Opinie o Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa. (Kościół) w Poznań (Wielkopolskie).
Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa
Gołębia 1, 61-779 Poznań, Polska
Opis
Informacje o Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa, Kościół w Poznań (Wielkopolskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa
M. M.
Najpiękniejszy barokowy kościół jaki do tej pory widzialam. Zapiera dech w piersiach. 9 rano, kompletna pustka, ani żywej duszy. Perła Starego Miasta. Uwielbiam atmosferę ciszy i zadumy w takim miejscu. Polecam chwilę wyciszenia i refleksji zabieganym turystom😍…
J. W. K.
Piękny barokowy (z detalami rokokowymi) kościół zachwycający ogromem zdobień i wielkością. Z zewnątrz nie robi wrazenia bo jest "wciśnięty" w wąskie uliczki, ale wnętrze zapiera dech w piersiach. Pieczołowicie odbudowany po zniszczeniach wojennych i odrestaurowany niedawno robi ogromne wrażenie.
M. S.
Piękny zabytek sakralny. Warty odwiedzenia nawet przez osoby niereligijne. Zabytek z zewnątrz i wewnątrz robi niesamowite wrażenie. Przepych, piękno zdobień. Kiedy wchodzi się do kościoła przytłacza nie tylko sztuka, ale wielkość budowli. W środku dużo obiektów kultu. Wydaje się, że zwiedzających jest więcej niż modlących się. Na każdym kroku skarbonka.
E. M.
Przepiękny, pełen ekspresji barok. Długi, wysoki, szeroki trójnawowy kościół. Po bokach nawy głównej stoi kilkanaście potężnych kolumn, wyglądających na marmurowe. Piękne rzeźby apostołów, świętych Stanisławów (biskupa i Kostki), Jezusa, Maryi, sztukaterie, malowidła. Monumentalne ołtarze, nawet organy są piękne.
Ale przy ogromie tego piękna, najbardziej wzruszył mnie konfesjonał, w którym można było się pojednać z Panem Bogiem - w środku dnia, w środku tygodnia, czekał kapłan. Dodam, że wierni korzystający z tej łaski również byli :)
B.
Prace nad budową fary poznańskiej rozpoczęto już w 1651 roku. Początkowo prowadzone były pod nadzorem Tomasza Poncino de Goricia z Lugano, włoskiego architekta działającego w Polsce. Współpraca z architektem została zakończona, gdy z jego winy doszło do pęknięć świeżo wzniesionych murów bazyliki. W 1678,, prace nad budową przejął Bartłomiej Nataniel Wąsowski. Na isniejących juz fundamentach postawił lekkie, drewniane sklepienie oraz typową dla architektury jezuickiej fasadę pięcioosiową. W 1795 roku nastąpiła ponowna zmiana architekta - tym razem budowę poprowadził Jan Catenazzi. Podczas jego pracy powstały masywne sklepienia w południowej nawie głównej.
Uroczyste otwarcie kościoła nastąpiło w 1701 roku.
Dopiero w 1732 roku powstał ołtarz główny oraz pozostałe ołtarze bazyliki - wszystkie według projektu Pompeo Ferrariego.
Dziś fara poznańska jest uważana za jedną z najbardziej okazałych budowli barokowych w Polsce.
R. „. C.
Piękna Bazylika, pokusił bym się o stwierdzenie że najpiękniejsza jaką miałem oglądać do tej pory a widziałem i w Krakowie,Warszawie i kilkunastu innych miastach i wszystkie robią wrażenie ale ta Bazylika normalnie przytłacza w pozytywnym tego słowa znaczeniu, luksusowymi zdobieniami. Polecam zobaczyć gorąco bo warto. Jesteś tego samego zdania daj like 👍🏻
G. P.
Bazylika kolegiacka to barokowy kościół farny, cudownie zdobiony w środku, a na zewnątrz wygląda jak byśmy trafili do Włoch. Wewnątrz czujemy pozytywną energię tego miejsca, gdzie można usłyszeć swoje myśli, oraz na chwilę się zatrzymać i zastanowić czy to dobry kierunek w życiu.
K. K.
Przepiękna Bazylika, którą po prostu trzeba zobaczyć będąc w Poznaniu! Ciekawostka: pierwszy raz w życiu widzieliśmy kazanie mówione jak w wiekach minionych, tj. z zabytkowej kazalnicy bocznej (a nie jak teraz z ołtarza głównego). Polecam!
D. N. I. K.
Przepiękna Fara,piękne stacje drogi krzyżowej,kaplica wieczysta.Warto tu przyjść pomodlić się i pozwiedzać.Dużym plusem jest duża ilość ołtarzy,piękny wystrój wnętrz zarówno na zewnątrz jak i na wewnątrz.Ksiądz jest bardzo charyzmatyczny,cudowne miejsce 🙏😇…
K. G.
Naprawdę kościół warty zwiedzenia. Już od wejścia robi ogromne wrażenie wielkości i monumentalności. O godzinie 12 można posłuchać też sławnych organów.