnica (Dolnośląskie).
Kościół Pokoju w Jaworze
park Pokoju 2, 59-400 Jawor, Polska
Opis
Informacje o Kościół Pokoju w Jaworze, Stowarzyszenie w Legnica (Dolnośląskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Godziny otwarcia Kościół Pokoju w Jaworze
Poniedziałek
Zamknięte
Wtorek
Zamknięte
Środa
Zamknięte
Czwartek
Zamknięte
Piątek
Zamknięte
Sobota
Zamknięte
Niedziela
12:00–12:15
Opinie o Kościół Pokoju w Jaworze
Wrażenia ze zwiedzania Kościoła Pokoju, niesamowite! Niezwykła budowla! Aż trudno uwierzyć, że przetrwała 367 lat, choć została wykonana z drewna, słomy i gliny. Prace restauratorskie trwają, ale Kościół można zwiedzać. Na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie wnętrza: ołtarz, ambona i chrzcielnica.
Aż dech zapiera na widok ogromnej ilości obrazów ilustrujących Stary i Nowy Testament oraz pejzaże z zamkami i tarcze heraldyczne.
Ze względu na swą unikatowość i wysokie walory artystyczne, Kościół Pokoju jest obowiązkowym punktem do zwiedzania.
Został wybudowany w latach 1654–1655 według projektu Albrechta von Säbischa z zastosowaniem konstrukcji ryglowej. Budowla powstała z materiałów nietrwałych: drewna, słomy i gliny. Na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie wnętrza: ołtarz, ambona i chrzcielnica. Po stronie północnej i południowej wzniesiono po cztery kondygnacje empor, których parapety zdobią obrazy ilustrujące Stary i Nowy Testament oraz pejzaże z zamkami i tarcze heraldyczne. Wszystkie elementy konstrukcyjne pokrywają polichromie o motywach fantazyjnie zwiniętych wici roślinnych. Ten obiekt wyróżnia się na tle historii sztuki europejskiej II połowy XVII w. ze względu na swą unikatowość i wysokie walory artystyczne. Jest jednym z trzech tzw. Kościołów Pokoju wybudowanych po wojnie trzydziestoletniej i jednym z dwóch zachowanych do dziś (drugi w Świdnicy).
Wspaniała, ponad 500 letnia, drewniana budowla! Wierzyć się nie chce, że przetrwała tyle lat. Wnętrze jest po prostu niesamowite! I choć ze względów bezpieczeństwa do zwiedzania dostępny jest jedynie najniższy poziom i fragment pierwszego piętra to kościół robi i tak piorunujące wrażenie. Bilet wstępu normalny kosztował 16zł ale warto było wydać te pieniądze.
Jeden z trzech (a pozostały dwa w Jaworze i Świdnicy) kościołów Pokoju. Kościoły Pokoju powstały w II poł. XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648).
Zgoda na budowę obwarowana była ograniczeniami:
- do budowy miały posłużyć wyłącznie materiały nietrwałe (drewno, słoma, glina, piasek),
- kościoły musiały być wybudowane poza granicami miasta, jednak nie dalej niż na odległość strzału armatniego od murów miejskich,
- nie mogły mieć wież, dzwonów ani tradycyjnego kształtu świątyni,
- musiały zostać ukończone w ciągu jednego roku,
- musiały zostać wzniesione na koszt protestantów,
- nie mogły przy nich powstać szkoły parafialne.
Warto tu przyjechać i zapoznać się z Historią tego miejsca
Bliźniaczy Kościół Kościoła Pokoju w Świdnicy. Moja krótka rada. Zanim zobaczysz kościół w Świdnicy, najpierw zajrzyj tu do Jawora. Piękne charakterystyczne wnętrze, lecz odróżniające się od kościoła w Świdnicy. Aż człowiekowi trudno uwierzyć że zbudowano go bez połączeń śrubowych, czy gwożdzi. Jak w tego typu kościołach akurat trwały przygotowania do koncertu muzyki poważnej w języku niemieckim... Warto tu zajrzeć, tak jak wspomniałem na wstępie , przed zwiedzaniem kościoła w Świdnicy.
