Opinie o Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. (Kościół) w Mokotów (Mazowieckie).
Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
Szumiąca 5, 02-847 Warszawa, Polska
Opis
Informacje o Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, Kościół w Mokotów (Mazowieckie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
A. w. R.
Wyjątkowo piękne miejsce, jeden z ładniejszych obiektów sakralnych w którym miałem możliwość fotografowania uroczystości. W sierpniu, 2019 roku ksiądz udzielający nabożeństwa wyjątkowo się starał podczas ceremonii. Ciepły i wyrozumiały. Polecam
M. H. P.
Z zewnątrz to bardzo ładny Kościół, natomiast, nie wiem czy tam się ktoś modli, ładne mowy, miłe uśmiechy, dyspenzey Nycza, nowy ksiądz krasnomówca i diakoni rozdający komunię, w przybliżeniu, bo trudno ocenić.
M.
Kościół rewelacja. Też i msze prowadzone fajnie zwłaszcza dla dzieci.
K. C.
Parafię erygował 10.03.1946 r. ks. Zygmunt Choromański — protonotariusz apostolski i rządca Archidiecezji Warszawskiej. Potwierdził to następnie Prymas Polski August Kardynał Hlond 29.06.1947 roku i nadał parafii tytuł Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Została utworzona z części parafii Świętej Katarzyny na Służewie. Jednak w Pyrach już w 1922 r. miejscowi wierni zbudowali drewnianą kaplicę p.w. Św. Antoniego, którą — w dniu 18 czerwca — poświęcił proboszcz parafii Służew ks. kan. Kakowski.
Jesienią 1944 r., po upadku Powstania Warszawskiego, przybył do Pyr bezdomny i schorowany wojennymi przejściami ks. Henryk Kałczyński, podejmując posługę duszpasterską w kaplicy. Od chwili powstania parafii zaczęto gromadzić materiał na budowę kościoła, m.in. ze zburzonej kamienicy rodziców ks. H. Kałczyńskiego, mieszczącej się przy ul. Marszałkowskiej 20. Neoromański kościół — o charakterze włoskim — zaprojektował prof. inż. arch. Antoni Jawornicki, z którym współpracował inż. Stanisław Credo, a wnętrze — arch. Czesław Sosnowski.
Budowę fundamentu rozpoczęto 9 listopada 1946 r. Złożono pod nim trzy przedwojenne srebrne monety (dwie pięciozłotówki i dziesięciozłotową z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego). Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał Ks. Bp Wacław Majewski w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 1947 r. Akt erekcyjny, zamknięty w mosiężnej łusce pocisku armatniego z II wojny światowej, został zamurowany w filarze z prawej strony koło prezbiterium. W 1951 r. władze komunistyczne — bez podania przyczyny — zakazały kontynuować budowę. Mimo to świątynię wznoszono dalej.
Dla upamiętnienia wznoszenia obiektu sakralnego w okresie Tysiąclecia Chrztu Polski, w ścianie frontowej wyrzeźbiono napis: „966 — 1966 Wierni Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, Kościołowi Świętemu i Jego Pasterzom” oraz nazwy miejscowości i nazwiska parafian najbardziej zasłużonych w dziele budowy świątyni.
Tragiczne wydarzenia grudnia 1970 r. stały się impulsem do podjęcia budowy wieży-dzwonnicy. Ta zaprojektowana wcześniej część nie mogła być zrealizowana z uwagi na kolejny zakaz władz komunistycznych. Jej budowa, zakończona 2 lipca 1971 r., trwała zaledwie 2 miesiące. W dniu 14 lipca na szczycie wieży umieszczono na złocistej kuli zwycięski Krzyż Chrystusa.
Konsekracji dzwonów noszących imiona „Piotr i Paweł”, „Stefan”, oraz „Henryk” dokonał w dniu 1 kwietnia 1973 r. Ks. Bp Jerzy Modzelewski. Kościół został konsekrowany 14 września 1973 r. przez Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Podczas tej uroczystości na płycie wielkiego ołtarza zamurowano relikwie Męczenników: Św. Agnieszki i Św. Grzegorza oraz wyrzeźbiono 5 krzyży.
Od roku 1974 trwają dalsze prace w urządzeniu wnętrza świątyni. M.in. położono dekorację mozaikową w prezbiterium utrzymaną w konwencji sztuki starochrześcijańskiej. W konsultacji jej treści i realizacji uczestniczyli historycy sztuki: ks. prof. Janusz St. Pasierb i pochodzący z parafii ks. dr Andrzej Przekaziński, obecnie Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie.
Zasługi ks. H. Kałczyńskiego zostały podkreślone podczas jubileuszu 50 lat święceń kapłańskich, w którym wzięli udział: Prymas Polski S. Kard. Wyszyński oraz Biskupi: Jerzy Modzelewski, Bronisław Dąbrowski — Sekretarz Episkopatu, Władysław Miziołek i Zbigniew Kraszewski.
W latach 1982 – 1986, staraniem ówczesnego ks. proboszcza — obecnie Ks. Biskupa Mariana Dusia — trwało wznoszenie domu parafialnego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Budowa została zakończona poświęceniem, którego w dniu 3.IX.1986 r. dokonał Prymas Polski Józef Kardynał Glemp.
P. R.
Wewnątrz znaczenie ładniejszy niż na pierwszy rzut oka.
M. S.
W tym kościele byłam ochrzczona, na tutejszym cmentarzu jest pochowana duża część moich bliskich. Jeden z ulubionych moich obiektów sakralnych w Warszawie.
.
