Opinie o Kościół Rzymskokatolicki pw Najświętszego Serca Jezusa. (Kościół) w Białystok (Podlaskie).
Kościół Rzymskokatolicki pw Najświętszego Serca Jezusa
Romualda Traugutta 25, 15-145 Białystok, Polska
Opis
Informacje o Kościół Rzymskokatolicki pw Najświętszego Serca Jezusa, Kościół w Białystok (Podlaskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Kościół Rzymskokatolicki pw Najświętszego Serca Jezusa
P. W.
Warty odwiedzenia . Polecam
Parafia została wydzielona z parafii Wniebowzięcia NMP i erygowana przez bp. Henryka Gulbinowicza 25 czerwca 1973 r. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Czesław Łogutko. Przy istniejącym kościele od 1960 r. funkcjonował samodzielny wikariat parafii farnej.
Obecny kościół Najświętszego Serca Jezusowego został zbudowany jako cerkiew prawosławna przy carskich koszarach 64 Kazańskiego Pułku Piechoty po 1888 r. Wcześniej był tam majątek Kolonia, którego właścicieli - rodzinę Kryńskich - po 1863 r. w ramach represji za udział w Powstaniu Styczniowym deportowano na Sybir. Ceglana budowla cerkwi nawiązywała swoją zewnętrzną szatą architektoniczną do stylistyki budowli staroruskich. W czasie działań wojennych I wojny światowej, w roku 1915 świątynia została mocno zniszczona.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości koszary przejęło wojsko polskie 42 Pułku Piechoty, natomiast zrujnowaną cerkiew przekazano Kościołowi katolickiemu. Staraniem duchowieństwa i pomocy wojska w 1927 r. pozostałości cerkwi przebudowano na kościół katolicki, któremu nadano wezwanie Najświętszego Serca Jezusowego. Służył on zarówno wojsku jako kościół garnizonowy, jak też miejscowej ludności. Duszpasterstwo prowadzili tu kapelani wojskowi. W czasie II wojny światowej budynek świątyni znów został poważnie uszkodzony. Po zakończeniu działań wojennych kościół przekazano katolickiemu duchowieństwu diecezjalnemu. Ze zniszczeń wojennych odbudował go ks. Aleksander Syczewski, który też na placu przy świątyni odremontował i przebudował jeden dom, a drugi zbudował od podstaw. W budynkach tych przez wiele lat mieszkali alumni Seminarium Duchownego. Ksiądz Syczewski toczył też przez wiele lat procesy sądowe z władzami państwowymi PRL o uratowanie kościoła i całej posesji. Dzięki jego uporowi świątynia i teren wokół niej pozostały własnością diecezji. Przy niej też funkcjonuje aktualnie parafia. Kościół konsekrował 30 października 1994 r. abp Stanisław Szymecki.
M. C.
Kościół parafialny, wzniesiony został w XIX w. jako prawosławna cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej. Zabytek - wpisany do rejestru zabytków nr A-198 z dnia 11 kwietnia 1998.
A. S.
Sam kościół, jak i parafię, oceniam bardzo dobrze. Szkoda tylko, że stary parking przed dworcem jest zagrodzony. W rezultacie dostrzegam przejawy pychy i próżność wśród parafian którzy nie znają zasad ruchu drogowego i nie potrafią się zachować na drodze (zwłaszcza przy parkowaniu i włączaniu się do ruchu). Tutaj podkreśle: na przeciwko bramy nie ma miejsca parkingowego! Inne perełki też by się znalazły. Wszystko tylko dla swojej wygody, a przecież każdy może trochę dalej podjechać nie tamując ruchu i spokojnie zaparkować. Korona z głowy nie spadnie jak się przejdziesz 100 metrów! No ale w tym kraju to się nie da chyba.
P. O.
Fajny kościół związany z KS. Michałem Sopoćką.
W czasie pandemii nie polecam ponieważ nikt nie przestrzega obostrzeń. Limit to 33 osoby a jest ok. 150 i stoją wszyscy bark w bark.
A. R.
Piękne opactwo w Melku. Płynèliśmy sateczkirm po Dujanu od Krems podziwiając okolice ns obu stronach rzeki i stopniowo po str lewej wyrasta piękna ogromna budowla. Jest co zwiedzać
J.
Fajny, ładny kościółek blisko mam to zawsze zajdę.
D. J.
Kościół jak kościół co tu pisać. Ani nowoczesny ani zabytkowy. Ale pomodlić się wypada. Polecam niedowiarkom.
M. S.
Ładny kościół, proboszcz to bardzo przyjemny czlowiek, wiem, bo udzielał mi ślubu😝
B. Ś.
No cóż trzeba przyznać ładnie zrobili w środku, ostatnio byłem tu jakieś 7 lat temu u nędza a teraz wow 😁
K. J.
Przyjazne miejsce dla każdego kto szuka szczęścia, przebaczenia i chce być szczęśliwy.