Opinie o Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. (Kościół) w Toruń (Kujawsko-Pomorskie).
Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty
Mikołaja Kopernika 6, 87-100 Toruń
Opis
Informacje o Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, Kościół w Toruń (Kujawsko-Pomorskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty
PIękny (nawet jak na katedrę) wystrój wnętrza kościoła, sporo rzeźb i polichromii. Na wieży można zobaczyć 600 letnią więźbę (gdzieniegdzie nawet znaczki budowniczych z epoki), drugi co do wielkości dzwon w Polsce, oraz świetny widok na cztery strony Torunia. Trzeba pamietać, że o ile do dzwonnicy są osobne klatki schodowe w górę i w dół o tyle wejście wyżej jest pojedyncze i ciasne (mogą tworzyć się korki jeśli jest więcej ludzi).
Piękny kościół z punktem widokowym na całe miasto, który jak najbardziej polecam. Przepiękny widok na całą okolicę tylko schody trochę śliskie, trzeba bardzo uważać i trzymać się poręczy. Miałem to szczęście, że byłem pierwszy to jeszcze okna były zamknięte i zostałem poprowadzi o otworzenie :) Trochę ciemno i strasznie ale był lekki dreszczyk emocji.
Must have.
Wejście na wieże: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy. Płatne w przedsionku katedry.
Widoki z góry prześliczne.
Drugi, polski co do wielkości dzwon.
W Panoramie Miasta góruje nad Starym Miastem. Katedra Św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty w Toruniu to najstarsza świątynia gotycka na ziemi chełmińskiej. Zawieszony na wieży dzwon jest jednym z największych dzwonów w Polsce. Katedra pochodzi z XIV wieku.
Warto obejrzeć dzwon Tuba Dei (Trąba Boża), chrzcielnicę, przy której ochrzczony został Mikołaj Kopernik a także bogato zdobione wnętrze świątyni.
W kościele znajduje się wiele różnych zabytków. Między innymi barokowe organy boczne Mateusza Brandtera z 1688 roku. Są to najstarsze organy w Toruniu.
Jeden z największych kościołów gotyckich w Polsce i niejako przy okazji zabytek na skalę światową. Budowę zaczęto 1236 roku i trwała ona około 200 lat co samo w sobie świadczy o skali przedsięwzięcia. Kościół dostępny dla zwiedzających bez żadnych oplat, pomijając wieżę na którą można wejść za 10 PLN ( warto bo to rewelacyjny punkt widokowy i do tego tylko 200 schodków). Budynek ma bardzo bogate wnętrze ( na szczęście zawierucha wojenna go oszczędziła) i zdecydowanie warto go zobaczyć. Z ciekawostek dodam ze w Katedrze znajduje się drugi największy w Polsce, siedmiotonowy dzwon "Tuba Dei", liczne pamiątki kopernikowskie, oraz serce króla Jana Olbrachta.
Piękna katedra, przebogate, ociekające zdobieniami ołtarze, wysoki, strzelisty sufit - niesamowite wrażenie. Dodatkowo mamy możliwość wejścia na wieżę katedry i obok dzwonu możemy przez okna usytuowane w każdą ze stron podziwiać panoramę miasta. Żeby naprawdę obejrzeć katedrę, z jej przebogatym wnętrzem i wieżą potrzeba przynajmniej półtorej godziny. Wejście do katedry bezpłatne, natomiast chcąc wejść na wieżę widokową uiszczamy opłatę w okienku - 10zł od osoby.
Katedra Świętojańska (Kościół św. Janów) toruński gotycki staromiejski kościół parafialny jest jednym z najstarszych kościołów dawnego państwa krzyżackiego. To pomnik świetności Torunia i skarbnica dzieł sztuki. To jeden z największych kościołów w Polsce budowany przez ponad 200 lat. Jest jednym z najwybitniejszych gotyckich kościołów halowych Europy Środkowej. Wyjątkowa ranga artystyczna katedry toruńskiej przejawia się w jej ocalałym wyposażeniu. Wyjatkowe i cenne dzieła malarskiej i rzeźbiarskiej sztuki gotyckiej. Toruńska katedra i jej wyposażenie jest zabytkiem wysokiej klasy i szczęśliwie jak cały Toruń nie uległa zniszczeniom II wojny światowej. Mimo tego, że wnętrze oszałamia na swój widok wchodzącego to jest to także miejsce ciszy, modlitwy, zadumy, zachwytu i odpoczynku. Polecam każdemu wstąpienie do katedry, a dla interesujących się sztuką na wcześniejsze zapoznanie się z jej zasobami i związkiem z Mikołajem Kopernikiem. Dla żądnych wrażeń płatne wejście na wieżę.
Chyba obowiązkowy punkt turystyczny Torunia. Widok z wieży obłędny, widać cały Toruń. Wejście na wieże 10 PLN, zwiedzanie kościoła bezpłatne.
Kontakt
Zdjęcia
Filmy
Najnowsze
Street view i zdjęcia sferyczne
Wszystko