Opinie o Kościół pw. św. Jakuba. (Kościół) w Toruń (Kujawsko-Pomorskie).
Kościół pw. św. Jakuba
rynek Nowomiejski 6, 87-100 Toruń, Polska
Opis
Informacje o Kościół pw. św. Jakuba, Kościół w Toruń (Kujawsko-Pomorskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Kościół pw. św. Jakuba
Z. K.
Warte obejrzenia miejsce gdzie odkryto rysunki diabła. Przemiły kustosz znający ciekawostki historyczne. Pan naprawdę jest entuzjastą historii tego miejsca, sam z siebie opowiedział nam historię remontu kaplicy i pokazał miejsca gdzie wyryte są znaki obecności diabła. Polecam
T. W.
Wspaniały, monumentalny gotycki kościół. We wnętrzu wysublimowana ceglana architektura, kontrastuje z barokowym (przeważnie) wysokiej klasy wyposażeniem.
B. B. N.
W gęstej zabudowie średniowiecznego miasta....i na pierwszy rzut oka może i nie widać jaka to potężna budowla! Gotyk! Piękny. Wyniosły. Majestatyczny!
J. K.
Dziedzictwo zakonu Krzyżackiego ( który jeszcze istnieje i ma swoją siedzibę w Wiedniu) jak wiele innych budowli na ziemi Toruńskiej. Kościół gotycki ( budowa zaczęła się w okolicy 1300 roku ) z barokowymi elementami wystroju. Za Wikipedią:
Ze względu na charakterystyczną bryłę, bogactwo detalu architektonicznego i wysublimowany układ przestrzenny wnętrza kościół należy do najważniejszych przykładów ceglanej architektury basenu Morza Bałtyckiego. Wewnątrz zachował się bardzo cenny wystrój wnętrza - liczne malowidła ścienne z XIV-XV wieku, XIV-wieczny krucyfiks, tzw. mistyczny, tzw. Czarny Krucyfiks z XV wieku, figura Matki Boskiej z początku XVI wieku, a ponadto późnogotycki obraz - Pasja Toruńska. Spośród zabytków nowożytnych wyróżniają się: ołtarz główny, zespół ołtarzy bocznych z cennymi obrazami, manierystyczna chrzcielnica.
Naprawdę polecam wpaść na chwilę przy okazji wizyty w Toruniu żeby zobaczyć tą perełkę architektury. Niby gotyk wiec raczej wszystko dość surowe ale patrząc na bryłę budynku i ceglane detale architektoniczne nabiera się szacunku do średniowiecznych architektów.
S. K.
Kościół pw św. Jakuba Apostoła znajduje się na terenie Zespołu Staromiejskiego, przy Rynku Nowomiejskim. Kościół budowano od roku 1309 do XV stulecia. Najpierw prezbiterium, następnie korpus nawowy z wieżą zachodnią. Jeszcze w XIV wieku farą zarządzaly cysterki, potem benedyktynki. W latach 1557-1667 fara należała do gminy ewangelickiej, następnie odzyskały je benedyktynki, które do XIX wieku zarządzaly świątynią. Odtąd do dnia dzisiejszego jest to kościół parafialny. Charakterystyczna bryła, bogactwo detalu architektonicznego i wysublimowany układ przestrzenny wnętrza kościół należy do najważniejszych przykładów ceglanej architektury basenu Morza Bałtyckiego. Wewnątrz zachował się bardz cenny wystrój wnętrza. Liczne malowidła ścienne z XIV-XV wieku, XIV-wieczny krucyfiks, tzw. mistyczny, tzw. Czarny Krucyfiks z XV wieku, figura Matki Boskiej z początku XVI wieku, a ponadto późnogotycki obraz - Pasja Toruńska. Spośród zabytków nowożytnych wyróżniają się: ołtarz główny, zespół oltarzy bocznych z cennymi obrazami, manierystyczna chrzcielnica. Cudowne miejsce dla duszy i ciała w cudownym miejscu jakim jest Starówka Toruńska. Dodatkowo w tym roku kościół pw. św. Jakuba Apostoła jest kościołem stacyjnym w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Jakubowym, w którym wierzący katolicy mogą na zwykłych warunkach otrzymać odpust zupełny. Kościół ten jest na Szlaku Jakubowym pieszych pielgrzymów prowadzącym do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. W bramie muru okalającego kościół na wysokim filarze umieszczona jest figura św. Jakuba Apostoła, który wita każdego wchodzącego na teren i do kościoła. Pod filarem jest w chodniku usytuowana tablica informującą, że jest to część Drogi Świętego Jakuba prowadzącej do jego grobu w Santiago de Compostela. Bardzo wszystkim polecam wstąpić do wnętrza kościoła. Wierzącym w Pana Boga i nie wierzącym. Jego atmosfera, urok i cicza sprzyjają modlitwie i nie tylko.
D. R.
Piękna gotycka bryła kościoła. Świątynia z XIV wieku ze wspaniałą historią. Wnętrze bogato wyposażone. Cenne zabytkowe obiekty. Trzeba zobaczyć. Przy wejściu można nabyć przewodnik.
A. B.
Jak dla mnie jeden z ciekawszych kościołów w Toruniu. Odwiedzającym polecam spojrzeć na sklepienie (w kierunku organów) 😈 a potem w internecie poszukać odpowiedzi co robi tam wizerunek diabła. 🧐
J. B.
Kościół, który mam szczęście znać od dziecka, jako parafialny kościół mojej rodziny. Siedząc na mszy w zamykanej drzwiczkami ławce rozglądałam się wokół snując w wyobraźni różne historie. Sprzyjała temu atmosfera tego wnętrza, niedoświetlonego, zimą niedogrzanego, ale przede wszystkim czuć w nim Historię. Bryła świątyni powstała w średniowieczu, w epoce baroku został bogato wyposażony i... tak już zostało. Wszystko pokrywa patyna czasu. Pociemniałe obrazy, dawno pobielone ściany, pajęczyny na bocznych ołtarzach - mogę to oglądać godzinami. A jeśli komuś to nie odpowiada, to główny ołtarz z wizerunkiem św. Jakuba został niedawno poddany restauracji. Inne cenne elementy wyposażenia to łuk tęczowy z krucyfiksem (warto mu się przyjrzeć, na krzyżu znajdują się dwie figury Chrystusa - zarówno od strony głównej nawy jak i prezbiterium), czy średniowieczny krucyfiks o nietypowej formie w prawej nawie kościoła - tzw. Drzewo Życia. Jeśli nas nie pogoni kościelny, możemy też obejrzeć na lewej ścianie prezbiterium ciekawy obraz, przedstawiający symultanicznie różne sceny z pobytu Jezusa w Jerozolimie.
M. R.
Piękna, gotycka świątynia, zbudowana przez Zakon krzyżacki, którą w Toruniu trzeba odwiedzić...
L. S.
Najbogatszy w zabytki kościół Torunia. Wiele dzieł sztuki klasy 0. Absolutnie konieczny punkt w zwiedzaniu Torunia.
K. J.
Kościół jest obecnie w trakcie remontu, więc nie wszystko można zobaczyć, ale i tak warto go zwiedzić.
M. K.
Wspaniała świątynia ma formę bazyliki trójnawowej z monumentalną wieżą, od strony Rynku Nowomiejskiego mocno przysłonięta przez zwartą zabudowę. Budowana od początku XIV wieku. Bogaty detal szczytu od prezbiterium oraz inskrypcja fundacji na wykonana na cegle ceramicznej to cechy charakterystyczne budowli. Wewnątrz nadal remont.
P.
Nie jest to mój ulubiony kościół w Toruniu, ale turystom zdecydowanie zalecam odwiedziny. Mnie trochę przytłacza surowość i ciemność, aczkolwiek jak wiadomo, każdą epokę cechowało inne budownictwo. Proponuję odwiedziny w ciepłe miesiące, bo strasznie zimno, co też nie powinno dziwić
G.
