Opinie o Kościół pw. MB Królowej Polski. (Kościół) w Koszalin (Zachodniopomorskie).
Kościół pw. MB Królowej Polski
Iwięcino 17, 76-003 Iwięcino, Polska
Opis
Informacje o Kościół pw. MB Królowej Polski, Kościół w Koszalin (Zachodniopomorskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Kościół pw. MB Królowej Polski
M. K.
Bardzo ciekawy kościół z XIVw. Wewnątrz na suficie namalowano scenę sądu ostatecznego. Niestety podczas mojej wizyty zamknięty
P. W.
Bardzo ładny, gotycki kościół otoczony dużymi drzewami. Obok znajduje się ładny parking, na którym można zostawić samochód i udać się na trasy rowerowe lub nordic walking.
M. C.
Kościół gotycki wybudowano w XIV wieku, był wiele razy przebudowywany. Budynek kościoła, całkowity wystrój wnętrza oraz drzewostan i trzy drewniane bramki w ogrodzeniu cmentarnym stanowią obiekt zabytkowy.
H. L.
Stary i bardzo piękny warty zwiedzenia. Nr tel.na ogłoszeniu bardzo sympatyczna pani otwiera drzwi kościoła i opowiada o nim.
W. C.
Jeden z czterech, położonych w niedalekiej odległości zabytkowych kościołów. Niestety zamknięty chociaż na tablicy obok wejścia jest numer do pani z kluczami. Myśmy nie mieli czasu i musiały wystarczyć nam zdjęcia. Warto się zatrzymać będąc w trasie.
J. W.
Niezwykły kościółek na " końcu świata".Pani Grażynka ,która opiekuje się kościołem to ogromna skarbnica wiedzy.Dzięki jej tacie i,jej samej mieszkańcom wsi udało sie ocalić tą perełkę od zapomnienia i zniszczenia.Zabytek ogomnej skali.Cudne polichromie na suficie.Kto może niech sam zobaczy bo wartoooo.
G. P.
Kościół gotycki wybudowany w XIV wieku z inicjatywy zakonu cystersów z klasztoru w Bukowie Morskim. Wewnątrz polichromia na suficie, przedstawiająca Sąd Ostateczny a wykonana w 1697r.
J. G.
Bida, bida i jeszcze raz bida. Wszystko ( nie tylko ten ) pozamykane. Tyle ciekawych zapewne obiektów skrywanych jest skrzętnie przed ciekawskimi oczyma turystów. Szkoda.
P. S.
Niestety sam kościół był zamknięty - otwierany w czasie planowych mszy świętych. Być może w sezonie jest inaczej, bardzo bym chciał zobaczyć malowidła w kościele. Sam kościół jest na szlaku rowerowym R10 i świetnej asfaltowej rowerostradzie między Koszalinem a Dąbkami (są jeszcze odcinki "specjalne" ale większość trasy rowerowej nadaje się nawet dla kolarzy na ultra cienkich oponach). Pod koniec sierpnia zdarza się, że gospodarze w Iwięcinie wystawiają gruszki dla przejeżdżających gości - i jak do tej pory lepszych nie jadłem (2016).
A. B.
Klimatyczny kościół - warty odwiedzin w środku!
a.
Do kościoła w Iwięcinie przycianęla mnie informacja w przewodniku o pomorskim, mrocznym baroku. Wyjątkowa dla barokowej sztuki sakralnej Pomorza jest polichromia na suficie kościoła. Przekazuje ona mroczną wizję końca świata i Sądu Ostatecznego. Obrazy oddzielone belkami stropowymi sugestywnie przedstawiają historię zbawienia od stworzenia świata po jego koniec.
Obok wizerunków Boga Ojca i Chrystusa, aniołów i świętych, pierwszych rodziców Adama i Ewy nieznany artysta umieścił swą wizję czyśćca i piekła. Na uwagę zasługuje zwłaszcza obraz Sąd Ostateczny. Nad dobrymi duszami czuwają aniołowie, a nad złymi, zapędzanymi przez diabła w otchłanie piekieł, unosi się niezwykły czart z rybim ogonem.
Polichromia przedstawia bogatą symbolikę chrześcijańską, rzadką w protestanckich kościołach.
Warto znaleźć chwilę czasu aby odwiedzić ten nieduży kościół. Z reguły jest zamknięty poza mszami ale można zadzwonić pod numery podane na drzwiach kościóła i zawsze ktoś nam go otworzy. W podziękowaniu dobrze wyrzucić ofiarę na cele kościoła do zawieszonej tam puszki.
L.
XIV-wieczny kościół cysterski w Iwięcinie pw. Matki Boskiej Królowej Polski stał się atrakcją turystyczną w 2003 r. za sprawą niezwykłej książki Koniec świata w Iwięcinie autorstwa księdza Henryka Romanika i fotoreportera - Zdzisława Pacholskiego. Pomorski, mroczny barok został na nowo odkryty przez liryczną interpretację księdza poety. Specjalny egzemplarz książki trafił nawet do watykańskiej biblioteki papieża Jana Pawła II.
