Opinie o Cerkiew Śww. Braci Cyryla i Metodego. (Kościół) w Biała Podlaska (Lubelskie).
Cerkiew Śww. Braci Cyryla i Metodego
Terebelska 19, 21-500 Biała Podlaska, Polska
Opis
Informacje o Cerkiew Śww. Braci Cyryla i Metodego, Kościół w Biała Podlaska (Lubelskie)
Tutaj możesz zobaczyć lokalizację, godziny otwarcia, popularne czasy, kontakt, zdjęcia i prawdziwe recenzje wykonane przez użytkowników.
To miejsce ma dobre opinie, oznacza to, że dobrze traktują swoich klientów i będziesz czuł się świetnie korzystając z ich usług, polecam w 100%!
Mapa
Opinie o Cerkiew Śww. Braci Cyryla i Metodego
L. M.
Cerkiew prawosławna w Białej Podlaskiej pod wezwaniem Śww. Cyryla i Metodego.
Pierwsza cerkiew prawosławna w Białej Podlaskiej zbudowana została w 1582 r., spłonęła w 1646 r.
Okres międzywojenny minionego stulecia wpłynął nie korzystnie na Kościół Prawosławny przyczynił się do tego, że jedyna w tym czasie funkcjonująca drewniana cerkiew cmentarna została zburzona w 1938 r.
W 1956 r. ustawiono przywiezioną z Chełmszczyzny ze wsi Cyców (świątynia ta w 1994 r. została ponownie przeniesiona do Dobratycz k. Terespola)drewnianą cerkiew.
W 1985 r. rozpoczęto budowę nowej cerkwi murowanej dwukondygnacyjnej p.w. św. Braci Cyryla i Metodego, oraz św. Męczennika Atanazego Brzeskiego, która uroczyście została poświęcona 24 września 1989 r. Ikonostas cerkwi p. w. Św. Braci Cyryla i Metodego w Białej Pod – laskiej został wykonany przez stolarza Dymitra Chwesiuka z Jabłecznej. Ikony pochodzą ze zrujnowanych okolicznych świątyń prawosławnych na Południowym Podlasiu.
Realistyczną polichromię wewnątrz cerkwi wykonał Eugeniusz Świnarczuk z Kowla na Ukrainie. Natomiast ikony-mozaiki na zewnętrznej elewacji wykonał zespół plastyków z Równego na Ukrainie pod kierownictwem p. Mikołaja Kundela. W dolnej cerkwi p.w. Św. Męczennika Atanazego Brzeskiego regularnie odbywają się poranne Św. Liturgie dla młodzieży i dzieci. W tej świątyni znajduje się również ikona św. Atanazego Brzeskiego z cząstką jego relikwii. Święty Atanazy jest patronem Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej
I. P.
Bardzo ładna cerkiew, warto wejść i zobaczyć
A. B.
Piękna cerkiew.
M. W.
Wspaniała cerkiew
S. D.
Cerkiew prawosławna wraz z przyległym cmentarzem.
A. K.
Piękne, pełne dobrego ducha miejsce.
W. M. v. W. (.
Ciekawe miejsce dla zwiedzających miasto.
A. M.
Bardzo fajnie
H. W.
fajnie
N. V.
(Przetłumaczony) Cerkiew w Białej Podlaskiej.
(Wersja oryginalna)
Православная церковь в Бялой Подляскей.
W. H.
C. M.
G. H.
T. g.
R. R.
R. K.
A. S.
K. A.
M. C.
P. S.