Jeden z ładniejszych kościołów krzyżackich z 14 wieku w naszym kraju troszkę zaniedbany przydało by mu się jakieś dofinansowanie na remonty
Z. B.
Kościół św. Jakuba Apostoła i Filipa w Toruniu jest dawną farą Nowego Miasta, położona przy wschodnim narożniku Rynku Nowomiejskiego. Świątynię budowano od roku 1309 roku do XV stulecia. W latach 1557-1667 fara należała do gminy ewangelickiej, następnie odzyskały go benedyktynki, które do XIX wieku zarządzały świątynią.
Kościół należy do najważniejszych przykładów ceglanej architektury basenu Morza Bałtyckiego. Wewnątrz zachował się bardzo cenny wystrój wnętrza; liczne malowidła ścienne z XIV-XV wieku, XIV-wieczny krucyfiks, figura Matki Boskiej z początku XVI wieku, a ponadto późnogotycki obraz - Pasja Toruńska.
Podczas wojny północnej, w 1703 roku wojska szwedzkie zrabowały 2 największe dzwony. Jeden z nich, zwany Thornan znajduje się w katedrze w Uppsali.
W lipcu 2006 roku został otwarty odcinek Polskiej Drogi św. Jakuba do Santiago de Compostela, prowadzący z Olsztyna do kościoła św. Jakuba.
-
Church of St. James the Apostle and Philip in Torun is a former parish of the New Town, located at the eastern corner of the New Town Square. The temple was built from 1309 to the 15th century. In the years 1557-1667, the parish belonged to the Evangelical commune, and then the Benedictines regained it, which until the nineteenth century managed the temple.
The church is one of the most important examples of the brick architecture of the Baltic Sea basin. Inside, a very valuable interior decor has been preserved; numerous wall paintings from the 14th-15th centuries, a 14th-century crucifix, a statue of the Holy Virgin from the beginning of the 16th century, and a late-Gothic painting - Passion of Toruń.
During the Northern War, in 1703, the Swedish army plundered the two largest bells. One of them, called Thornan, is in the cathedral in Uppsala.
In July 2006, was open a section of the Polish Way of St. James to Santiago de Compostela, leading from Olsztyn to the church of St. James.
E. W.
Przepiękny złoty ołtarz, bogato rzeźbiona ambona, duże organy. Resztki fresków wymagają restauracji.
J. M.
Miniona epoka , ślad historii , burzliwych dziejów Polski
M. M.
Przepiękny kościół, warto obejrzeć dokładnie od środka i od zewnątrz.
S. M.
Zabytkowy kościół św. Jakuba. Mankamentem jest to, że latem stał Ćieć i chciał Kasę za wejście. Księżulo stanowczo przesadza.
S. B.
Zabytek klasy pierwszej z elementami klasy zerowej. Obecnie w trakcie renowacji polichromii. Wcześniej przywrócono blask elewacji ceglanej i poszycia dachu. To miejsce zasługuje na twoją uwagę.
M. R.
Zbudowany w XIV w. pełnił funkcję nowomiejskiej fary. W kościele zachowały się cenne rzeźby i malowidła w tym dwa diabełki z przełomu XIV i XV w. Jeżeli staniemy na zewnętrznych tyłach kościoła i spojrzymy w drugą stronę na żwawo możemy porównać czym różni się gotyk od neogotyku za sprawą wybudowanego obok Kościoła Św. Katarzyny.
K. S.
Najladniejszy kościół w Toruniu lubie tam sie modlić
K. G.
Piękny kościół zabytkowy
A. M.
Bardzo bogaty wystrój ołtarza głównego i dla kontrastu skromna figura patrona kościoła sw.Jakuba w nieodłącznym kapeluszu.
S. S.
Piekne miejsce. W lecie sa przy nim rozne ciekawe eventy. I Love Torun
K. S.
Kościoły zewnątrz w świetnym stanie natomiast wewnątrz w ciągłej renowacji..
P. N.
Moim zdaniem najpiękniejszy kościół Torunia.
C.
Do Leny chodzę od 2011 r. Rewelacja. Polecam.
Ł. S.
Z powodu remontu, brak możliwości wejścia do środka.
Ł. P.
Budowla z XIV wieku , czuć klimat epoki, malowidła naścienne także z okresu powstania kościoła. Niedawno w kościele przeprowadzano prace konserwacyjne. Jeżeli macie możliwość zwiedzania to warto skorzystać.
K. J.
Prawdziwy (a nie odbudowany po wojnie) gotycki kościół z mnóstwem detali architektonicznych i zdobniczych. Piękny i obowiązkowy do zwiedzenia.
B. L.
Witam, bardzo ładny kościół, polecam go zobaczyć.
A. B.
Chyba najpiękniejszy kościół w Toruniu
K. S.
Warto odwiedzić, piękna architektura, obrazy i rzeźby warte zobaczenia, kościół po remoncie prezentuje się jeszcze lepiej, sprawia bardzo duże wrażenie. W nocy dobrze oświetlone mury kościoła, można zrobić ciekawe zdjęcia.
T. J. O.
Kościół z zewnątrz idealny i monumentalny, wewnątrz również robił wrażenie bogatymi ołtarzami i dekoracjami. W środku niestety zamknięta krata, zimno i ciemno, przez co tak na prawdę wnętrze można było podziwiać z daleka i w szarości, trochę nie rozumiem czemu bo nie widziałem, żeby trwały tam jakieś pracę remontowe.
A. L.
Tu się urodziłam i każdy kawałek tego miasta dla mnie jest piękny i wiąże się ze wspomnieniami. Każdego dnia można odkryć nowe, fascynujące miejsce i kościół św. Jakuba też do takich należy. Polecam!
M. O.
Piękny zabytkowy kościół. Wysoka wieża robi ogromne wrażenie.
W.
Piękny kościół za ołtarzem znajduje się obraz ku czci Trójcy Świętej. Jeden najciekawszych z toruńskich kościołów. A na pewno obowiązkowy do odwiedzenia podczas spaceru po toruńskiej starówce. Jeśli chcesz brać ślub w najpiękniejszym kościele w Toruniu to właśnie tutaj.
G. C.
Piękny polecam .Warto wejść i zobaczyć
Z. B.
NIESTETY W GOOGLACH MAPY NAZWA KOŚCIÓŁ JEST ZAKAZANA I ABY ZOBACZYĆ ZDJĘCIA TEGO ZABYTKU TRZEBA WEJŚĆ BEZPOŚREDNIO NA: Kościół pw. św Jakuba w Toruniu. W telefonie w OPINIACH o kościele zdjęć z zabytku się nie zobaczy. Zdjęć załączyłem kilkanaście. Przykro.
Kościół pw. Św Jakuba. Najwspanialszy kościół na Świecie. Tutaj ja i moja żona 40 lat temu (sierpień 1979 r.) ślubowaliśmy sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że się nie opuścimy aż do śmierci. Miło jest odwiedzić po tylu latach miejsce, które w pewnym sensie było drogowskazem na udane i szczęśliwe życie. Miło jest też patrzeć jak to miejsce zaczyna odzyskiwać swój blask. Nie mieszkamy z żoną w Toruniu, ale na rocznicę ślubu specjalnie odwiedziliśmy to miejsce.
K. „. R.
Przepiękny kościół. Od 2019 pokazał nowe oblicze po remoncie. Według mnie najpiękniejszy kościół jaki widziałem😊
Z. M.
Rarytas gotyku. Fantastyczne wyposażenie, wysoka klasa twórców. Warto wejść i zobaczyć. Można przecierać oczy ze zdumienia. Świetne przykłady profesjonalnej pracy konserwatorskiej.
