Opinie o Exploseum - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. (Muzeum) w Bydgoszcz (Kujawsko-Pomorskie).
Exploseum - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Alfreda Nobla, 85-001 Bydgoszcz
Opis
Informacje o Exploseum - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum w Bydgoszcz (Kujawsko-Pomorskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Godziny otwarcia Exploseum - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Poniedziałek
Zamknięte
Wtorek
09:00–15:00
Środa
09:00–15:00
Czwartek
09:00–15:00
Piątek
09:00–15:00
Sobota
09:00–15:00
Niedziela
09:00–15:00
Opinie o Exploseum - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Muzeum ciekawe i na pewno warte odwiedzenia dla wszyskich fanów historii, ale także dla każdego z nas, by zaczerpnąć odrobinę wiedzy historycznej i poczuć ten dreszcz, w czym na pewno pomoże umiejscowienie muzeum w środku lasu. Polecam zajrzeć, ponieważ bilety nie są drogie, a cała trasa na prawdę ciekawa 😇
Jednak ujmuję jedną gwiazdkę przede wszystkim za odłączenie grzejników w każdym pomieszczeniu, co spowodowało ogromne wymarznięcie organizmu, bo cała trasa trwa około 1,5h, a na przełomie lutego/marca podziemia nieogrzewane i mało uczączane znajdujące się w większości pod ziemią są mocno wychłodzone. Drugi minus za beznadziejne restrykcje, gdzie zwiedzaliśmy rodzinnie (przyjechaliśmy razem) i nikogo innego nie było w tym czasie na trasie zwiedzania i w żadnym pomieszczeniu, a ochrona gdy tylko zdjęliśmy maseczki (bo noszenie ich samotnie w podziemiach lasu nie miało sensu) obserwowała przez kamery i poprzez głośniki nakazywała nakładać maseczki… totalnie bez sensu.
Hit w skali europejskiej. Zjawiskowe połączenie historii, urbexu i przyrody. Betonowe, podziemne korytarze, szkielety budynków żyją tu w niezwykłej symbiozie z puszczą i nowoczesnym muzeum, które dosłownie wije się w budynkach i pomiędzy budynkami.
W trakcie II Wojny Światowej powstało tu ponad tysiąc budynków, 400 km dróg i 40 km torów.
Była to jedna z największych fabryk zbrojeniowych III Rzeszy. Proch, dynamit, trotyl, nitrogliceryna. Dostarczała ok. 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim.
DAG Fabrik Bromberg. DAG to Dynamit-Aktien Gesellschaft, firma której korzenie sięgają lat 60. XIX wieku gdy założył ją słynny Alfred Nobel.
Zarówno teren jak i muzeum są niezwykłe. W wielu miejscach Exploseum wykorzystuje tylko część budynków a nie całe budynki - np. poszczególne piętro, klatkę schodową czy wręcz pomieszczenie. Dzisiejsze ekspozycje sąsiadują z ruinami pamiętającymi II wojnę światową. To tworzy niesamowity wręcz klimat.
Z punktu widzenia turysty, dużą atrakcją jest możliwość zwiedzania samodzielnego. Na recepcji otrzymuje się kartę magnetyczną, którą otwiera się kolejne drzwi przechodząc z budynku do budynku, z sekcji do sekcji. Zwiedza się w spokoju, we własnym tempie, w pełni chłonąc atmosferę tego niezwykłego obiektu. Kilka razy wychodzi się na zewnątrz i znowu wraca do budynków i podziemi. To niezwykły klimat ale i gratka poruszać się samotnie z budynku do budynku podziemnymi, betonowymi korytarzami.
Dawna fabryka materiałów wybuchowych III Rzeszy. Produkowano tu m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny. Aktualnie niesamowite muzeum gdzie dla zwiedzających udostępniony jest kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy. W budynkach ciekawe wystawy i sporo eksponatów. Sama fabryka umiejscowiona jest w ścisłym lesie. Miejsce warte zwiedzania zarówno dla dorosłych jak i dzieci, a przechodzenie podziemnymi tunelami daje niesamowity klimat. Do tuneli nie wejdziemy z wózkami dziecięcymi, trzeba to wziąć pod uwagę przy zwiedzaniu kompleksu fabryki z małymi dziećmi. Polecam to miejsce, bardzo pozytywnie byliśmy zaskoczeni całym kompleksem oraz tym jak aktualnie można go zwiedzać (tunele, schody, przechodzenie pomiędzy budynkami, coś a la labirynt).
w top 3 miejsc do zobaczenia w Bydgoszczy. Warto zarezerwować sobie wizytę w grupie z przewodnikiem, który ciekawie opowiada i myślę, że nie wszystko co powiedział znajduje się na prezentowanej ekspozycji. Na zwiedzanie trzeba poświęcić 2h+ Polecam.
Obowiązkowy punkt do zwiedzania dla wszystkich pasjonatów historii i eksploracji. Świetnie i z pomysłem zaadaptowane pomieszczenia. Średnio dobry dojazd i droga z przeszkodami. Nieduży parking ale nie bylo problemów z miejscem. Akurat czwartek był dniem darmowym ;)
Miejsce którego nie wolno pominąć odwiedzając Bydgoszcz lub okolice. Kawał historii. Z informacji wewnątrz muzeum można wynieść wiele cennych faktów z historii. Uważam że takie miejsca powinny być obowiązkowe jako cel wycieczki szkolnej. Polecam z czystym sumieniem. Motto Nobla jest takie na czasie i zarazem ponad czasowe . Jak my ludzie naiwnie czekamy na coś co nigdy nie nastąpi.
Potężne obszary DAG natomiast dla zwiedzających jedynie mała odrestaurowana cześć do obejścia. Zwiedzać najlepiej z przewodnikiem, czas zwiedzania to ok 2godz. Bilet normalny 25zl. Miłośnikom czasów wojennych -Polecam!! 💪✌️💪
Gdyby nie znajomi motocykliści, nie wiedziałbym o tym miejscu w podbydgoskich lasach:) Fajny dojazd, mnóstwo małych obiektów przypominających te ciemne dzieje w historii świata. Niestety nie miałem czasu na zwiedzanie fabryki i na pewno tu wrócę.
Ekspozycja niewątpliwie bardzo ciekawa, jednak według mnie jest jednak trochę za długa i w kilku miejscach obejmuje obszary luźno związane z samym miejscem dawnej fabryki. Fajnie obejrzeć położone w lesie budynki i przejść po korytarzach byłej DAG. Cena za wstęp adekwatna.
Świetne miejsce dla miłośników historii. Druga co do wielkości fabryka DAG w Polsce. Polecam wybrać się z przewodnikiem. Są też minusy: nie ma możliwości zakupu czegokolwiek do picia czy jedzenia. Nie ma nawet miejsca żeby coś przekąsić przy stole. ( polecam dyrekcji odwiedziny np. W MRU). W końcu to dodatkowy zysk. Drugi minus to brudne ubikacje.
Kontakt
Zdjęcia
Filmy
Najnowsze
Street view i zdjęcia sferyczne
Wszystko