Opinie o Kościół pw. św. Jakuba. (Kościół) w Toruń (Kujawsko-Pomorskie).
Kościół pw. św. Jakuba
rynek Nowomiejski 6, 87-100 Toruń
Opis
Informacje o Kościół pw. św. Jakuba, Kościół w Toruń (Kujawsko-Pomorskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Kościół pw. św. Jakuba
Warte obejrzenia miejsce gdzie odkryto rysunki diabła. Przemiły kustosz znający ciekawostki historyczne. Pan naprawdę jest entuzjastą historii tego miejsca, sam z siebie opowiedział nam historię remontu kaplicy i pokazał miejsca gdzie wyryte są znaki obecności diabła. Polecam
Wspaniały, monumentalny gotycki kościół. We wnętrzu wysublimowana ceglana architektura, kontrastuje z barokowym (przeważnie) wysokiej klasy wyposażeniem.
W gęstej zabudowie średniowiecznego miasta....i na pierwszy rzut oka może i nie widać jaka to potężna budowla! Gotyk! Piękny. Wyniosły. Majestatyczny!
Dziedzictwo zakonu Krzyżackiego ( który jeszcze istnieje i ma swoją siedzibę w Wiedniu) jak wiele innych budowli na ziemi Toruńskiej. Kościół gotycki ( budowa zaczęła się w okolicy 1300 roku ) z barokowymi elementami wystroju. Za Wikipedią:
Ze względu na charakterystyczną bryłę, bogactwo detalu architektonicznego i wysublimowany układ przestrzenny wnętrza kościół należy do najważniejszych przykładów ceglanej architektury basenu Morza Bałtyckiego. Wewnątrz zachował się bardzo cenny wystrój wnętrza - liczne malowidła ścienne z XIV-XV wieku, XIV-wieczny krucyfiks, tzw. mistyczny, tzw. Czarny Krucyfiks z XV wieku, figura Matki Boskiej z początku XVI wieku, a ponadto późnogotycki obraz - Pasja Toruńska. Spośród zabytków nowożytnych wyróżniają się: ołtarz główny, zespół ołtarzy bocznych z cennymi obrazami, manierystyczna chrzcielnica.
Naprawdę polecam wpaść na chwilę przy okazji wizyty w Toruniu żeby zobaczyć tą perełkę architektury. Niby gotyk wiec raczej wszystko dość surowe ale patrząc na bryłę budynku i ceglane detale architektoniczne nabiera się szacunku do średniowiecznych architektów.
Kościół pw św. Jakuba Apostoła znajduje się na terenie Zespołu Staromiejskiego, przy Rynku Nowomiejskim. Kościół budowano od roku 1309 do XV stulecia. Najpierw prezbiterium, następnie korpus nawowy z wieżą zachodnią. Jeszcze w XIV wieku farą zarządzaly cysterki, potem benedyktynki. W latach 1557-1667 fara należała do gminy ewangelickiej, następnie odzyskały je benedyktynki, które do XIX wieku zarządzaly świątynią. Odtąd do dnia dzisiejszego jest to kościół parafialny. Charakterystyczna bryła, bogactwo detalu architektonicznego i wysublimowany układ przestrzenny wnętrza kościół należy do najważniejszych przykładów ceglanej architektury basenu Morza Bałtyckiego. Wewnątrz zachował się bardz cenny wystrój wnętrza. Liczne malowidła ścienne z XIV-XV wieku, XIV-wieczny krucyfiks, tzw. mistyczny, tzw. Czarny Krucyfiks z XV wieku, figura Matki Boskiej z początku XVI wieku, a ponadto późnogotycki obraz - Pasja Toruńska. Spośród zabytków nowożytnych wyróżniają się: ołtarz główny, zespół oltarzy bocznych z cennymi obrazami, manierystyczna chrzcielnica. Cudowne miejsce dla duszy i ciała w cudownym miejscu jakim jest Starówka Toruńska. Dodatkowo w tym roku kościół pw. św. Jakuba Apostoła jest kościołem stacyjnym w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Jakubowym, w którym wierzący katolicy mogą na zwykłych warunkach otrzymać odpust zupełny. Kościół ten jest na Szlaku Jakubowym pieszych pielgrzymów prowadzącym do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. W bramie muru okalającego kościół na wysokim filarze umieszczona jest figura św. Jakuba Apostoła, który wita każdego wchodzącego na teren i do kościoła. Pod filarem jest w chodniku usytuowana tablica informującą, że jest to część Drogi Świętego Jakuba prowadzącej do jego grobu w Santiago de Compostela. Bardzo wszystkim polecam wstąpić do wnętrza kościoła. Wierzącym w Pana Boga i nie wierzącym. Jego atmosfera, urok i cicza sprzyjają modlitwie i nie tylko.
Piękna gotycka bryła kościoła. Świątynia z XIV wieku ze wspaniałą historią. Wnętrze bogato wyposażone. Cenne zabytkowe obiekty. Trzeba zobaczyć. Przy wejściu można nabyć przewodnik.