P. Ł.
Kościół św. Jakuba w Toruniu - dawna fara Nowego Miasta Torunia, położona przy wschodnim narożniku Rynku Nowomiejskiego. W związku z potrzebą dopasowania do istniejącej siatki ulic prezbiterium jej nie jest ściśle orientowane, ale skierowane ku północnemu wschodowi. Kamień węgielny pod budowę położył biskup Herman w roku 1309. W tym samym roku rozpoczęto budowę prezbiterium. Do roku 1340 ukształtowano bryłę kościoła, który posiada rzadko spotykany na terenie Ziemi chełmińskiej układ bazyliki trójnawowej, emporowej z łukami odporowymi i wysokimi, ozdobionymi pełzakami (żabkami) i kwiatonami pinaklami. Od 1359 do pierwszej połowy XV w. po bokach korpusu dobudowano kaplice boczne, jednocześnie podwyższając dachy naw bocznych i ukrywając pod nimi łuki odporowe, co pozostawiło widoczne do dziś ślady w elewacji kościoła. Charakterystyczny podwójny dach wieży został zbudowany po pożarze w 1455 r. W 1345 r. prawo patronatu nad kościołem otrzymał klasztor cysterek, z czasem benedyktynek. Od 1557 służył nowomiejskim ewangelikom, w 1667 r. został ponownie przejęty przez benedyktynki (do 1833). W r. 1724 w sąsiedztwie tegoż kościoła rozpoczęły swój bieg wypadki nazwane później tumultem toruńskim. Przebudowany budynek dawnego klasztoru znajduje się po południowej stronie kościoła, z którym kiedyś był połączony szerokim gankiem.
W lipcu 2006 został otwarty odcinek Polskiej Drogi św. Jakuba z Olsztyna do Torunia, prowadzący do kościoła św. Jakuba. W tym kościele odprawiane są również łacińskie msze niedzielne i świąteczne w rycie trydenckim.
Wymiary: długość kościoła - 53 m, wysokość nawy głównej - 20,65 m, wysokość naw bocznych - 9,70 m, wysokość wieży - 49 m, szerokość kościoła 28,80 m.
Wnętrze kościoła kryje niezwykle cenny zespół zabytków, z których część została tu przeniesiona w XIX w. po zburzeniu przez Prusaków kościoła dominikanów. Najważniejszymi skarbami z epoki gotyku są: XIV-wieczny krucyfiks tzw. mistyczny, pochodzący z nieistniejącego kościoła św. Mikołaja, XIV-wieczne malowidła ścienne pod wieżą i w prezbiterium, figura Marii z Dzieciątkiem z końca XIV w. w nawie głównej oraz symultaniczny obraz pasyjny z lat około 1480-1490. Szczególnym kultem wśród flisaków cieszył się tzw. czarny krucyfiks z 1 poł. XV w., czczona była też figura Matki Boskiej Różańcowej z ok. 1500 r. W Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie znajduje się m. in. drewniana figura Chrystusa w Ogrojcu z ok. 1400 r. (z kaplicy dobudowanej przy wieży), obraz Madonny z Dzieciątkiem z około 1440 r., gotyckie cyborium i 2 krzyże relikwiarzowe.
Z epoki protestanckiej zachował się jeden z najstarszych w Polsce, bogato rzeźbiony i o wysokich walorach artystycznych prospekt organowy z 1611 r., obraz Sąd Ostateczny z 1603 r. (dzieło warsztatu Antoniego Moellera z Gdańska) i chrzcielnica. Większość ołtarzy (w tym kilka przeniesionych z rozebranego kościoła dominikanów św. Mikołaja) pochodzi z XVIII w. i prezentuje wysoki poziom toruńskiej snycerki barokowej. Z XVIII w. pochodzi też ozdobny łuk tęczowy u wejścia do prezbiterium (1733), ambona (1770) i szereg obrazów w kaplicach bocznych. Wśród wcześniejszych obrazów szczególnie interesujące jest Ukrzyżowanie, dzieło Bartłomieja Strobla z 1634, przeniesione z dawnego klasztoru sióstr przy kościele Św. Ducha nad Wisłą. W 2006 r. zakończył się kilkuletni remont ołtarza głównego z 1732, z obrazem Św. Jakuba Starszego. Neogotyckie witraże we wschodnich oknach prezbiterium wykonała firma Franz Binsfeld z Trewiru (1913-1914). Epitafium upamiętnia biskupa diecezji łuckiej Adolfa Piotra Szelążka, pochowanego w tym kościele, obsługiwanym wówczas przez księży z jego diecezji.
Według niepotwierdzonej źródłowo tradycji w latach około 1342-1345 powstać miały organy, jedne z pierwszych na Pomorzu. Przypuszczano, że mogły znajdować się na emporze w prezbiterium. Ich twórcą był franciszkanin Paweł Wenchen, późniejszy budowniczy organów w bazylice św. Piotra w Rzymie.
Podczas wojny północnej w 1703 r. wojska szwedzkie zrabowały 2 największe dzwony. Jeden z nich, zwany Thornan znajduje się w katedrze w Upps
K.
Zwiedzanie Torunia bez odwiedzenia tamtejszych kościołów to jak Kąpiel na Termach w zimnej wodzie.
M. J.
Piękny kościół za ołtarzem znajduje się obraz ku czci Trójcy Świętej po prawej rzeźba drzewa krzyża Świętego gdy tam byłem panował remont lata świetności ma za sobą co nie zmienia faktu że niesie piękna treść.
M. K.
Ładny kościół. Nie tak okazały jak katedra św. Janów, ale także warty zobaczenia. Minus jedna gwiazdka za opłatę wstępu: niby dobrowolna, ale pan przy wejściu bardzo aktywnie pilnuje żeby nie było to zbyt mało. Już wolałbym, żeby to była jasno określona kwota,którą swoją drogą chętnie bym zapłacił.
K. P.
Kościół parafii p.w.św.JAKUBA Apostoła w TORUNIU w chwili obecnej przechodzi Gruntowny Remont swojej ŚWIĄTYNI.Mimo małych niedogodności jakie zawsze towarzyszą przy tego rodzaju pracach, funkcjonuje normalnie w pełnym zakresie MSZY ŚWIĘTYCH w Niedziele i inne dni. Co istotne dla przybywających do Miasta PIERNIKÓW Turystów i Gości niedzielne Mszę święte rozpoczyna już od godziny 7.00,co pozwala wyżej wymienionym osobom,tak zaplanować swój pobyt aby DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIĆ i delektować się ZABYTKAMI i tymi SAKRALNYMI i pozostałymi.Dużym ATUTEM tej placówki jest bliskość i STAREGO MIASTA oraz Dworca kolejowego PKP Toruń MIASTO i dworca autobusowego.
A. B.
Piękna Katedra. Miejsce warte obejrzenia
K. K.
Jedna z najpiękniejszych świątyń na terenie Torunia. Wspaniały przykład architektury sakralnej z okresu gotyckiego. Obiekt jest w trakcie prac konserwatorskich które obejmują większość elementów wyposażenia oraz wystrój wnętrza.Jeśli chcesz brać ślub w najpiękniejszym kościele w toruniu to właśnie tutaj.