Jestem tutaj drugi raz, tym razem mieliśmy więcej czasu na zwiedzanie. Historia budowy i zależności przy budowie jest już ciekawa. Zbudowany z drewna słomy i gliny w środku też bardzo ładny. Warto wygospodarować czas na odwiedzenie tego miejsca
Zwiedzając Dolny Śląsk nie sposób pominąć to miejsce. Zachwyca misternością wykonanych zdobień. Podczas zwiedzania można posłuchać o historii tego miejsca, powodach jego powstania oraz technologii wykonania tego architektonicznego cudu. Dla młodszych dzieci zwiedzanie może być nużące. Parking znajduje się tuż obok, jednak nie jest przewidziany dla większej ilości aut. Opłata za wstęp - symboliczna.
Drewniany, XVII-wieczny budynek jednego z 2 Kościołów Pokoju, drugi jest w Świdnicy. Pierwszy kościół tego typu wybudowany w Głogowie spłonął w połowie XVIII w. Budowle miały powstać w ciągu roku, finansowane tylko przez wiernych, z materiałów nietrwałych, na wystrzał armatni poza murami miejskimi, bez dzwonnicy i szkoły. Jaworski mógł pomieścić 6 tys. wiernych.
Bardzo ciekawe miejsce, zwłaszcza dla mnie rzymskiego katolika. Świątynie ewangelickie mają specyficzny klimat. Ta zaskoczyła mnie przepychem. Będzie jeszcze lepiej kiedy obiekt zostanie w pełni odrestaurowany i stanie się bardziej bezpieczny dla zwiedzających. Mnie nic się nie stało, ale dzieci radzę trzymać przy sobie.
Kościół robi niesamowite wrażenie. Ma ciekawą historię i warto ją poznać. Budowla inna niż wszystkie inne... Bardzo fajnie że w trakcie zwiedzania uruchamiany jest audio przewodnik opowiadający o budowli. Sama miejscowość położona blisko autostrady więc można śmiało zrobić sobie przystanek i przy okazji obejrzeć kościół. Atrakcja zdecydowanie warta zobaczenia.
Budowla i zdobienia robią niesamowite wrażenie. Aktualna cena biletu 12 zł. Problem z zaparkowaniem. W odl. ok. 150 m niewielka restauracja gdzie można się posilić lub wypić kawę
Fantastycznie miejsce. Bogaty wystrój a z drugiej strony surowość i fantastyczna historia. Ładnie zlokalizowany, bo w parku. Obok darmowy parking.
Kosciol można zwiedzać w godzinach 10-17. Podczas zwiedzania jest włączony przewodnik audio. Polecam
Jeden z dwóch Kościołów Pokoju które ocalały na Dolnym Śląsku. Piękne wnętrze. Problem z zaparkowaniem.
Obiekt przepiękny z bardzo ciekawą historią. Pokazuje zarówno przecięcia się wielkich historycznych procesów jak i wielość stylów i technologii budowlanych. Historia na naszych oczach. Symbol konfliktów religijnych oraz różnic społecznych. Lista UNESCO. Spędziłem tam z godzinę nie mogąc się nadziwić. Park obok również klimatyczny, stare drzewa i krzewy. Polecam! 6/5
Zachęceni pozytywnymi opiniami podjechaliśmy, ale niestety 14.11.2021 o 14:19 było zamknięte i nie było możliwości wejścia do środka, informacje w Google nie są aktualne, a szkoda. W okresie zimowym niestety należy dzwonić na numer 516-493-990. Szkoda.... bo na zdjęciach wygląda imponująco... Następnym razem przejazdem tu zaglądniemy...
Piękna elewacja jak i wnętrze. Równie piękny jak w Świdnicy. Warto zobaczyć, wejście za jedyne 12 zł.
