Opinie o Kościół pw. Ducha Świętego. (Kościół) w Toruń (Kujawsko-Pomorskie).
Kościół pw. Ducha Świętego
Piekary 24, 87-100 Toruń, Polska
Opis
Informacje o Kościół pw. Ducha Świętego, Kościół w Toruń (Kujawsko-Pomorskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Kościół pw. Ducha Świętego
G. S.
Nietypowy w zabudowie toruńskiej starówki, późnobarokowy kościół wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku jako zbór ewangelicki. Wieża zbudowana dopiero w 1899 roku.
Do 1945 świątynia służyła protestantom; później przekazana została Jezuitom.
Wyposażenie wnętrza niezbyt liczne, ale zachowało się kilka przepięknych eksponatów w stylu rokoko, z majestatycznym ołtarzem i ekspresyjnymi drzwiami zakrystii, wykonanymi w dominującej w tamtym okresie w toruńskiej stolarce artystycznej, technice intarsji.
M. K.
Jest to kościół akademicki, zabytkowa świątynia katolicka w jurysdykcji zakonu jezuitów w Toruniu. Data zakończenia budowy 1743-1756 rok.
W. K.
Niewątpliwie największą zaletą tej świątyni jest to, że nie jest ona przeładowana ołtarzami, malunkami niezliczonej ilości świętych. Dzięki temu kościół pozwala na chwilę refleksji niezmąconą blichtrem większości tego typu obiektów. Poza tym, warto zwrócić uwagę na chór.
J. B. B.
Kościół Świętego Ducha w Toruniu został zbudowany jako kościół ewangelicki p.w. św. Krzyża. Potrzeba budowy nowej świątyni dla staromiejskiej gminy ewangelickiej w Toruniu zrodziła się w wyniku następstw rozruchów religijnych między katolikami a protestantami, jakie wybuchły w mieście w lipcu 1724 (tumult toruński). W ramach sankcji karnych gmina ewangelicka pozbawiona została swej głównej dotąd świątyni – dawnego kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny i nabożeństwa odprawiano w ciasnej sali Dworu Artusa.
Prace budowlane rozpoczęto w 1743 roku, szybko jednak zostały one przerwane w wyniku niesprzyjającej sytuacji polityczno-społecznej, budowa świątyni poczęła bowiem budzić sprzeciw w szerszych kołach radykalnego obozu katolickiego – katolicy traktowali kwestię powstania nowej świątyni luterańskiej jako złamanie sankcji karnych nałożonych na Toruń po tumulcie. Tym sposobem król August III wydał zakaz budowy kościoła, bojąc się wybuchu nowych starć na tle religijnym.
W 1754 królewską decyzją zezwolono na wykorzystanie istniejących już fundamentów świątyni, w celu wzniesienia domu modlitwy. Budynek ten – by nie drażnić katolików – nie mógł jednak przypominać kościoła, a jedynie skromną kamienicę mieszczańską. Nowy projekt świątyni zatwierdzono w 1755, a już 18 lipca 1756 nastąpiło uroczyste poświęcenie kościoła. W postaci bezwieżowego domu modlitwy budowla dotrwała do schyłku XIX w. Neobarokową wieżę wysokości 64 m wzniesiono 1897-1899 wg projektu Hugona Hartunga.
W 1945 roku zbór przekazano zakonowi jezuitów. Obecnie kościół jest siedzibą prowadzonego przez jezuitów toruńskiego duszpasterstwa akademickiego.
D. R.
W samym centrum Rynku. Wnętrze skromne, jasne. Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. Po wyjściu ze świątyni wspaniały widok na Ratusz.
M. K.
Jeden z kilku nielicznych barokowych kościołów w mieście gotyku. Surowe i oszczędne ewangelickie wnętrze ozdabiają rzadkie i tym piękniejsze malowidła obramowujące ambonę czy ołtarz w bocznej nawie. W roku 1989 pożar kościoła zniszczył dużą część wyposażenia min. organy rokokowe i freski za głównym ołtarzem.
P. D.
Piękne, zwięzłe kazanie (jak papież Franciszek zachęca). Na wielki plus dbanie o higienę zdrowotną uczestników Mszy św. - zawsze jest dedykowany komunikujący "na rękę" zamiast "do ust".
S. „. R.
Kościół bardzo piękny i odrestaurowany. Organy znajdujące się nad schodami również pięknie wykonane i utrzymane. Polecam chociaż na chwilę wejść i popodziwiac.