J. B. B.
Kościół parafialny św. Jakuba usytuowany w bloku zabudowy wytyczonym ulicą św. Jakuba, ulicą św. Katarzyny, ulicą Warszawską i ulicą Wola Zamkową, przy północno-wschodnim narożniku Rynku Nowego Miasta. Teren kościelny otoczony ceglanym murem, z bramkami w narożniku południowo-zachodnim i południowo-wschodnim. Prezbiterium zwrócone na północny-wschód; takie usytuowanie kościoła wynikało z siatki ulic Nowego Miasta. Czteroprzęsłowy korpus gotyckiej świątyni został wzniesiony na planie prostokąta z przyległym od wschodu, pięcioprzęsłowym, prostokątnym, opiętym szkarpami prezbiterium, do którego od północy przylega prostokątna, trójprzęsłowa zakrystia z wieżyczką schodkową. Od zachodu wpuszczona w przęsło korpusu czworoboczna wieża. W jednorodnej, bazylikowej bryle, dominuje masywna pięciokondygnacyjna wieża, zwieńczona parą dachów czterospadowych. Oskarpowany korpus z rzędami kaplic od północy i południa; prezbiterium z systemem skarp zewnętrznych z których wyrastają ponad koronę murów sterczyny zwieńczone wimpergami. Korpus nawowy i prezbiterium kryte osobnymi, dwuspadowymi dachami. Kościół wzniesiony z cegły w wątku wendyjskim, na cokole, kryty dachówką. Nawa główna, prezbiterium i przyziemie wieży przykryte sklepieniem ceglanym, gwiaździstym czteroramiennym, w nawach bocznych sklepienie krzyżowo-żebrowe, w kruchcie krzyżowe. Wszystkie otwory okienne ostrołukowe, rozglifione na zewnątrz i profilowane. Elewacje korpusu głównego i prezbiterium z gęsto ustawionymi skarpami; ze skarp naw bocznych korpusu widoczne tylko ponad dachami kaplic sterczyny; prezbiterium z systemem skarp zewnętrznych, z których wyrastają ponad koronę murów, ożywione w dwóch strefach tynkowanymi blendami, sterczyny zwieńczone plastycznie zdobionymi wimpergami.
Na obecny wystrój kościoła składają się malowidła, obrazy, rzeźby itp. powstałe w okresie kilkuset lat, wykonane z przeznaczeniem dla kościoła św. Jakuba, ale również takie, które trafiły do niego na skutek różnorodnych wydarzeń dziejowych (m. in. z rozebranego w latach 20. XIX wieku kościoła dominikańskiego pw. Św. Mikołaja w Toruniu). Natomiast część dzieł sztuki pochodzących z fary nowomiejskiej zostało przeniesionych w inne miejsce, m.in. do Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie lub też uległo zniszczeniu czy kradzieży. We wnętrzu, w prezbiterium: zachowane liczne gotyckie malowidła ścienne z lat 1380-1390 przedstawiające m.in. św. Jakuba Starszego i św. Filipa; ołtarz główny z roku 1731 (warsztat chełmiński) z przedstawieniem patrona kościoła św. Jakuba; wzdłuż ścian późnorenesansowe stalle z początku XVII wieku. Na uwagę zasługuje także obraz Pasja (na ścianie północnej) ujęty w formie symultanicznej panoramy (22 sceny), niderlandyzujący, z około 1480-1490. W nawie głównej rokokowa ambona z około 1770 roku, manierystyczne organy z 1611 roku; przy filarach międzynawowych ołtarze boczne; na ścianach arkad podwieżowych oraz na filarach w części zachodniej zespół malowideł z lat 1350-1360 przedstawiających m.in. Sąd Ostateczny, Chrystusa Sędziego i św. Piotra. W nawie południowej, wśród dzieł plastyki gotyckiej wyróżnia się krucyfiks na Drzewie Życia z figurkami proroków, pochodzący z końca XIV wieku (pierwotnie znajdował się w kościele św. Mikołaja); w czwartej kaplicy od wschodu pochodzący z lat 1740-1760, (również przeniesiony z kościoła dominikańskiego) cudowny krucyfiks oraz obraz „Adoracja Chrystusa Ukrzyżowanego, pędzla Bartłomieja Strobla. Wśród zabytków złotnictwa wyróżniają się: gotyckie cyborium z 4 ćwierci XIV wieku oraz z tego czasu krzyż relikwiarzowy, ponadto dwie barokowe monstrancje wykonane w Toruniu.
Zabytek dostępny, możliwość zwiedzania kościoła: poniedziałek-sobota w godzinach 10:00-16:00, w niedziele w godzinach 14:00-16:00. Kościół jest otwarty podczas mszy.
T. G.
Piękny kościół w stylu gotyckim, najstarszy zaraz po katedrze, warto odwiedzić, gdyż niedawno zakończono w nim remont. Polecam
S. A.
Aktualnie wnętrze jest w generalnym remoncie. Kościół stareńki i piękny. Czeka na przywrócenie pełnego blasku a jest co przywracać. I to na pewno nie jest tanie. Byłem na niedzielnej mszy wieczornej, może jeszcze kiedyś wrócę.
M. N.
Obecnie odbywa się tam remont wymieniana jest posadzka renowacji podlegają ołtarze i elementy wyposażenia. Za parę lat ten najbardziej zapuszczony w Toruniu kościół będzie błyszczał pełnym blaskiem.
K. C.
Może niekoniecznie posadzka... za to konserwator i zleceniodawca powinni jęczeć pod pręgierzem!!! Sam kościół na szczęście (jeszcze) się broni. Miejmy nadzieję że nikomu nie wpadnie do głowy pojechanie pobiałą po genialnych średniowiecznych polichromiach. I że Tutivillus zostanie...
G. Z.
Tchnienie gotyku
M. S.
Ciekzo się do kościoła dostać poza msza, ale architektura monumentalna bardzo ładna
A. B.
Kościół jest nadal w trakcie gruntownych prac konserwatorskich, ale znaczna część wnętrza jest już odrestaurowana, w tym ołtarz główny, prezentując się przepięknie. Trzeba to zobaczyć samemu.
A. Z.
Piękny gotycki kościół. Z zewnątrz robi wrażenie swoim ogromem. Ale teraz trwa remont i tylko można zerknąć przez kratę.
P. S.
Obecnie połowa kościoła w remoncie, ale to perełka, która obecnie pięknieje z dnia na dzień. Warto poznać historię kościoła, gdyż ma on kilka tajemnic.
B. K.
Najpiękniejszy kościół w Toruniu . Tu po raz pierwszy rodzice przynieśli mnie do chrztu i przyjęłam Pierwszą Komunię Świętą oraz sakrament Bierzmowania.
K. M.
Piękny Toruń zawsze warto
B.
Wspaniała architektura. Warte zobaczenia. Plus za kazanie adekwatne do liturgii słowa bez aluzji politycznych.
J. K.
Piękna perła Gotyku. Wymaga jednak jeszcze sporo remontów. Cieszy to, że sporo udało się już odnowić. Mam nadzieje, ze organy w kościele Jakuba zagrają kiedyś pełną mocą, bo obecnie jest to instrument w opłakanym stanie, fatalnie brzmiący. W końcu to prawdziwy zabytek, najstarsza szafa organowa z XVII wieku w naszych rejonach.
J. C.
Przepiękny historyczny kościół, jeden z najładniejszych. Do tego trafiłem na pobożnie odprawioną Mszę z sensownym kazaniem. Czegóż chcieć więcej od takiego miejsca?
I. J.
Na liscie obowiazkowych gotyckich budowli w Toruniu.
Piekne freski. maly informator do kupienia na miejscu.
Wspierajmy finansowo remont i mozliwosc zwiedzania kosciola bo warto
A. S.
Niedawno odsłonięte malowidło na suficie "Upadły Anioł" Super pan przewodnik i można dostać fajną mapkę Starego Miasta w Toruniu.
D. J. (.
Ciekawe, fotogeniczne miejsce na mapie Torunia.
J. K.
po remoncie jest chyba najwspanialszym kościołem do zwiedzania w Toruniu... poranna msza w grudniowy poranek - roraty - to niezapomniane wrażenie
M. N.
Z zewnątrz to najpiękniejszy kościół jaki widziałam. W środku akurat w trakcie remontu więc nie zobaczyliśmy zbyt dużo ale wygląda na bardzo stary.
