Opinie o Sanatorium Grunwald w Sokołowsku. (Spa) w Wałbrzych (Dolnośląskie).
Opis
Informacje o Sanatorium Grunwald w Sokołowsku, Spa w Wałbrzych (Dolnośląskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Sanatorium Grunwald w Sokołowsku
B. S.
Imponujący budynek "Grunwald" w Sokołowsku po pożarach w 2005r baaardzo pomału podnosi się z ruin. Ta jedna z najpiękniejszych budowli na Dolnym Śląsku, w której mieściło się pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium przeciwgruźlicze jest symbolem Sokołowska, urokliwego miasteczka, które było pierwowzorem dla słynnego, szwajcarskiego kurortu Davos.
W.
Wspaniały budynek sanatorium dr Brehmera, później znanym jako „Grunwald”, w którym działa już Międzynarodowe Laboratorium Kultury z Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 w Sokołowsku. Obiekt, który po dwóch pożarach z 2005 roku ostatecznie popadł w ruinę, stara się przywrócić do życia Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ.
R. R.
Wspaniały obiekt, spodziewałam się ruin a tu taka niespodzianka, przepięknie utrzymany budynek, szkoda, że nie można wejść ale remont trwa więc zrozumiane. Wkoło przepiękny park, sporo miejsc żeby usiąść, zrelaksować się, nacieszyć oczy i duszę 🙂
Pospacerowałam po całym, uroczym miasteczku, jest jak z bajki, magiczne... Kolorowe, malutkie domeczki, pięknie i czysto, jakby czas się zatrzymał... Mogłabym tam spędzić sporo czasu, szkoda, że był to koniec dnia i koniec mojej trasy, wrócę tam na wiosnę, naciesze oczy i spędzę więcej czasu niż teraz.
J. K.
Przepiękna budowla, która jest warta zarobaczenia. W 1855 r. w Sokołowsku zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików, którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego.
Obecnie obiekt jest w trakcie remontu.
w. m.
To dawne sanatorium ,Grunwald,,(Go''rbersdorf) w stanie częściowej na dzień dzisiejszy odbudowy.
Obiekt o ciekawej konstrukcji.Warto tu zajrzeć tym bardziej że, jest miejscem akcji najnowszej książki Olgi Tokarczuk ,,Empuzion,,
Wypada dodać że w Sokołowsku, mieszkał w młodości Krzysztof Kieślowski
R. C.
Sanatorium dr Brehmera. Później sanatorium Grunwald. Ciekawe, wyjątkowe miejsce. Symbol Sokołowska. Podupadłe i zniszczone. Od pewnego czasu na szczęście dzieje się coś dobrego i cały obiekt nabiera nowego blasku, jest całkowicie odbudowywany.
P. M. o.
Obowiązkowy punkt zwiedzania - mieliśmy szczęście wejść do środka i wysłuchać historii tego miejsca - Polskie Davios aż szkoda ze doprowadzono do takiego stanu ale jest duża szansa ze to miejsce odżyje
M. I.
Bardzo okazałe ruiny, mam nadzieję że Sanatorium kiedyś zostanie odnowione. Powoli widać że coś tam się robi.
M. M.
Miejsce ma swoisty urok, powietrze kryształowe, widoki kojące, wszechobecna zieleń, wyjątkowe okazy starodrzewia. Sanatorium urzeka swoją nietuzinkową architekturą. Warto dodać, że odbywają się tamróżne projekty artystyczne, jednym z nich jest festiwal muzyczny zwany "Sanatorium Dźwięku" Innym wartym uwagi projektem jest Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty. Festiwal odbywa się nie tylko w kinie, ale również w przestrzeni publicznej, w lasach, w górach, w parku. Powstają rzeźby, instalacje, działania performatywne, dużo dzieje się też na głównym placu i na ulicach. Pw sokołowskim uzdrowisku, powstaje Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Jednym z większych wydarzeń jest Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, którego kolejna edycja odbywa się co roku we wrześniu . To właśnie tu w Sokołowsku, reżyser spędził część dzieciństwa. Polecam, naprawdę warto zobaczyć to urocze miejsce.
J. W.
Stare sanatorium z czasów poprzednich niemieckich właścicieli . piękna budowla ale niestety nadgryziona zębem czasu , SZKODA , nikt się chyb nim nie zajmuje, byłby piękny obiekt z tamtych lat , dla turystów.
W. K.
Niewątpliwie najciekawszy obiekt miejscowości. Co prawda, aktualnie w stanie odbudowy, ale należy docenić ogrom wykonanych prac. Warto obejść budynek dookoła i pozachwycać się ocalałymi detalami i kunsztem dawnych budowniczych. Polecam!