Obowiązkowy punkt na mapie atrakcji Dolnego Śląska. Kawal ciekawej historii, a sam obiekt niesamowity i piękny. Czas zwiedzania to ok 20-30 min. Parking na miejscu, bezpłatny. Ten kosciol ma pojemność 6000 miejsc. Warto zobaczyć, gdzie ta ilość wiernych mogla sie zmieścić.
Byłam mile zaskoczona widokiem wnętrza tego kościoła. Po mimo iż widziałam Kościół Pokoju w Świdnicy i wiedziałam czego mogę się spodziewać. Ten zaskoczył mnie swoją urodą. Jest jaśniejszy od swojego świdnickiego kuzyna, ( a wrażenie to potęguje piękne zastosowanie błękitu na suficie i emporach ) przez co wydaje się być "lżejszy". Mniejszy i bardziej kameralny.
Poza sezonem proponuję sprawdzić godziny otwarcia na stronie parafii, gdyż są one inne niż w sezonie. Koszt biletu normalnego to ok. 12 zł
Niesamowite miejsce, niesamowita energia, przecudne w każdym calu. Weszłam i... Po prostu usiadłam w ławce. Chyba najpiękniejszy kościół, jaki w życiu widziałam. Polecam, naprawdę warto jechać.
Piękny kościół, na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO
Wspaniała świątynia na liście UNESCO. Ciekawa jeśli chodzi o architekturę, ale przede wszystkim niesamowita wewnątrz. To jest jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć. Polecam
Jeden z trzech Kościołów Pokoju i jeden z dwóch zachowanych do dziś na ziemiach polskich. Wspaniały obiekt, którego zwiedzanie zapiera dech w piersiach. Zabytek jest w rewelacyjnym stanie, zaś prace konserwatorskie trwają cały czas. Obowiązkowo!
Warto tu przyjechać. Przed parkiem jest parking, można bezpłatnie zaparkować tuż przed wejściem. Park rośnie sam sobie, nikt tu kwiatów nie nasadza, nieco zapomniany ale czysty, kościół robi wrażenie. Piękny oz zewnątrz i wewnątrz. Bilety dla dorosłych 12zł. Podczas zwiedzania puszczana jest z głośników historia kościoła, dla mnie super. Mnóstwo obrazów, jednak nie są wyraźne. Ogólnie miejsce godne polecenia.
Niesamowity obiekt , świadectwo kunsztu budowniczych z xvl wieku. Ogromny kosciol, który pomieścić może 6 tys. Wiernych, zbudowany jest wyłącznie z drewna , slomy i gliny. Przetrwał w nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego.widok wnętrza udokumentowalem zdjęciami.
Warto zobaczyć, najlepiej ten pierwszy a później pojechać do Świdnicy.
Niesamowita budowla. Całe 400lat. Dookoła niesamowity park że starodrzewiem. W środku trwa remont polichromii.
Przyjemny kościółek, na minus to że nie można wejść na wyższe kondygnacje
Bardzo ciekawe i unikatowe miejsce - niesamowicie restaurowane - ma się wrażenie przeniesienia w czasie ;)
Do podziwiania jest ogrom budowli drewnianej. Wystrój wnętrza, które sprawia wrażenie jaskini.
Bardzo ciekawe miejsce ze względu na swoją historię! Co prawda, siostrzany Kościół Pokoju w Świdnicy zrobił na mnie dużo większe wrażenie swoim wystrojem, ale ten w Jaworze również warto zobaczyć!
Ciekawy zabytek architektury drewnianej. Jednak za krótko otwarty w sezonie 12-17.
Piękny kościół wystrój niesamowity wrażenia pozostają na zawsze w pamięci
Jest trochę mniejszy i skromniejszy niż ten w Świdnicy dlatego polecam zobaczyć go w pierwszej kolejności jeżeli to możliwe
Bardzo ciekawy zabytek, ale kościół w Świdnicy jest nie do pobicia!