Jak dla mnie jeden z ciekawszych kościołów w Toruniu. Odwiedzającym polecam spojrzeć na sklepienie (w kierunku organów) 😈 a potem w internecie poszukać odpowiedzi co robi tam wizerunek diabła. 🧐
Kościół, który mam szczęście znać od dziecka, jako parafialny kościół mojej rodziny. Siedząc na mszy w zamykanej drzwiczkami ławce rozglądałam się wokół snując w wyobraźni różne historie. Sprzyjała temu atmosfera tego wnętrza, niedoświetlonego, zimą niedogrzanego, ale przede wszystkim czuć w nim Historię. Bryła świątyni powstała w średniowieczu, w epoce baroku został bogato wyposażony i... tak już zostało. Wszystko pokrywa patyna czasu. Pociemniałe obrazy, dawno pobielone ściany, pajęczyny na bocznych ołtarzach - mogę to oglądać godzinami. A jeśli komuś to nie odpowiada, to główny ołtarz z wizerunkiem św. Jakuba został niedawno poddany restauracji. Inne cenne elementy wyposażenia to łuk tęczowy z krucyfiksem (warto mu się przyjrzeć, na krzyżu znajdują się dwie figury Chrystusa - zarówno od strony głównej nawy jak i prezbiterium), czy średniowieczny krucyfiks o nietypowej formie w prawej nawie kościoła - tzw. Drzewo Życia. Jeśli nas nie pogoni kościelny, możemy też obejrzeć na lewej ścianie prezbiterium ciekawy obraz, przedstawiający symultanicznie różne sceny z pobytu Jezusa w Jerozolimie.
Piękna, gotycka świątynia, zbudowana przez Zakon krzyżacki, którą w Toruniu trzeba odwiedzić...
Najbogatszy w zabytki kościół Torunia. Wiele dzieł sztuki klasy 0. Absolutnie konieczny punkt w zwiedzaniu Torunia.
Kościół jest obecnie w trakcie remontu, więc nie wszystko można zobaczyć, ale i tak warto go zwiedzić.
Wspaniała świątynia ma formę bazyliki trójnawowej z monumentalną wieżą, od strony Rynku Nowomiejskiego mocno przysłonięta przez zwartą zabudowę. Budowana od początku XIV wieku. Bogaty detal szczytu od prezbiterium oraz inskrypcja fundacji na wykonana na cegle ceramicznej to cechy charakterystyczne budowli. Wewnątrz nadal remont.
Nie jest to mój ulubiony kościół w Toruniu, ale turystom zdecydowanie zalecam odwiedziny. Mnie trochę przytłacza surowość i ciemność, aczkolwiek jak wiadomo, każdą epokę cechowało inne budownictwo. Proponuję odwiedziny w ciepłe miesiące, bo strasznie zimno, co też nie powinno dziwić
Jeden z ładniejszych kościołów krzyżackich z 14 wieku w naszym kraju troszkę zaniedbany przydało by mu się jakieś dofinansowanie na remonty
Kościół św. Jakuba Apostoła i Filipa w Toruniu jest dawną farą Nowego Miasta, położona przy wschodnim narożniku Rynku Nowomiejskiego. Świątynię budowano od roku 1309 roku do XV stulecia. W latach 1557-1667 fara należała do gminy ewangelickiej, następnie odzyskały go benedyktynki, które do XIX wieku zarządzały świątynią.
Kościół należy do najważniejszych przykładów ceglanej architektury basenu Morza Bałtyckiego. Wewnątrz zachował się bardzo cenny wystrój wnętrza; liczne malowidła ścienne z XIV-XV wieku, XIV-wieczny krucyfiks, figura Matki Boskiej z początku XVI wieku, a ponadto późnogotycki obraz - Pasja Toruńska.
Podczas wojny północnej, w 1703 roku wojska szwedzkie zrabowały 2 największe dzwony. Jeden z nich, zwany Thornan znajduje się w katedrze w Uppsali.
W lipcu 2006 roku został otwarty odcinek Polskiej Drogi św. Jakuba do Santiago de Compostela, prowadzący z Olsztyna do kościoła św. Jakuba.
-
Church of St. James the Apostle and Philip in Torun is a former parish of the New Town, located at the eastern corner of the New Town Square. The temple was built from 1309 to the 15th century. In the years 1557-1667, the parish belonged to the Evangelical commune, and then the Benedictines regained it, which until the nineteenth century managed the temple.
The church is one of the most important examples of the brick architecture of the Baltic Sea basin. Inside, a very valuable interior decor has been preserved; numerous wall paintings from the 14th-15th centuries, a 14th-century crucifix, a statue of the Holy Virgin from the beginning of the 16th century, and a late-Gothic painting - Passion of Toruń.
During the Northern War, in 1703, the Swedish army plundered the two largest bells. One of them, called Thornan, is in the cathedral in Uppsala.
In July 2006, was open a section of the Polish Way of St. James to Santiago de Compostela, leading from Olsztyn to the church of St. James.
Przepiękny złoty ołtarz, bogato rzeźbiona ambona, duże organy. Resztki fresków wymagają restauracji.
Miniona epoka , ślad historii , burzliwych dziejów Polski
Przepiękny kościół, warto obejrzeć dokładnie od środka i od zewnątrz.
Zabytkowy kościół św. Jakuba. Mankamentem jest to, że latem stał Ćieć i chciał Kasę za wejście. Księżulo stanowczo przesadza.