M. R.
Kościół akademicki, zlokalizowany na rynku staromiejskim. Jego frontowa ściana stanowi miejsce pokazów świetlnych podczas corocznego festiwalu Sky Way. Księża wygłaszają tu bardzo intrygujące kazania. Wnętrze stosunkowo niedawno odnowione po pożarze.
A. J.
Odpowiednie miejsce dla katolika szukającego drogi do Boga oraz dążącego do umacniania wiary.
B. 7.
Zadbana i świetnie utrzymana Świątynia. Warto wejść, zwiedzić, wyciszyć się i popodziwiac jak kiedyś potrafiono budować. Doskonale miejsce na zadumę i kontemplację.
D. S.
Po wejściu wydaje się pusty i nieciekawy. Prawie brak zdobień na ścianach i sufitach. Ale ma kilka ciekawych detali, zwłaszcza intarsjowane drzwi do zakrystii.
R. M.
Kościół wybijający się swoim białym kolorem na tle innych budowli. Bardzo charakterystyczny.
M. S.
Piękny i majestatyczny. Idealnie wkomponowuje się w architekturę rynku.
M. M.
Msza na 17:00 w niedzielę - warto posłuchać Kazania. Ewangelicznie, o Bożej Miłości. Bez politykowania. Piękne pieśni i gra organisty.
K.
Bardzo ciekawa bryła świątyni na zewnątrz. Lokalizacja taka, że odwiedzin kościoła nie trzeba polecać. Wewnątrz prezbiterium, ambona i empora również robią wrażenie. Na minus zaś styl ławek i bocznych ołtarzyków, nie wiem, być może to związane ze stratami po pożarze.
W kruchcie wejście do kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, a na przeciwko do księgarni.
R.
Bardzo ciekawy kościół, koniecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Starówki. Parafia związana ze środowiskiem UMK, działa przy niej duszpasterstwo akademickie. W czasach PRL był bardzo ważny dla opozycji antykomunistycznej (nieopodal tego kościoła władze tłumiły protesty studentów podczas stanu wojennego). Jezuici godnie sprawują swoją posługę, ilekroć tam jestem zawsze wysłucham mądrego kazania. Odbywają się tam również świetne koncerty (wystąpił tam m. in. Krzysztof Penderecki), organy mają moc i genialne brzmienie.
G. Z.
Piękny, skromny w porównaniu do budowanych obecnie świątyń, zabytkowy kościół
K. D.
Cidowni kapłani (jezuici), możliwa adoracja Najświętszego Sakramentu, księgarnia, wiele możliwości spowiedzi (spowiedź jest bardzo dyskretna dzięki konfesjonałom - szafom, dezynfekcja po każdym wiernym w szafie ;)
A. W.
Cudowna i klimatyczna kaplica do adoracji.
J. K.
To miejsce bardzo przyczyniło się do mojego nawrócenia - kazania bardzo długie, przemyślane i dostosowane do odbiorców - tzn. że jeśli jest to msza dla studentów, to ksiądz mówi typowo do studentów. Kościół wystrojony skromnie, ponieważ prowadzą go jezuici. Ogromnym plusem jest to, że jest otwarty od rana do wieczora i znajduje się w nim osobna kapliczka.
K. M.
Kościół " akademicki " usytuowany w zachodniej części Starego Rynku. Prowadzony przez Ojców Jezuitów duszpasterzy studentów. Jest kościołem ogrzewanym co pozwala na komfort zimą. Msze Święte w późnych godzinach wieczornych pozwalają na udział osobą ,które pracują w niedzielę. W tym kościele można wyspowiadać się o każdej porze dnia.
J. I.
Śliczny kościół, pięknie się prezentuje, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.
J. D.
Po drodze podczas spaceru po starym mieście
M. A.
Kościół Świętego Ducha w Toruniu (kościół akademicki) – zabytkowa świątynia katolicka w jurysdykcji zakonu jezuitów w Toruniu.
Do 1945 budynek służył jako kościół ewangelicko-unijny, po czym przeszedł w ręce zakonu jezuitów.
Warto zobaczyć podczas zwiedzania miasta.
Ł. N.
Piękny kościół z charakterystyczną wieżyczką. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza. Moim zdaniem to najpiękniejszy budynek barokowy w Toruniu.
J. K.
Wyszłam napełniony Duchem św. i przekonana o dobroci Stwórcy, który każdego dnia ma mnie w swej opiece. Zostałam ujętą osobowością Ojca odprawiającego mszę i jego uściskiem dłoni na pożegnanie. Cieszę się że wybrałam akurat tę świątynię na spotkanie z Bogiem.
S.
Ładna architektura w centrum starówki. Jako ciekawostkę polecam zajrzeć do Muzeum Okręgowego, gdzie jest makieta tego budynku w formie klocków, które można rozkładać i składać.