Ciekawa budowla. Historia kościoła leci z głośników w j. polskim i niemieckim. Bilety drogi a jeszcze dodatkowy bilet za robienie zdjęć to już zdecydowane zdzierstwo.
Piękny zabytek. Pan z obsługi (sprzedający bilety) miły i uprzejmy. Polecam zobaczyć obiekt. Dobrze, że jest wciąż używany w celach kultu.
Chyba najładniejszy obiekt który widzieliśmy w Jaworze, chociaż niestety był zamknięty i nie dało się go obejrzeć w środku. Mimo to naprawdę warto go zobaczyć!
Kościół robi wrażenie. Na mocy zawartego porozumienia miał być zrobiony z nietrwałych materiałów. Zrobiono imponujących rozmiarów kolosa.
Miejsce, które należy odwiedzić i poznać jego historię. Wnętrze robi niesamowite wrażenie.
Piękny kościół drewniany. Byłem pod wrażeniem wielkości wnętrza. 6000 ludzi może uczestniczyć w mszy.
Piękny, wart odwiedzenia.
Piękne miejsce które trzeba koniecznie zobaczyć i poczuć (dotknąć) historie religii protestantów. Cudne dzieło ludzkich rąk.
W pobliżu darmowy parking. Kościół 3eba zwiedzać od wewnątrz.
Pomimo, że jest w remoncie, po wejściu nie wiadomo od czego zacząć podziwianie wnętrza, co zostawić na później, co zobaczyć jeszcze raz. Szczerze polecam!!!
Piękny zabytek z listy UNESCO. Warto przejechać nawet wiele kilometrów , aby go zobaczyć. Niesamowity kawał historii.
Robi wrażenie, ale wymaga jeszcze sporo nakładów finansowych. Aż dziw, że coś takiego się zachowało do naszych czasów mimo historycznych zawirowań.
Cud kunsztu ciesielskiego, wnętrze z czterema piętrami empor zwala z nóg. Trochę .mniejszy i mniej zdobny. iż jemu podobny w Świdnicy.
Piękny kościół, aczkolwiek nie umywa się do swojego brata ze Świdnicy. Został poważnie zaniedbany przez ludzi odpowiedzialnych za opiekę nad tak ważnym obiektem. Nie zachował się stary cmentarz protestancki i liczne zabytki sztuki baroku. Mimo to kościół pozostawia duże wrażenie dzięki swojej wielkości i historii (został zbudowany wyłącznie z drewna, gliny i słomy) znajduje się w dosyć obskurnej okolicy, więc radzę zaparkować jak najbliżej i szybko odjechać... ;)
Warto tu zajrzeć piękne i ciekawe miejsce choć trochę w cieniu kościoła pokój w Świdnicy 😊
Warto odwiedzić to miejsce. Pięknie odrestaurowany kościół. Polecam też odwiedzenie kościoła pokoju w Świdnicy.
Niesamowite miejsce, wspaniała architektura, cudowne wnętrze.
Mi się osobiście kościół nie podoba ale jest to kwestia gustu i tak warto zobaczyć
Bardzo ładne miejsce. Polecam odwiedzenie tego miejsca.
Trwają prace konserwatorskie.Wspanialy zabytek warty obejrzenia.
Koniecznie trzeba zobaczyć! Sarnowie miejsca unikalna i nie do podrobienia.
Piękny.
Bardzo ciekawe miejsce, warto zobaczyć.
Po prostu przepięknie nic dodać nic ująć. Chyba że zdjęcia
🙂
Wybierając się do Jawora wiedziałem czego mogę się spodziewać znając historię Kościoła. Będąc po wizycie w Świdnicy chciałem móc porównać oba Kościoły Pokoju. Jaworski wygrywa przyjaznym, ładnym, zadbanym otoczeniem kościoła, jak i jego stanem technicznym wnętrz. Wnętrza kościoła świdnickiego są bogatsze i okazalsze. Robią wielkie wrażenie, lecz ich stan zapowiada długi, niekończący się remont. Polecam odwiedzenie obu kościołów.
