Opinie o Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. (Kościół) w Lublin (Lubelskie).
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie
Gabriela Narutowicza 6, 20-400 Lublin, Polska
Opis
Informacje o Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie, Kościół w Lublin (Lubelskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie
Ś. 3.
Lubelska rektoralna świątynia to nie tylko imponujący zabytek, to także świadek wyjątkowych chwil w historii Polski. O jego budowie zdecydował sam król Władysław Jagiełło, chcąc w ten sposób złożyć wotum dziękczynne za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. W 1412 roku kościół został ufundowany, a 14 lat później sprowadzono do opieki i zarządzania nim zakon sióstr zakonu św. Brygidy. Decyzja także miała wymiar symboliczny, ponieważ to właśnie patronka zakonu miała przewidzieć upadek Krzyżaków, który przypieczętowało zwycięstwo połączonych sił polsko-litewskich. Siostry Brygidki opiekowały się świątynią do XIX wieku, przez pewien czas gościły tam siostry wizytki i wreszcie kościół stał się rektoralnym i tę funkcję pełni po dziś dzień.
K. S.
Piękny Kościół ,który pamięta czasy Władysława Jagiełły... Pomimo malowideł i zdobień, wnętrze skromne. Osobiście bardzo mi się podobał.
M. N.
Budowla ciekawa, w środku jest co obejrzeć, można zejść do podziemi. Ma swój klimat i ładnie się prezentuje.
m.
Kościół wyznania rzymsko-katolickiego, zabytkowy. "Kościół ufundowany został w roku 1412 przez Władysława Jagiełłę, jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Wcześniej w tym miejscu stała kaplica pw. Maryi Panny, św. Zofii i św. Barbary poświęcona w 1396 roku przez biskupa krakowskiego Piotra Wysza. Według legendy wotum króla Władysława Jagiełły budowali jeńcy krzyżaccy wzięci do niewoli po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Po ukończeniu prac w 1426 roku król polski sprowadził zakon brygidek. Wierzono bowiem, że św. Brygida przepowiedziała upadek zakonu krzyżackiego. Przepowiedziała też dzielnego władcę, który ukarze Krzyżaków za krzywdy wyrządzone innym chrześcijańskim narodom. Jagiełło odebrał tę przepowiednię bardzo osobiście i dlatego sprowadził Zakon Najświętszego Zbawiciela do Lublina. Brygidki pozostały tu aż do końca XIX w. Lubelski konwent był jednym z pierwszych klasztorów tej reguły w Polsce. Kościół został zbudowany z dala od murów miejskich, przez co często padał ofiarą rabunków. W XIX w. do świątyni wprowadziły się na krótko siostry wizytki. Wizytki podobnie jak brygidki opuściły klasztor nakazem cara pod koniec XIX w. Kościół stał się wtedy kościołem rektoralnym i jest nim po dziś dzień. Obecnie rektorem jest ks. kan. Dariusz Marek Bondyra."
P. O.
Miałem okazję uczestniczyć we Mszy świętej. To niesamowite jak w środku cichnie miejski gwar. Urzekła mnie gra na organach.
k. l.
Piękny kościół. Bardzo mili, światowi księża. Dzięki takim kapłanom jest szansa by ludzie masowo nie odchodzili z kościoła.
K. W.
Można zwiedzić m.in krypty ( godziny zwiedzania to w tyg. od 12-18 - cena biletu normalnego 5 zł)
b.
Ukochany, przepiękny kościół. Prawdziwy Dom Boży. Wspaniały zabytek.
W. P.
Wartość historyczna tego miejsca sprawia, że to jeden z najatrakcyjniejszych sakralnych zabytków Lublina.
f.
W kościele bardzo podobają mi się kazania. Zasługują na szczególną uwagę
P. J.
Bardzo ładny lubelski kościół i niesamowita historia w tle. Wotum grunwaldzkie króla Władysława Jagiełły. Ważny lubelski klasztor najpierw brygidek potem wizytek do którego występowały córki najważniejszych nie tylko lubelskich rodzin. Długie lata był ważnym miejscem dla ludzi tu mieszkających i przybywających
e.