M. N.
Kościół nie jest jakąś wielką perełką architektoniczną, aczkolwiek warto wejść do środka i zobaczyć; dodatkowo naprawdę z bogatą i ciekawą historią.
t. 0.
Piękny kościół, fajni Ojcowie z pozdrowieniami dla nich 😁
A. T.
Chodzę do kościoła jak jestem w mieście ojciec spowiednik konkretnie potrafi wyjaśnić wątpliwości dla osoby wierzącej to ważne jest przy wejściu w prawo przenajświętszy sakrament wystawiony gdzie można się pomodlić a z lewej sklep z dewocjonaliami
A.
Piękny zwłaszcza z zewnątrz.
R. P.
W odróżnieniu od innych kościołów na starówce jest tam ciepło.
K. K. S.
Jeśli odwiedzasz Łask po porostu musisz tu wejść, 500 letni kościół z naprawdę pięknym wnętrzem jak i skarbem na którego zwiedzanie trzeba się umówić, w tym miejscu Łask się zaczyna
J. S.
Miejsce skromne, po pożarze nie odzyskało blasku, jak na mszę akademicka zero oprawy muzycznej ludzi młodych, ksiądz strasznie marudził, chyba nie wiedział co ma powiedzieć czy o soli czy o świetle, jeszcze coś o liście trzeba było wspomnieć, jak na Jezuite az nie wypada
R. R.
Ogromna budowla. Wspaniale się prezentuje, oglądając ją z drugiego brzegu Wisły z Platformy widokowej - Panorama Torunia
W. B.
Piękny Kościół.
M. J.
Piękna świątynia.
Bóg zapłać Ojcu za sakrament pokuty! W mojej duży wciąż odbija się echo tego spotkania, choć mija czwarty miesiąc!
p. m.
To odskocznia od gotyckiego klimatu zabytków Torunia. Były tu pięknie brzmiące zabytkowe organy
M. J.
Lubię tu chodzić na Mszę Świętą. Ojcowie są też praktycznie cały dzień do dyspozycji- w dźwiękoszczelnych konfesjonałach. Zapraszam
J. C.
Kościół w samym rynku z kaplicą całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu i okazją do spowiedzi w ciągu dnia
K. K.
Kościół jezuicki, może niezbyt bogato wyposażony, ale ma swoje miejsce w historii Torunia, zwłaszcza tej najnowszej.
A. B.
Kościół tuż przy Rynku, surowy wystrój a jednocześnie piękny i klimatyczny
R. L.
Piękny kościół. Na duży plus zasługuje chór, który tworzy fantastyczne misterium w czasie mszy.
D. D.
Bardzo wysoko oceniam ten Kościół . Tu odprawiają msze święte księża światli i sprawujący swą służbę z powołania.
Ł. K.
Za czasów studenckich lubiłem tam chodzić i uważam, że świątynia ma swój niepowtarzalny klimat.
R. M.
Jak większość kościołów z dawnych lat mają swoją duszę i zachęcają do spotkania Boga w nich poprzez swoje piękno
M. L.
Bardzo miłe msze polecam
A. S.
Wspaniali Kapłani - spowiednicy i duszpasterze ! Bóg zapłac za Waszą pracę - z modlitwą +
A.
Z zewnątrz wygląda na bardzo ładny budynek.
Wyróżnia się na tle innych.
M. C.
Cudowne brzmienie organów, miałem okazję podziwiać w trakcie serii koncertów świętojanskich.
M. S.
Ładny kościół
H. M.
Bardzo ładnie odnowiony stary kościół
M. K.
Bardzo ładny kościół
Jednen z ładniejszych w których byłam 👍😇
G. C.
Polecam
K.
Bardzo ciekawa architektura. Lokalizacja korzystna dla turystów.
P. S.
Bardzo ładny Kościół katolicki super wystrój i oddaje swoją moc
W. S.
Piękny 😍
D. B.
Ładnię wygląda.
D. N.
Pełna moc Ducha Świętego
M. M.
Lubię przychodzić do tego kościoła na Mszę Św w niedziele na 19.00.
t.
Wygląda znakomicie od środka jak i z zewnątrz.
k.
Podróż w czasie do PRL.Warto wstąpić smacznie tanio klimatycznie
l. W.
Ciekawa architektura warto zwiedzić
A. S.
Ten kościół naprawdę ma Ducha. Świętego.
X.
Piękny kościół
P. M.
Jeden z najlepszych i najwspanialszych kościołów w Polsce.