G. Ś.
Żeby mury umiały mówić.....
K. G.
Piękna świątynia, sukcesywnie odnawiana i remontowana, warto poznać historie bójki pomiędzy chrześcijanami i prawoslawnymi, pod tymże kościołem w wyniku której dla przykładu ścięto burmistrza Torunia
A. G.
Piękny Kościół katolicki, msza odprawiona sprawnie, kazanie przemyślane. Niestety Kościół w remoncie więc trzeba będzie tam wrócić jeszcze kiedyś.
D. J. D. (. d. D. J. D.
Wspaniale wyremontowany kościół
J. M.
Warto zwiedzić, tyle że na razie wnętrze w trakcie remontu. Jeden z najciekawszych zabytków w tej części Polski.
M. S.
Kosciol wybudowany przez krzyżaków.
P. W.
Nawet hałas spowodowany wykonywanymi pracami, nie przeszkadzał w spotkaniu że św. Jakubem. Polecam.
D. C.
Piękny gotycki kościół z unikalnymi polichromiach. Konieczność w trakcie wizyty w Toruniu
D. C.
Przepiekny zabytkowy maly kosciolek w ognie zabiedbanym Włocławku. Mam nadzieje ze nie czeka go los taki jak pozostalej czesci starowki.
M. T.
Wspaniły gotycki (bazylikowy) kościół, z pięknym i bogatym wnętrzem, położony na szlaku Św. Jakuba (Camino de Santiago).
H. B.
Wspaniały, przepiękny kościół w stylu gotyckim.
Będąc w Toruniu warto wstąpić do tego miejsca.
I.
Najpiękniejszy kościół w Toruniu. Każdy fan gotyku odwiedzający Toruń powinien go odwiedzić.
A. K.
Jeden z najlepszych polskich kościołów
D. S.
Miejsce klimatycze. W środku pięknie a jak remont się skończy to będzie super.
M. H.
Przepiękny XV wieczny kościół, przepiękne zdobienia i zachowanie średniowiecznej architektury :)
S. N.
Świetny , trzeba się dokładnie rozglądać bo jest kilka smaczków;) a Pan proszący o datek na remont jest mega sympatyczny jak z nim porozmawiać -dusza człowiek
N. Ż.
Aktualnie w renowacji. Dzięki temu łatwiej można zobaczyć różnice między poszczególnymi elementami wystroju przed i po konserwacji. Najładniejszy z kościołów na Starówce.
Y.
Przepiękne miejsce by w spokoju pomodlić się, lecz także wypocząć psychicznie i pooglądać obrazy na sufitach, a także ścianach.
N. S.
Przepiękny kościół warty zobaczenia przy wizycie w Toruniu.
J. N.
Chyba najpiękniejszy kościoł w Toruniu, piękne freski, bardzo stare obrazy.
K. K.
Robi duże wrażenie
A. S.
Jeden najciekawszych z toruńskich kościołów. A na pewno obowiązkowy do odwiedzenia podczas spaceru po torunskiej starówce.
J. K.
Przepiękny kościół. Ołtarz główny jest bardzo wyniosły i nadający powagi. Polecam
S. S.
Piekna zabytkowa swiatynia,warto zobaczyc a przede wszystkim sie pomodlic
m. m.
Prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych toruńskich kościołów czekam kiedy zakończy się remont, pięknieje z dnia na dzień
M. l.
Piekny, mozna sie wyciszyc i czysto! Ogrom Pieknych malowidel, freskow ,pieknie! Warty zwidzenia
Ł. G.
Ciekawy zabytek. Zrobił duże wrażenie. Dzieci z zaciekawieniem oglądały głowę jelenia.
a.
Kościół, który znajduje się na szlaku św. Jakuba. Jeden z bocznych ołtarzy budzi zachwyt.
M. P. (.
Pięknie. Kościoły mają swoistą atmosferę, zwłaszcza gdy na dworze upał.....
A. D.
Perełka architektoniczna. Wspaniały duży kościół, posiada tak zwaną duszę.
S. Z. z. R. Ś.
Piękny kościół. Niestety w remoncie . Brak tablic informacyjnych co do genezy zabytku.
m. P.
Jeden z wielu ciekawych sakralnych budynków w Toruniu .
M. K.
Nasz. Zimny ale ma klimat. Nawet nie szukamy innego miejsca na niedzielna mszę.
N. A.
Trwają prace konserwatorskie. Kościół nabiera pięknego widoku w środku.
M. P.
Przepiękny kościół a wyprawa krętymi schodami na wieżę -niezapomniana😅Do dziś trzęsą mi się nogi
F. G.
Historia i wspomnienia o cudownym czlowieku.
S. S.
Zabytkowy kościół będzie lepiej po remoncie, który trwa już od dłuższego czasu
M. C.
Nie sposób ominąć to miejsce, kiedy spacerujemy po starówce. Jest po prostu piękne.
A. K.
Piękny kościół. Człowiek jest przy nim taki malutki można podumać jak to zbudowali.
P. K.
Z zewnątrz ładny. Niestety w środku trwa remont i niewiele mogliśmy zobaczyć.
e. e.
Witam. Warto zobaczyć... architektura, historia. Polecam.
P. R.
Odnalazłem świętego Jana w jednym z konfesjonałów. Gorąco polecam!
M. N.
Piękny kościół, jeden z piękniejszych przykładów gotyku w całym Toruniu.
K. D.
Fantastyczny przykład kultury średniowiecza, dobrze zachowane malowidła ścienne
M. L.
Piękne miejsce .Duchowni są wspaniali .
A. M.
Wizytówka nowego rynku
M. M.
Warty odwiedzenia Kościół, szukajcie malunku diabła na suficie.
M. S.
Wspaniały zabytek polskiego gotyku i parafialna świątynia Kościoła katolickiego
K. K.
Uwielbiam atmosferę na mszy świętej w tym kościele
M. K.
Klasyka i piękno. I wartość religijna. Ważne i piękne miejsce
S. G.
Ładne wnętrze.
I. G.
Na pewno punkt wart zaliczenia podczas zwiedzania.
T. D.
Piękne wnętrze i bardzo stary kościół
E. C.
Perła architektury, atmosfera wspœlnoty. W trakcie remontu.
J. B.
Chyba najpiękniejszy kościół na toruńskiej starówce :)
J. J.
Wszystko złote, a jakie skromne.
f.
kozak kosciol mozna np: modlic sie
A. M.
Jak większość starych kościołów bardzo klimatyczne miejsce.
J. C.
Jak każdy stary kościół ma swoisty klimat
J. Z.
Piękny, piękny, piękny.
Koniecznie trzeba zwiedzić.
M. M.
Piękna historia ciekawa rzeźba duzo kościół
V. J.
Warto zobaczyć jak pięknieje w toku postępowania prac konserwatorskich.
P. S.
Bardzo ładny kościół w stylu gotyckim
M. B.
Bardzo bogaty wystrój kościoła. Warto zobaczyć.
D.
Piękny zabytkowy kościół, perła Torunia
F. N.
To piękny Dom Boży warto do niego chodzić
M. P.
Piękna świątynia, koniecznie trzeba zobaczyć wnętrza.
A. P.
Na pewno warto wstąpić, jeśli tylko jest się w Toruniu.
H. P.
Zabytkowy, stary, piękny kościół... Godny odwiedzenia...
K. M. W.
Cudne miejsce,a proboszcz to genialny gospodarz
A. M.
Piękny gotycki kościół. Warto zobaczyć sklepienia
A. G.
Polecam to miejsce. Jeśli ktoś szuka przede wszystkim Boga.