Niesamowite miejsce. To trzeba zobaczyć..
Ogromny i piękny kościół szachulcowy. Ewangelików.
Koniecznie trzeba zobaczyć.
Niesamowite miejsce. Niesamowita historia!!!
Zabytek który należy zwiedzić będąc w Jaworze.
Dawno nie byłem pod takim wrażeniem, i to w Polsce! Mega nietuzinkowe, polecam obiema ręcami i kopytami. Koniecznie zobaczcie też podobny kościół w Świdnicy, to niedaleko.
Tylko dwa tak piękne kościoły są w Polsce. Szkoda że ograniczony dostęp do tego w Jaworze
Niesamowita budowla, kilkupiętrowy kościół ewangelicki, wnętrza robią niezapomniane wrażenie. Koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.
Trzeba to zobaczyć parking mały jest
Prawdziwa perełka. Punkt obowiązkowy do zobaczenia w Jaworze.
Piękne wnętrze , jedyne w swoim rodzaju i architekturze, malowidła naprawdę warte obejrzenia i wysłuchania historii wybudowania przez protestantów. Polecam
Piękny kosciół jak najbardziej, do zwiedzenia niepowtarzalny, tłumów nie było. Urokliwie miejsce godne polecenia😀😃
Cudowne miejsce, robi wrażenie, tak mało takich świątyń pozostało.dziękujemy za możliwość zwiedzenia
Otwarte dopiero od 12 więc trzeba zaplanować wycieczkę bo nam się nie udało wejść
Obiekt z ulicy nie wyróżnia się niczym specjalnym. Ale wnętrze jest kosmiczne i niespotykane . warte odwiedzenia.
Wyjątkowe miejsce
Wyjątkowa świątynia z wyjątkowa historią.
Zaniedbany piękny obiekt. Na zdjęciach wygląda znacznie lepiej niż w rzeczywistości. Niemniej warto zobaczyć.
Przepiękny kościół,trzeba do niego zajrzeć koniecznie,polecam
Miejsce warte zobaczenia.
To trzeba zobaczyć !!!
Przepiękny zabytkowy kościół drewniany zbudowany bez użycia gwoździ.
Fantastyczne
1 z 3 a obecnie 1 z 2 istniejących kościołów pokoju.
Perełka trzeba zobaczyć.
Cegielka 15zl warto!
Super kościół o niespotykanej budowie warty zobaczenia.
Miejsce warte uwagi, ale ceny biletów to są wysokie
Pięknie.
Modląca się postać o pokój na świecie. 24.11.2021
Coś Cudownego, to koniecznie trzeba zobaczyć. Polecam w 100%
Kościół Pokoju
Piękne miejsce
To nie Świdnica ale też warto odwiedzić
To trzeba zobaczyć ...
Wart odwiedzenia.
Jeden z piękniejszych kościołów na Dolnym Śląsku
Remontują ale efekty widać.
Fantastyczna, niezwykła budowla !
Piękne miejsce.
Polecam!
tak było
Przepiękny Kościół. UNESCO
Wspaniałe!
Piekny zabytek obowiazko do zwiedzenia w Jaworze
Fantastyczna przestrzeń kultury.
Warto zwiedzić
Koniecznie należy zobaczyć.
Warto zobaczyć
Perła!!!
Wspaniały obiekt
Piekny
Niesamowite wnętrze
Cudowne miejsce
Bardzo piękny kościół wykonany z drewna. Zdecydowanie warto odwiedzić ten piękny kościół. Opłata za wstęp jest bardzo minimalna, ale nie zapewniają żadnych przewodników w języku angielskim. Trzeba spojrzeć na zdjęcia, żeby zobaczyć jak piękny jest ten kościół w środku. Kiedy tam byliśmy, ludzie pracowali przy kościele, odnawiając fragmenty dzieł sztuki. Cieszę się, że remontują potrzebne fragmenty i chcę móc wesprzeć ten wysiłek.