J. B.
Piękno i spokój wobec Stwórcy. Tego potrzebują współcześni ludzie.
S. K.
Znajduje się na starym rynku przed pocztą dobrze położony
G. M.
Pięknie odrestaurowany kościół po pożarze. Polecam
N. Z.
Polecam
M. C.
Piękny kościół
A. C.
piękny budynek, mądre słowa księdza
A. M.
Bardzo ładny Kościół. Warto go obejrzeć.
E. K.
To moje najlepsze miejsce do modlitwy
a.
Starówka nocą. Czarujące widoki i miejsca.
b. „. J.
Świetni spowiednicy przez prawie cały dzień.
1. 2.
Ładny Kościół
L. M. K.
Bardzo ladna budowla,piekny srodek.
P. S.
Tak sobie normalny kościół
K. C.
Będąc w Toruniu trzeba zobaczyć
L.
Piękny głos Pani która spiewa
I. J.
Piekny ale inny niz Torunski gotyk,
O.
Piękny barokowy kościół
S. P.
JEZUICI w centrum Torunia!
v. K.
Extaza !
A ile czarnosukienkowych ! 😁
P. G.
Centrum i piękne organy
R. R.
Wspaniali kapłani. Super spowiednicy.
B. K.
Pięknie. 👍
W. M.
Mój ukochany kościół.
T. T.
Cudownie
L.
Ładnie
M. 1.
Polecam
m.
Tego trzeba doświadczyć :)
D. N.
Polecam
S. S.
Super
E.
Piękny kościół
P. M.
Warto zajrzeć
a. 8.
Warto odwiedzić.
S. Z.
Super
A. P.
Piękny kościół.
P.
Cudowne miejsce
L. K.
Ciekawe miejsce
J. 7.
(Przetłumaczony) Budynek kościoła jest ciekawy z zewnątrz, ale ubogi w środku, z nowoczesnymi elementami. Ale jest tu kilka ciekawych rzeczy do zobaczenia, na przykład rzeźbione drzwi. Jeśli zmarzniecie podczas zimowych spacerów po mieście, możecie wybrać się do tego kościoła, żeby się rozgrzać, bo jest ogrzewany i przy kaloryferach można ogrzać swoje kruche palce.
(Wersja oryginalna)
Zvenku je stavba kostela zajímavá, ale uvnitř chudá, s moderními prvky. Ale pár zajímavých věcí tu k vidění je, např. vyřezávané dveře. Pokud jste promrzlí při zimních procházkách po městě, můžete se do tohoto kostela jít ohřát, je totiž vytápěný a u radiátorů si nahřát prokřehlé prsty.
P.
The Church of the Holy Spirit is late Baroque church located at main Old Market Squate. It was erected in the mid-18th c. as a Lutheran church.
(Przetłumaczony)
Kościół św. Ducha to późnobarokowy kościół znajdujący się przy Rynku Głównym Starego Rynku. Został wzniesiony w połowie XVIII w. jako kościół luterański.
t. b.
Wunderschöne schlichte Kirche aus der epoche Mitte 18tes Jahrhundert. Nicht mit soviel schnick schnack wie die anderen Kirchen. Ein perfekter Ort um in sich zu gehen und die Atmosphäre zu genießen. Mitten im Herzen von Torun ist diese Kirche ebenfalls einen Besuch wert. Ab und zu singt der Chor und der Sound ist von draußen zu hören und macht neugierig auf mehr. Definitiv ein MUSS wenn man in Torun ist.
(Przetłumaczony)
Piękny, prosty kościół z połowy XVIII wieku. Nie z tak dużą ilością dodatków, jak inne kościoły. Idealne miejsce na relaks i cieszenie się atmosferą. W samym sercu Torunia warto również odwiedzić ten kościół. Co jakiś czas chór śpiewa, a dźwięk jest słyszalny z zewnątrz i wzbudza ciekawość. Zdecydowanie MUSI, gdy jesteś w Toruniu.
R. C.
Old church which you are allowed go into as they had traditional masses there
(Przetłumaczony)
Stary kościół, do którego możecie wejść, ponieważ mieli tam tradycyjne msze
F. E.
(Przetłumaczony) Po zachodniej stronie Rynku (główny plac miasta) kościół św. Ducha (1756) z okazałym neogotyckim budynkiem Poczty (1881) w tle.
Zbudowany w dwóch etapach (ostatnia dzwonnica) w latach 1750-1899. Początkowo był protestancki, aw 1945 roku został przejęty przez jezuitów. Wewnątrz rokokowy ołtarz pochodzi z 1756 roku.