A. R.
Piękny stary kościół... Ma swój urok
J. J.
Brak suszarki, miła obsluga
B. M.
Spokojne, piękne, ciche wnętrze z nastrojem do modlitwy.
o. A. d. Z.
Przeszło siedemset-letnia Świątynia. W trakcie renowacji.
J. K.
Piękne kościół do zwiedzania i modlitwy !
m. g.
Wspaniała architektura typowego gotyku na tych ziemiach.
T. Ł.
Piękny gotycki kościół w trakcie renowacji.
j.
Ciekawe miejsce. Obecnie w trakcie remontu.
l. k.
super zabytki
I. S.
Jest w remoncie ale i tak zrobił na mnie ogromne wrażenie
I. 1.
Piękny, bardzo stary i klimatyczny
T. O.
Mój ukochany toruński kościół. Na uboczu miasta
R. R.
Jeden z trzech najstarszych osciolow w Toruniu
R. L.
Piękny zabytkowy kosciol, który jest wart zwiedzenia.
R. C.
Piękny zabytkowy kościół.
K. K.
Piękny kościół i mądrzy duszpasterze
M. S.
Warto
Ł. O.
Aktualnie w remoncie ale robi wrażenie, warto obejrzeć
T. B.
Imponująca budowla, bardzo ciekawy obiekt.
R. S.
Jeden z najpiękniejszych kościołów Torunia
z.
Piękna budowla z zewnątrz i wewnątrz również
W. K.
Jeden z piękniejszych kościołów w Polsce. Polecam
P. d. d.
Bardzo miła atmosfera i gra chur
G. M.
Teraz remont ale potem będzie to perła gotyku.
A. J.
Przepiękny kościół.Polecam każdemu zwiedzającemu Toruń.
C. G. v. J.
W starych kościołach jest super klimat
D. M.
Fajny Kościół
J.
Warto zobaczyć. Obok duży parking.
S. S.
Na zewnątrz ładnie odnowiony. W środku się robi
K. M.
Pachnie historią. Nadal są odprawiane Masze Święte .
N. D.
Przepiękny Kościół. Naprawdę warto zobaczyć.
J. W.
Bardzo ładna i ciekawa świątynia.
A. J.
Piękne msze..pouczające kazania
J. S.
Ładny zabytek
A. M.
Ładny kościół mało takich
K. M.
Piękny kościół warto odwiedzić
A. N.
Piękne wrażenia niesamowita budowla
M. R.
Potrzebuje jeszcze małego remontu...
S. K.
Mały, cichy, zabytkowy, warty uwagi
Ł. R.
Ciekawy klimat hoć trwa remont
Ł. P.
Kościół od wewnątrz ślicznie wygląda
J. J.
Ok
E. S.
Cisza piękno i czas na modlitwę
P. S.
Jeden z zabytow gotyckiej architektury
M. P.
Piekny kosciol i zabytek do odwiedzenia
G. B.
Przepiękne miejsce, wspaniały zabytek 😊
S. S.
Jest pieknie na mily spacer we dwoje
M. J.
Najpiękniejszy kościół w Toruniu.
H. O.
Fajne miejsce, nawet na stype
A. D.
Piękne wnętrza. Niesamowity klimat.
E. L.
Bardzo ciekawa architektura
J. P.
Piękny kościół wart odwiedzenia.
P. W.
Miejsce doznań duchowych.
D. S.
To prawdziwa perełka. Trzeba zobaczyć
M. L.
Piękny, klimatyczny kościół.
E. M.
Miejsce w którym można się wyciszyć
T. B.
Pięknie odrestaurowane wnętrze
Z. K.
Perła architektury. Trzeba odwiedzić.
M. F.
Wspaniałe miejsce do zadumy polecam
M. S.
Bardzo atrakcyjna architektura
R. R.
Piękny zabytkowy Kościół
A. P.
Piękna architektura, warto
K. S.
Bardzo piękne miejsce😊
M. S. (.
Ta wielkość robi wrażenie
Ł. M.
👍👍👍
T. D.
Kościół, który warto zobaczyć.
M. M.
Diabeł na sklepieniu. WIEDZIELIŚCIE?
:)
W. G.
Kościół jak wiele innych.
D. S.
Od urodzenia jest moją parafią
A. L.
Będzie pięknie
P. C.
Perełka
M. N.
Pięknie nad Wisłą
R. U.
Niesamowita Świątynia!
p.
Kościół pw. św. Jakuba
K. C.
Polecam!
J. T.
Warto zobaczyć i się zadumać
J. S.
Warto spojrzeć na sklepienie
P. 8.
Warto zwiedzic
r. m.
Wart zobaczenia
J. B.
Piękny kościół.
N.
Jak parafia wariacie
E. F.
Perełka po odnowieniu
H. K.
Warto zobaczyć ten zabytek
B. Ł.
Jedna z form doskonałości
M. R.
Warto zobaczyć
J. K.
Ciekawa architektura.
R. W.
Miejsce modlitwy
S. M.
Piękny stary kościół
S. S.
Ładny i zadbany
T. K.
Piękny ołtarz.
M. T.
Piękny, wart obejrzenia
E. M.
Zachwycająca bryła i wnętrze.
G. B.
Piękna gotycka świątynia
M.
Piękny kościół
A. S.
Należy odwiedzić.
M.
Ok
E. M.
Cudny
A. W.
Piękny kościół.
Z. P.
Polecam
K. D.
Bardzo chętnie odwiedze
J. L.
Cudowny kościół
z. #.
Piękne miejsce
S. A.
Zabytek
A. D.
Warto
S.
Ok
B. S.
Pięknie
T. R.
Ładny kościół
L. Ś.
Piękny kościół
T. D.
Piękna architektura
A. J.
Ok
A.
Ładny Kościół.
J. K.
Piękny kościół
R. K.
Trzeba zobaczyć
P. S.
Warto obejrzeć.
T.
Historyczne miejsce
F. K.
Piękny kościół
I. S.
Polecam to miejsce.
S. K.
Piękny kościół.
R. W.
Piękny kościół.
W. J.
Ładny zabytek.
P. J.
Kościół
B. N.
Świetna msza
G. P.
Fajnie miejsce
M. S.
Piękny Kościół.
D. W.
Ciekawe kazanie
M. H.
OK
D. B.
Jezus na drzewie życia
W.
Piękny kościół ...
A. W.
Ciągle w remoncie.
J. J.
Niesamowite wrazenia
P. S.
Super
T. R.
Przepiękny kościół
Z. Z.
Ciekawe miejsce
P. Z.
Pieknie i chlodno.
M. D.
Piękna świątynia
M. P.
Fantastyczne miejsce
Z. K.
Warte odwiedzenia
A. D.
Czysty gotyk
S.
Kościół jak kościół
M. M.
Kościół jak kościół
A.
fantastyczne
A. P.
Fantastyczny
J. P.
Perełka architektury. Naprawdę warto zobaczyć.
P. M.
(Przetłumaczony) Kościół św. Jakuba (Kościół św. Jakuba) - Kościół parafialny Nowego Miasta Torunia, położony we wschodnim narożniku Rynku Nowego Miasta. Budowa rozpoczęła się w 1309 roku, a zakończyła w XV wieku. Kościół od momentu jego konsekracji należał do benedyktynów, w latach 1557-1667 został powierzony gminie ewangelickiej, a następnie powrócił ponownie do benedyktynów, którzy pozostali tam do XIX wieku. Dzięki charakterystycznemu kształtowi, bogactwu zewnętrznych detali architektonicznych oraz wyrafinowanej konfiguracji przestrzennej wnętrza, kościół jest jednym z najważniejszych przykładów gotyku bałtyckiego. W dobrze zachowanym wnętrzu znajdują się liczne freski z XIV i XV wieku oraz różnorodne wyposażenie w stylu gotyckim, renesansowym, manierystycznym i barokowym.