T. S.
Piękny kościół, przed którym kiedyś był parking. Można było wówczas zatrzymać się jadąc ulicą Puławską. Parking został zlikwidowany podczas remontu chodnika. Teraz w miejscu byłego parkingu parafianie powinni umieścić tabliczkę z podziękowaniami dla Burmistrza Ursynowa Roberta Kempy. Amen
M. 1.
Można się wyciszyć i pomodlić miłe miejsce
r. n. p.
Bardzo piękny kościół powojenny o ciekawej architekturze wykonany z cegły która została Odzyskana po wojnie z warszawskich domow w tej chwili przechodzi remont i nie jest widoczny cały kościół w okazałości
pięknie wygląda nocą jego ceglane ściany wyglądają nietuzinkowo nie tak jak każdy kościół
A. P.
Wada-Mszę Święte w Niedzielę tylko trzy razy. Więcej Ksiądz nie przewiduje. W tygodniu też z tego co wiem jest jedną msza dziennie późnym popołudniem ale w lato. Teraz nie wiem. Kościół wart obejrzenia bardzo ciekawa architektura. Bard, o łatwy dojazd bo Kościół jest zaraz przy ulicy Puławskiej.
P. T.
Ten Kościół trzeba zobaczyć. 6min. drogi pieszo od Kosciola znajduje sie Cmentarz. Piękny Cmentarz👍🇵🇱…
J. T. W.
Ładny kościół
A.
W boga nie wierzę, ale kościół ładny muszę przyznać. Okolica również mi się bardzo podoba.
M. P.
Piękny niewielki kościół. Posiada swoją kawiarenkę, ogrody i mały plac zabaw dla dzieci.
d. z.
Bardzo ładna współczesna architektura, kościół estetycznie dopracowany w najdrobniejszych szczegółach.
K. K.
Polecam rodzinom , które po nabożeństwie mogą wspólnie spędzić milo czas w kawiarence popijając smaczną kawę i zjeść ze smakiem domowe ciasto.
p. d. s.
Bardzo ładnie, skromnie i z klasą. Duchowieństwo z powołania.
A. „.
Ładny kościół problemy z nagłośnieniem. Może to związane z remontem.
D. B.
Kościół jest piękny z zewnątrz i przytulny wewnątrz. Wspaniałe wykończenie w środku, które zdobi ale nie przytłacza. Warto odwiedzić!
K. Ż.
Wnętrze robi wrażenie.
M. J.
Piękna świątynia, parafia z dzieciństwa. Teren i sam budynek odpowiednio zadbany i piękny, jak na świątynie Ojca przystało :)
A. Z.
Normalny kościół, ale 4 gwiazdki za ogród i kawiarnie, gdzie można miło spędzić czas po mszy.
R. M.
Jest to mały, przytulny kościół o skromnym wnętrzu, bardzo stonowanym. Za nim znajduje się przykościelny cmentarz.
M. C.
Byłem tu pierwszy raz ale jestem pod wrażeniem tego miejsca.
E. M.
Bardzo fajni i życiowi księża. Kościół i jego otoczenie bardzo ładne i zadbane.
G. G.
Piękny Kościół ale najwazniejsze ze są tu Boży kapłani a nie moderniści.
B. K.
Kościół jest bardzo ładny, sprzyja modlitwie. Niedaleko znajduje się cmentarz.
P. T. H.
Fantastyczne miejsce
M. K.
Kościół w starym i skromnym stylu. W środku bardzo dobra akustyka.
D. S.
Jasny sympatyczny kościół z pięknymi mozaikami.
M. J.
Miejsce idealne na modlitwe takze dla rodzin z dziecmi.madrzy ksieza.
J. J.
Piękny kościół. Dobry dojazd
A. „.
Piękna świątynia.
L. A. N.
Przepiękne wnętrza. Schludny od zewnątrz. Świetna architektura.
J. R. L.
Piękny kościół. Polecam!🙂…
A. Z.
Dobrze dostępny dla zatrzymujących się i ładny w środku.
M. N.
Piękna uroczystość
f. f.
Świetne miejsce do wyciszenia i modlitwy
K. H.
Przy większych wydarzeniach kiepsko z wyjazdem.
A. Z.
Bardzo sympatyczne i dobre miejsce
M. P.
Jeden z najpiękniejszych kościołów w Warszawie
A. K. m.
Dyskretny urok GSM (orange).
M. M.
Bardzo piękne miejsce.
M. M.
Bardzo ładny kościół.
K. M.
Z zewnątrz budynek ładny.
K. s. k.
Przepiękne miejsce
A.
Piękny kościół. Miły ksiądz.
K. A.
Lubie ten kosciól
K. K.
Zawsze czyste
M. L.
Kościół jak każdy inny
K. S.
Bardzo ładny
J. K.
Fajny mały kościół
K. G.
Ładny kościół
k. m.
Piękny Kościół
M. K.
Cudowne miejsce.
J. K.
Ok
C. M. M.
Piękny kościół
M. K.
Moja parafia.Zapraszam.
M. W.
Ok
S. Z.
Charyzmatyczne miejsce.
T. L.
Piękna świątynia.
d. d.
super
R. S.
Kościół jak Kościół
R.
Super
M. F.
A. I.
Local church with nice surrounding
(Przetłumaczony)
Lokalny kościół z ładnym otoczeniu
M.
Beautiful church
(Przetłumaczony)
Piękny kościół
F. G.
Cute as hell
(Przetłumaczony)
Słodki jak diabli
ي. ع. س.
good
(Przetłumaczony)
dobry
J. F.
Nothing abnormal
(Przetłumaczony)
Nic nienormalnego
M. K.
P. B.
G. J.
M. S.
S. W.
J.
T.
M. O.