Kościół o bardzo ciekawej historii. Wybudować mieli go jeńcy niemieccy po bitwie pod Grunwaldem. Wieś w której ich umieszczono, od nich wzięła swoją nazwę, czyli Niemce i istnieje do dziś. Po wejściu do kościoła uderza bardzo niska posadzka, która jest na poziomie ówczesnego gruntu. Czysta historia.
S. L.
Według mnie najpiękniejszy kościół w Lublinie. Jeden z przykładów renesansu lubelskiego, który pokazuje wyjątkowość tego regionu Polski.
M. z. L.
Niedoceniany kościół z megahistorią, dość powiedzieć, że to votum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo pod Grunwaldem, potem siedziba zakonu Brygidek i Brygidów, potem siedziba Wizytek. A niemieckich hitlerowców-nazistów tak w oczy to kłuło, że jak w 1940 wydali serię znaczków pn. historyczne budowle w GG, to oprócz m.in. Barbakanu w Krakowie chwalili się też tym kościołem.
P. P.
Myślę, że powinienem co nieco doczytać odnośnie historii tego kościoła lecz atmosfera wewnątrz i swoisty klimat "sacrum" zdecydowanie wpływają na duchowe doświadczenia w tym miejscu.
K. P.
Bardzo polecam. Bez polityki, wielki szacunek i najlepszy poziom merytoryczny kazań w Lublinie. To jest właśnie to czego szukasz w kościele 😀
J. S.
Piękny kameralny kościół ze wspaniałą historią - wybudowany jako wotum za zwycięstwo pod Grunwaldem.
M. M.
Jeden z najbardziej kultowych i uduchowionych w Lublinie! Chodziłem tam od dziecka z dziadkami.
E. S.
Piękny kościół, ufundowany za zwycięstwo pod Grunwaldem
P. W.
Niesamowicie klimatyczny kościółek, czuć historię w każdym jego zakątku. Polecam dla szukających chwili ciszy i spokoju.
M. W.
Mały kościół, ale bardzo gościnny!
M. K.
Niezwykły, historyczny kościół ufundowany przez Władysława Jagiełłe po bitwie pod Grunwaldem.
E. S.
Przepiękny kościół, perełka którą warto zobaczyć.
k.
Piękna Msza z udziałem chóru
W. G.
Bardzo Dobrze można się skupić na modlitwie i wyciszy przed przyjęcie komunii polecam
J.
Piękna Świątynia ufundowana przez króla Władysława Jagiełłę jako wotum po zwycięstwie pod Grunwaldem
g. g.
Pełne skupienia i ciche miejsce do modlitwy. Przepiękne zabytki.
J. B.
Piękna architektura.
P. S.
Bardzo ciekawa ekspozycja muzealna! Warto odwiedzić!
M. M.
Bardzo ładny Kościół polecam zwiedzić
E. S.
Dla Katolików oraz wszystkich zwiedzajacych Lublin.
A. T.
Ok
A. S.
Po remoncie odzyskał swój blask
J. K.
Piękny stary kościół.
M. M.
Bardzo ładne miejsce
k.
Stara budowla o ciekawej architekturze.
A. K.
Polecam zobaczyć ten obiekt sakralny.
L. W.
Dobre miejsce do modlitwy.
P. M.
Kościół z historią w tle.
I. C.
Super
K. M.
Piękny kościół.
P. S.
S. G.
One of many similar structures around beautiful Poland
(Przetłumaczony)
Jedna z wielu podobnych budowli w pięknej Polsce
K. W.
B. G.
М. Т.
S. G.
Very nice, quite place.
(Przetłumaczony)
Bardzo ładne, spokojne miejsce.
K. G.
G. G.
Nice front of the building.
(Przetłumaczony)
Ładny front budynku.
r. m.
(Przetłumaczony) dobrze
(Wersja oryginalna)
Oki
k. G.
T. :.
B. K.
E. Ż.
M. W.
S. K. K.
r. t.
Ł. A.