B. M.
Sanktuarium warte uwagi, który warto zobaczyć będąc w Sokołowu. Otoczony jest uroczym lasem, dający czyste powietrze. Polecam każdemu
M. M.
Miejsce dość ciekawe ale tak naprawdę nie da się nigdzie wejść wszystkie wejścia są albo zabite dachami albo zamurowane.
M. M.
Jak wyremontują będzie perła!
S. K.
Dawne sanatorium ,, Grunwald " w Sokołowsku ( Görbersdorf) to piękny i ogromny obiekt. Obecnie w remoncie. W czasach swojej świetności było to także sanatorium dr. Brehmera. W 1855 roku uruchomiono tu pierwsze w Europie i prawdopodobnie na świecie sanatorium dla gruźlików. Uzdrowisko w Davos, jedno z najsłynniejszych wzorowało się tym z Sokołowska. A nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska asystenta dr. Brehmera, Alfreda Sokołowskiego. W latach 70 tych XlX wieku dobudowano budynek w którym zamieszkał sam doktor, oraz bibliotekę i ogród zimowy. Budynek spłonął w 2005 roku. Dziś jest gruntownie remontowany dzieki Fundacji Sztuki Współczesnej in Situ.
S. Ł.
Piękny budynek wybudowany z czerwonej cegły, z licznymi elementami dekoracyjnymi, jak arkady, półarkady gzymsy i charakterystyczne na zielono emaliowane cegły klinkierowe.
Na szczęście powoli odbudowywany, takiego obiektu nie da się szybko przywrócić do świetności, ponadto trzeba uwzględnić nowe wymogi. Będzie niewątpliwie perłą Sokołowska...i to drogą.
M. L.
Neogotycki Zakład Zdrojowy "Grunwald" w Sokołowsku (niem. Görbersdorf), projektu znanego niemieckiego architekta pochodzenia żydowskiego Edwina Opplera, wybudowany został w połowie XIX wieku (około 1853 roku). Mieściło się tu pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików, w którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego. Twórcą powstałego w 1855 roku sanatorium był dr Hermann Brehmer. Na wzór "Grunwaldu" stworzono ośrodek leczenia gruźlicy w Davos. W późniejszym czasie Sokołowsko (niem. Görbersdorf) zyskało miano "śląskiego Davos", chociaż to Davos powinno nazywać się "szwajcarskim Görbersdorfem (Sokołowskiem)".
Obecnie obiekt odkupiła Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ”. W „Grunwaldzie” ma powstać Międzynarodowe Centrum Sztuki oraz hotel.
Byłe sanatorium dr Brehmera obecnie zwane "Grunwaldem" jest wpisane do rejestru zabytków. Budynek murowany z cegły na zaprawie wapiennej. Elewację pokrywa czerwona cegła klinkierowa. Prezentuje styl neogotyku z delikatnymi wpływami stylu orientalnego. W niektórych miejscach konstrukcja jest drewniana o szkielecie wypełnionym cegłą. Budynek jest rozbudowany i posiada liczne wieże, wykusze oraz otwory okienne o ostrych lub łagodnych łukach, a także balkony z ceglanymi ornamentami. Dachy są natomiast drewniane, wielospadowe pokryte łupkiem i dachówką ceramiczną oraz szkliwioną cegłą w zwieńczeniu wieży części środkowej z zachowanymi dekoracyjnymi obróbkami blacharskimi.
Budynek posiada dwie klatki schodowe, przy czym na uwagę zasługuje zwłaszcza główna klatka schodowa, gdzie prowadzą schody trójbiegowe łamane z kamiennymi stopniami, nakryte sklepieniem krzyżowym. Na ścianach i sklepieniach klatki widniały kiedyś polichromie z kartuszami zawierającymi napisy odnoszące się do filozofii głoszonej przez dr Brehmera.
Sanatorium dr Brehmera było bogatą budowlą posiadającą liczne filary, pilastry, łukowe portale wokół okien i drzwi, potężne kolumny podtrzymujące sklepienia z równie wymyślnymi bazami i wieńczącymi je kapitelami z abakusami. Również wnętrza były bogato zdobione, o czym świadczą polichromie na ścianach oraz kafelki z Delft.
P. K.
Niestety ruina. Ale widać ślady dawnej okazałości.
K. S.
W trakcie remontu, widać, że powoli ,,wchodzi,, w nie nowe życie... Oby tak dalej,a mam nadzieję, że kiedyś odzyska swój dawny urok i blask..
M. R.
I coś takiego niszczeje! Zgroza!
W. B.
T. P. W.
M. Š.
R.
A. „. Ż.
P.
M. G.
M.