Iwięciński kościół dłużej niż okoliczne świątynie opierał się reformacji. Stąd legenda o dziedziczce pobliskiego Rzepkowa - Annie Cathrinie, która w iwięcińskim kościele uczyła poddanych przywiązania do wiary katolickiej, choć wszystkie sąsiednie wsie dawno już przeszły na protestantyzm.
Wyjątkowa dla barokowej sztuki sakralnej Pomorza jest polichromia na suficie kościoła. Iwięcińskie malowidło, stworzone przez nieznanego artystę w 1697 r., spod warstwy tynku odsłonięte zostało podczas remontu kościoła w 1908 r. Przekazuje mroczną wizję końca świata i Sądu Ostatecznego. Obrazy oddzielone belkami stropowymi sugestywnie przedstawiają historię zbawienia od stworzenia świata po jego koniec.
Obok wizerunków Boga Ojca i Chrystusa, aniołów i świętych, pierwszych rodziców Adama i Ewy artysta umieścił swą wizję czyśćca i piekła. Na uwagę zasługuje zwłaszcza obraz Sąd Ostateczny. Nad dobrymi duszami czuwają aniołowie, a nad złymi, zapędzanymi przez diabła w otchłanie piekieł, unosi się niezwykły czart z rybim ogonem. To wizerunek diabła pomorskiego.
Polichromia przedstawia bogatą symbolikę chrześcijańską, rzadką w protestanckich kościołach. Sąd Ostateczny z kościoła w Iwięcinie stał się inspiracją do stworzenia projektu turystycznego "Wioska końca świata". W lecie często można tu spotkać Anioły i Diabły, które zapraszają turystów do wspólnej zabawy.
R. E.
Wyjątkowa świątynia kościółek drewniany nieco inny niż te spotykane na przykład w Wielkopolsce można odnieść wrażenie że jesteśmy w czasie dwa wieki temu jak za czasów naszych pradziadów nic tam nowoczesności wszystko tak jak było za dawnych czasów I co jest oczywiste najważniejsze w świątyni to Najświętszy Sakrament, ale to co wyróżnia i to czego nigdzie w innym miejscu nie spotkałem, to piękne ławki dla ludu Bożego gdzie do każdego z rzędów chodzi się przez indywidualne ozdobione drzwiczki. Miejsce warte zatrzymania się choć na chwilę w okresie letnim w cieniu w lekkim chłodzie dotykając specyficznego zapachu starego drewna na króciutko modlitwę wpatrzeni w Tabernakulum w którym kryje się Przedziwny i Wyjątkowy
M. D.
Piękny kościół z fantastycznym malowidłem ukazującym Sąd Ostateczny.
J. J.
Piękny zabytkowy kościół
B. P.
Szkoda że nie ma możliwości wejścia. Są podane numery telefonów do osób posiadających klucze, ale nie wiem czy jest to dostępne dla turystów, nie próbowałem dzwonić
T. C.
To właśnie jeden z takich kościołów poukrywanych gdzieś jak perełki w muszlach, na małych wioskach żyjący własnym życiem gdzie ludzie od setek lat chodzą rozmawiać z Panem Na pierwszy rzut oka widać że ma duszę Chociaż czas go nie oszczędza i wojna go nie tknęła to prawie stu procentach zachował się w oryginalnym stanie
Ł. S.
Fajne miejsce na postój, przerwę w podróży.
T. P.
Historyczny kościół np. Na trasie rowerowej R10. Ciekawe miejsce o historycznym klimacie. Szkoda tylko że zamknięte.
K. Z.
Interesujący obiekt architektoniczny- nieco zaniedbany, ale z zewnątrz przepiękny
A. M.
Super opis trzech bram wokół kościoła. Polecam !
G. g.
Pokryty gontem strzeliste dach, spokojna okolica. W sam raz na krótką przerwę.
S. W.
Kościół w Iwiecino świadczy o dużej aktywności lokalnej społeczności.
D. K.
Budowla robi wspaniale wrażenie, ale szkoda, że nie można zobaczyć wnetrza!
s. l.
Naprawdę warto zobaczyć. Piękne miejsce.
P. N.
Bardzo stary kościół. Przepiękne freski "Apokalipsy".
K. Ł.
Piękny Kościół, niestety nie zobaczyliśmy wnętrza :(
P. S.
Warto zobaczyć. O ile będzie otwarty
T. K.
Kościół w Iwięcinie - 100% gotyku
D. W.
Piękny kawałek architektury sakralnej
A. K.
Klimatyczny
R. B. (.
Jest piękny.
K. O.
K. C.
O. B.
Sehenswert
(Przetłumaczony)
Warte zobaczenia
m.
Ż. A.
J. W.
J. B.
M. Z.