(Wersja oryginalna)
Chiesa di San Giacomo (Kościół św. Jakuba) - Chiesa parrocchiale della Città Nuova di Toruń, ubicata nell'angolo orientale della Piazza del Mercato della Città Nuova. La costruzione è iniziata nel 1309 e terminata nel XV secolo. La chiesa fin dalla sua consacrazione appartenne ai monaci benedettini, negli anni 1557-1667 fu affidata alla comunità evangelica, per poi ritornare nuovamente in mano ai monaci benedettini, che vi ci rimasero fino al XIX secolo. Grazie alla sua caratteristica forma, alla ricchezza dei dettagli architettonici esterni e la sofisticata configurazione spaziale degli interni, la chiesa è uno degli esempi più importanti del gotico baltico. L'interno ben conservato, presenta numerosi affreschi databili al XIV secolo e al XV secolo, e diversi arredi in stile gotico, rinascimentale, manierista e barocco.
Ю. К.
(Przetłumaczony) Kościół św. Jakuba. Bardzo mi się też podobał ten kościół. Bogata dekoracja! Na zewnątrz majestatyczny i poważny! Kolor cegły jest bardzo piękny! Kościół jest schludny i schludny! Wewnątrz jest monumentalne, bogate i ciche. Dobrze jest usiąść i posłuchać...
(Wersja oryginalna)
Костел Святого Якоба. Мне тоже этот Костел очень понравился. Богатое убранство!!! Снаружи величественный и серьезный! Цвет кирпича очень красивый! Костел аккуратный и ухоженный! Внутри монументально, богато и тихо. Очень хорошо сидеть и слушать...
I. M.
(Przetłumaczony) Najstarszy kościół w Toruniu, na freski wpłynął artysta z Czech. Wstęp wolny, czynne nawet w poniedziałki. Jeden z ołtarzy ma dziwny turkusowy kolor. Kościół był stale wyposażany, więc znajdują się w nim elementy wszystkich stylów artystycznych.
(Wersja oryginalna)
Nejstarší kostel v Toruni, fresky byly ovlivněny některým umělcem z Čech. Vstupné je dobrovolné, otevřeno i v pondělí. Jeden z oltářů má zvláštní tyrkysovou barvu. Kostel byl průběžně vybavován, takže jsou tu prvky všech uměleckých slohů.
S. W.
Schöne Kirche, z. Z. wird restauriert. Ist man in Toruñ ist sie einen Besuch wert. Kurios ist bei den Restaurationsarbeiten entdecktes Teufelsabbild an der Kirchendecke.
(Przetłumaczony)
Piękny kościół, m.in. Z. jest w trakcie odbudowy. Jeśli jesteś w Toruniu, to warto odwiedzić. Ciekawostką jest wizerunek diabła na suficie kościoła, który został odkryty podczas prac konserwatorskich.
R. C.
In a city full of impressive buildings this is up here. It's a shame it was closed off when I visited.
(Przetłumaczony)
To miasto pełne imponujących budynków. Szkoda, że został zamknięty, kiedy odwiedziłem.
Y. S.
St. Jacob’s Church is located near the New Market Square and it is rightly considered the pearl of medieval Torun. It was built in the first half of the 14th century. The unique architectural solution (this is the only basilica in Torun) and the wonderful external and internal decorations of the church, including multicolored glazed bricks, make it one of the most beautiful churches in the city.
You can enter the church through the remarkable Gothic gate with a column crowned with a figure of St. Jacob. The interior is decorated with outstanding mediaeval polychromies dated even to XIV century, the main altar (1731) is a unique composition of baroque ornaments and gothic statues of saints and a portraits of St Jacob and the Holy Trinity.
Every July, the church hosts a cheerful feast in memory of St. Jacob and it is a bicycle rally! The event begins in Spanish Santiago de Compostela, where the tomb of St. Jacob is located, and ends at the other end of Europe - in Torun. The best thing is that you don’t have to travel across the whole continent - a certificate of participation in a bike ride is issued to everyone who has made at least one lap around the St. Jacob’s church. Everyone is encouraged to take part in free art classes under the guidance of teachers from the Center for the Arts and capture the beauty of the church on canvas. The event is accompanied with concerts and other performances all day long and there is a fireworks show in the end.
(Przetłumaczony)
Kościół św. Jakuba znajduje się w pobliżu Nowego Rynku i słusznie jest uważany za perłę średniowiecznego Torunia. Został zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku. Unikalne rozwiązanie architektoniczne (jest to jedyna bazylika w Toruniu) oraz wspaniałe dekoracje zewnętrzne i wewnętrzne kościoła, w tym wielokolorowe glazurowane cegły, czynią go jednym z najpiękniejszych kościołów w mieście.
Do kościoła można wejść niezwykłą gotycką bramą z kolumną zwieńczoną postacią św. Jakuba. Wnętrze zdobią wybitne średniowieczne polichromie datowane nawet na XIV wiek, ołtarz główny (1731) to unikalna kompozycja barokowych ozdób i gotyckich posągów świętych oraz portretów św. Jakuba i Trójcy Świętej.
Co roku w lipcu w kościele odbywa się wesoła uczta ku czci świętego Jakuba i jest to rajd rowerowy! Wydarzenie rozpoczyna się w hiszpańskim Santiago de Compostela, w którym znajduje się grób św. Jakuba, a kończy na drugim końcu Europy - w Toruniu. Najlepsze jest to, że nie musisz podróżować po całym kontynencie - certyfikat uczestnictwa w przejażdżce rowerowej wydaje się każdemu, kto pokonał przynajmniej jedno okrążenie wokół kościoła św. Jakuba. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w bezpłatnych zajęciach plastycznych pod okiem nauczycieli z Centrum Sztuki i uchwycenia piękna kościoła na płótnie. Imprezie towarzyszą koncerty i inne występy przez cały dzień, a na końcu jest pokaz sztucznych ogni.
N. S.
(Przetłumaczony) Unikalna gotycka architektura
W 1264 r. na wschód od toruńskiej starówki lokowano nowe miasto Toruń, głównie o charakterze rzemieślniczym. Najważniejszą budowlą w południowo-wschodnim narożniku Rynku Nowego Miasta był – i pozostaje do dziś – gotycki kościół św. Apostoła Agiosa Jakova. Zbudowano go na planie królewskim, wykorzystując – w pewnej odmianie – rzadko spotykaną na nizinach bałtyckich formę dwukondygnacyjnej bazyliki z galerią okienną na piętrze. Cała literatura przedmiotu jednogłośnie stawia temu kościołowi wybitną pozycję artystyczną. Wewnętrzna strona chóru należy do najpiękniejszych dzieł powstałych w średniowiecznej architekturze ceglanej. Kościół ten posiada najbogatsze dzieło architektury sakralnej w krajach dawnego państwa masońskiego.
Kamień węgielny pod budowę kościoła położył biskup chełmiński Herman w 1309 r. Fakt ten odnotował napis kapitulacyjny otaczający wnętrze prezbiterium, ozdobnym żółto-zielonym przeszkleniem. Na początku XIV wieku powstało okazałe i reprezentacyjne prezbiterium wraz z sarkofagiem od strony północnej. W latach 1340-1345 zakończono budowę trójdzielnej nawy, w której nad nawami bocznymi wznosi się wysoki i stosunkowo wąski kościół centralny. Konstrukcję korpusu marynarki uzupełniają zewnętrzne łuki oporowe. System ten stosowany w Europie Zachodniej na terenie Polski jest niezwykle rzadki. Profile skosów i wnęk zdobi kolorowe szkliwo.
W 1343 roku (prawdopodobnie) kościół znalazł się pod patronatem cystersów, którzy później przyjęli regułę zakonną benedyktynów i zostali włączeni do ich zakonu.