Kościół ten jest mniej okazały niż drewniany kościół w Świdnicach, ale mimo to warto go zobaczyć. Kiedy odwiedziliśmy w poniedziałek około 11 rano i padał deszcz, było tylko kilku gości. Pani przy kasie była bardzo przyjazna i mówiła po niemiecku. Uwzględniono także historię Kościoła w języku niemieckim.
To coś fantastycznego, z zewnątrz nie spodziewałbyś się, że wnętrze będzie tak wyjątkowe i naprawdę nawet nie marzyłem o takim widoku. To naprawdę wspaniały widok, gdziekolwiek spojrzałem. Szczególnie podobały mi się informacje audio w kilku językach. Czapki z głów przed tymi, którzy to wszystko stworzyli. Parking jest dostępny w pobliżu kościoła, jest bezpłatny. Jeśli jesteś w okolicy, nie przegap tego.
Kościół robi wrażenie, szczególnie od środka. Nie bez powodu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Koniecznie odwiedź.
Na terenie Polski znajdują się dwie z największych budowli sakralnych w Europie, zbudowane z drewna. Nazywają się Kościołem Pokoju i znajdują się w miastach Jawor i Szwidnica. Obydwa obiekty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajdują się pod ochroną państwa. Kościoły powstały w XVII wieku i miały stać się symbolem zjednoczenia katolików i protestantów, kończąc najdłuższą wojnę w historii Europy.
Zostały zbudowane zgodnie z pewnymi zasadami i ograniczeniami nałożonymi przez Świętego Cesarza Rzymskiego Ferdynanda III. W sumie pozwolono na budowę trzech kościołów i to tylko z materiałów krótkotrwałych. Kolejne ograniczenie dotyczyło lokalizacji: tylko poza miastem, ale jednocześnie w takim miejscu, aby można je było rozwiązać strzałem z armaty zamontowanej na murach miejskich. Ograniczenia dotyczyły także okresu budowy: na wszystko wyznaczono nie więcej niż rok, ponadto kościoły nie powinny mieć krzyży, kopuł i dzwonów, nie można było też umieszczać w kościołach szkół parafialnych.
Protestanci spełnili wszystkie warunki i zbudowali kościoły w Jaworze, Szczwidnicy i Głogowie. Do dziś przetrwały tylko dwa z nich, trzeci spłonął w pożarze w 1758 roku. Świątynie oczywiście zadziwiają swoją wielkością. Miejscowy kościół liczy około 7500 wiernych.
Kościół położony jest pośrodku malowniczego parku w centralnej części Yavoru i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Bardzo spodobały mi się ciekawe rozwiązania architektoniczne i uroczyste wnętrze kościoła. Zdecydowanie warto odwiedzić
Wspaniały kościół, który warto zobaczyć, którego zdecydowanie nie można ominąć odwiedzając ten region! Powinien znajdować się na pierwszym miejscu rekomendacji w Google, razem z Friedenskirche w Schweidnitz
Super miło, mogę tylko polecić miłą, ciekawą wycieczkę autobusem.
Fantastic monument! Everything about it it's just breathtaking. Must place to visit in Lower Silesia.
(Przetłumaczony)
Fantastyczny pomnik! Wszystko w nim zapiera dech w piersiach. Obowiązkowe miejsce do odwiedzenia na Dolnym Śląsku.
Imponujący! Zimą jest jednak zamknięty dla turystów; można jedynie poczekać do niedzielnego zakończenia nabożeństwa i poprosić o płatną wizytę.
Imponujący kościół z ciekawą historią. . .
Mega!
Zdecydowanie powinieneś odwiedzić.
Kontakt
Zdjęcia
Filmy
Najnowsze
Street view i zdjęcia sferyczne
Wszystko