(Wersja oryginalna)
Sur le coté Ouest du Rynek (la place principale de la ville), l'église du St Esprit (1756) avec en second plan l'imposante Poste néo-gothique (1881)
Construite en deux temps (le clocher en dernier) entre 1750 et 1899. Elle a d'abord été protestante puis sera reprise par les jésuite en 1945. A l'intérieur, l'autel de style rococo date de 1756.
N. S.
(Przetłumaczony) KOŚCIÓŁ AKADEMICKI
XXIII NIEDZIELNE SPOTKANIE - 8 WRZEŚNIA 2019
Wrzesień 7, 2019 · Paweł Lubrański · Aktualności , Kościół akademicki , Ogłoszenia duszpasterskie , Polecam , Relacje , Różne , Wydarzenia
Zebrany w minioną niedzielę zbiórkę remontowo-inwestycyjną przyniosła 6651 zł. Niech Bóg błogosławi za wszelkie wsparcie! Neoena przed ceremonią Ag. Codziennie od poniedziałku w czasie ...
XXII NIEDZIELNY FILM - 1 WRZEŚNIA 2019
31 sierpnia 2019 · Paweł Lubrański · Aktualności , Kościół akademicki , Ogłoszenia duszpasterskie , Polecam , Relacje , Różne , Wydarzenia
Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego zapraszamy na mszę świętą. dla młodzieży, nauczycieli, wychowawców i całej kadry oświatowej, którzy będą dzisiaj celebrować w naszym kościele o godz. 17.00 ks. bp Józef Szamocki. Wspólnota Słowa Życia zaprasza na pierwsze (...) Czytaj dalej →
(Wersja oryginalna)
ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ
XXIII ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ - 8 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019
7 Σεπτεμβρίου 2019· Paweł Lubrański · Νέα , Ακαδημαϊκή Εκκλησία , Ποιμαντικές ανακοινώσεις , Συστήνουμε , Σχέσεις , Διάφορα , Εκδηλώσεις
Ο δίσκος ανακαίνισης και επενδύσεων που συγκέντρωσε την περασμένη Κυριακή έφερε PLN 6651. Ο Θεός να σε ευλογεί για όλη σου την υποστήριξη! Η νεοένα πριν από την τελετή του Αγ. Θα προσευχόμαστε καθημερινά τον Stanisław Kostka, έναν Ιησουίτη, πολιούχο της Πολωνίας, τη νεολαία και την εκκλησία μας, ξεκινώντας από τη Δευτέρα κατά τη διάρκεια της ... (Διαβάστε περισσότερα →
XXII ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΑΙΝΙΑ - 1Η ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019
31 Αυγούστου 2019· Paweł Lubrański · Νέα , Ακαδημαϊκή Εκκλησία , Ποιμαντικές ανακοινώσεις , Συστήνουμε , Σχέσεις , Διάφορα , Εκδηλώσεις
Για να γιορτάσουμε την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, σας προσκαλούμε στη μάζα. για τους νέους, τους δασκάλους, τους εκπαιδευτικούς και όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό που θα γιορτάσει σήμερα στην εκκλησία μας στο 17.00 από ιερέα Επίσκοπος Józef Szamocki. Η Κοινότητα του Word of Life σας προσκαλεί στην πρώτη (...) Διαβάστε περισσότερα →
M.
Church of Holy Ghost in Torun
(Przetłumaczony)
Kościół Świętego Ducha w Toruniu
L. o. t. H.
Great for confession in English if you need it. Excellent
(Przetłumaczony)
Świetne do spowiedzi po angielsku, jeśli tego potrzebujesz. Doskonały
V. S.
T. N.
M. K.
(Przetłumaczony) Tak piękne, płacone przez ludzi, którzy nie mają prawie żadnych pieniędzy ...
(Wersja oryginalna)
Zó mooi, betaald door mensen die al bijna géén geld hebben...
H. „. K.
Die Kirche ist auf alle Fälle sehenswert
(Przetłumaczony)
Kościół zdecydowanie wart zobaczenia
K.
Historical church in old town of Toruń
(Przetłumaczony)
Zabytkowy kościół na toruńskiej starówce
u. e.
a beautiful church in the old town of Torun
(Przetłumaczony)
piękny kościół na starym mieście w Toruniu
M. G. B.
P. P. m.
V. T.
(Przetłumaczony) Kościół niekatolicki z bogatą historią!
(Wersja oryginalna)
Некатолический костел с богатой историей!
M. R.
b. m.
love it
(Przetłumaczony)
kocham to
P. A.
P. K.
w.
Good place
(Przetłumaczony)
Dobre miejsce
B.
S. K.