W połowie XIV wieku w krużganku zainstalowano pierwsze w północnej Polsce organy. W latach 1375-1390 na bocznych ścianach prezbiterium wykonano malowidła przedstawiające Apostołów – św. Jakuba Starszego i św. Filipa. Od 1359 do połowy XV wieku do boków korpusu kościoła dostawiono dwie kaplice. Podniesiono wówczas dachy nad dziedzińcami bocznymi, zakrywając łuki oporowe podtrzymujące główną świątynię. Obecnie widoczny jest tylko jeden z łuków oporowych, biegnący nad dachem jednostki. Zamurowano wówczas dolne okna świątyni, co zniszczyło wnętrze świątyni.
Pożar w 1391 roku poważnie uszkodził kościół. Odbudowano ją do 1410 roku. Jednak nowy żywioł ognia w 1455 roku zniszczył dachy kościoła wraz z hełmem i dzwonami wieży. Odbudowana czworoboczna wieża jest bogato zdobiona ostrołukowymi szprosami i podwójnymi oknami. Wysoka wieża jest nieco szersza u góry niż u dołu. Nakrywa go podwójny dach, tzw. siodłowy, pokryty czerwoną dachówką.
(Wersja oryginalna)
Μοναδική γοτθική αρχιτεκτονική
Το 1264, η νέα πόλη του Toruń, κυρίως βιοτεχνικής φύσης, βρισκόταν ανατολικά της παλιάς πόλης του Toruń. Το σημαντικότερο κτήριο στη νοτιοανατολική γωνία της πλατείας Νέας Πόλης ήταν - και παραμένει μέχρι σήμερα - η γοτθική εκκλησία του Αγίου Ιακώβου του Αποστόλου. Κατασκευάστηκε σε μια βασιλική διάταξη, χρησιμοποιώντας - σε μια συγκεκριμένη ποικιλία - σπάνια βρεθεί στα βαλτικά πεδινά, τη μορφή μιας διώρογης βασιλικής με μια γκαλερί παραθύρου στον πρώτο όροφο. Όλη η λογοτεχνία για το θέμα δίνει ομόφωνα σε αυτή την εκκλησία μια εξαιρετική καλλιτεχνική κατάταξη. Η εσωτερική πλευρά της χορωδίας ανήκει στα πιο όμορφα έργα που δημιουργήθηκαν σε μεσαιωνική αρχιτεκτονική τούβλων. Αυτή η εκκλησία έχει την πλουσιότερη δημιουργία θρησκευτικής αρχιτεκτονικής στις χώρες του πρώην τεκτονικού κράτους.
Η θεμελιώδης πέτρα για την ανέγερση της εκκλησίας τοποθετήθηκε από τον επίσκοπο Chełmno Herman το 1309. Το γεγονός αυτό καταγράφηκε σε μια επιγραφή περί κεφαλαιοποίησης που περιβάλλει το εσωτερικό του πρεσβυτερίου, σε διακοσμητικά τζάμια σε κίτρινο και πράσινο. Στις αρχές του δέκατου τέταρτου αιώνα, δημιουργήθηκε ένα λεπτό και κομψό πρεσβυτέριο, μαζί με το σαρκαστικό δίπλα στο βορρά. Στα χρόνια 1340-1345 ολοκληρώθηκε η κατασκευή ενός κορμού τριών μερών ναυτικού, στο οποίο υψώνεται πάνω και από τα διάδρομα ένα ψηλό και σχετικά στενό κεντρικό ναό. Η κατασκευή του ναυτικού σώματος ολοκληρώνεται με εξωτερικές αψίδες αντίστασης. Αυτό το σύστημα που χρησιμοποιείται στη Δυτική Ευρώπη στο έδαφος της Πολωνίας είναι εξαιρετικά σπάνιο. Τα προφίλ των πλαγιών και των εσοχών είναι διακοσμημένα με πολύχρωμα λούστρο.
Το 1343 (πιθανότατα), η εκκλησία ήταν υπό την αιγίδα των Cistercians, οι οποίοι αργότερα υιοθέτησαν τη θρησκευτική κυριαρχία των Benedictine και ενσωματώθηκαν στη σειρά τους.
Στα μέσα του δέκατου τέταρτου αιώνα, τα πρώτα όργανα στη βόρεια Πολωνία εγκαταστάθηκαν στη γκαλερί. Στα χρόνια 1375-1390, έγιναν πίνακες ζωγραφικής στα πλευρικά τοιχώματα του πρεσβυτεριού που απεικονίζουν τους Αποστόλους - τον Άγιο Ιάκωβο τον Γέροντα και τον Άγιο Φίλιππο. Από το 1359 έως τα μέσα του 15ου αιώνα, προστέθηκαν δύο παρεκκλήσια στις πλευρές του σώματος της εκκλησίας. Εκείνη την εποχή, οι στέγες πάνω από τα πλευρικά ναυπηγεία ανυψώθηκαν, που κάλυπταν τις αψίδες αντίστασης που στήριζαν τον κύριο ναό. Επί του παρόντος, μόνο μία από τις καμάρες αντίστασης είναι ορατή, που τρέχει πάνω από την οροφή του σκεύους. Εκείνη την εποχή, τα κάτω παράθυρα του ναού είχαν περιτοιχιστεί, γεγονός που κατέστρεφε το εσωτερικό του ναού.
Μια πυρκαγιά το 1391 κατέστρεψε σοβαρά την εκκλησία. Ανακατασκευάστηκε μέχρι το 1410. Αλλά ένα νέο στοιχείο πυρκαγιάς το 1455 κατέστρεψε τις στέγες της εκκλησίας μαζί με το κράνος και τα κουδούνια του πύργου. Ο ξανακτισμένος, τετράπλευρος πύργος είναι πλούσιος διακοσμημένος με μυτερά μίγματα και διπλά παράθυρα (δίφυλλο). Ο ψηλός πύργος είναι ελαφρώς ευρύτερος στην κορυφή από ότι στα κάτω μέρη. Είναι καλυμμένο με διπλή οροφή, το λεγόμενο σέλα, που καλύπτεται με κόκκινα κεραμίδια.
S.
(Przetłumaczony) Piękny stary kościół. Warto zajrzeć dla tych, których przyciągają obiekty architektoniczne i historyczne
(Wersja oryginalna)
Красивый старинный Костел. Стоит посмотреть для тех, кого привлекают архитектурные и исторические строения
R. R.
Place to see and learn in this beautiful city
(Przetłumaczony)
Miejsce do zobaczenia i nauki w tym pięknym mieście?
V. T.
(Przetłumaczony) Wstęp jest bezpłatny. Możesz jednak złożyć datek, o czym przypomina stróż. Wieża tylko z płatnym wejściem.
(Wersja oryginalna)
Вход бесплатный. Но можно сделать пожертвование, о чем и напоминает сторож. Платный вход только башню.
R.
(Przetłumaczony) Ładne miejsce
(Wersja oryginalna)
Pěkné místo
C. C.
If you like seeing some of Europe's fabulous churches, this another to add to your list.
(Przetłumaczony)
Jeśli lubisz oglądać niektóre z bajecznych europejskich kościołów, to kolejny do dodania do swojej listy.
M. F.
Die sehenswerte Jakobskirche wurde 1309 als Pfarrkirche der Neustadt errichtet.
(Przetłumaczony)
Warto zobaczyć Jakobskirche został zbudowany w 1309 roku jako kościół parafialny w nowym mieście.
B. B.
Wunderschön, aber nur wer sowas gerne sehen mag.
(Przetłumaczony)
Piękne, ale tylko jeśli lubisz oglądać coś takiego.
I. P. A.
(Przetłumaczony) Ciekawe.. Wiele ołtarzy..
(Wersja oryginalna)
Curiosa.. Muchos altares..
T. N.