Opinie o pomnik popiersie Chemik. (Muzeum) w Kędzierzyn-Koźle (Opolskie).
pomnik popiersie Chemik
47-220 Kędzierzyn-Koźle, Polska
Opis
Informacje o pomnik popiersie Chemik, Muzeum w Kędzierzyn-Koźle (Opolskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
Właściwie nie mamy zbyt wielu recenzji wykonanych przez naszych użytkowników na temat tego biznesu.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o pomnik popiersie Chemik
K. K.
Chemik - postać symbolizuje przemysł chemiczny, będący głównym filarem gospodarczym powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.
Przemysł chemiczny na naszym terenie wywodzi się od końca lat trzydziestych XX wieku i ma związek z zapotrzebowaniem ówczesnej armii niemieckiej na paliwo niezbędnego do prowadzenia wojny. Jako, że Niemcy nie posiadały własnych złóż ropy, ale za to całkiem sporo węgla kamiennego postanowiono wytwarzać z niego tak zwane paliwo syntetyczne Koncerny chemiczne Oberschlesische Hydriewerke A.G. na terenie Blechhammer oraz IG Farben nieopodal Bierawy i Starego Koźla wybudowały swe zakłady produkcyjne. Tam przez cały okres wojny pomimo wielu bombardowań przez lotnictwo aliantów produkowano nieprzerwanie benzynę korzystając siły roboczej ze specjalnie utworzonych obozów pracy. Po zakończeniu działań wojennych wyposażenie zakładów zostało mocno uszczuplone przez Armię Sowiecką, która sporą część wywiozła w głąb ZSRR. Mimo trudności na bazie poniemieckiego przemysłu postanowiono kontynuować działalność chemiczną w obu fabrykach skupiając się na produkcji nawozów sztucznych oraz produkcji tworzyw sztucznych - nie wdając się w szczegóły przez całe lata PRL przemysł chemiczny był faktycznie kluczowy dla rozwoju regionu i dziś nadal ma swoje czołowe miejsce, choć wiele planowanych inwestycji nigdy nie doszło do skutku. Liderami dzisiaj są Azoty Kędzierzyn, Holding Blachownia - a w nim wiele pomniejszych firm , ICSO oraz Petrochemia. Rzeźbę wykonał Jarosław Jasiński, artysta z Bierunia